•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

محکومیت قطعی ۷ تن از فعالان مدنی در مجموع به تحمل ۴۲ سال حبس تعزیری

0
161

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, با صدور حکمی,  داریوش زند آب دار, شیما بابائی, شقایق محکی, مژگان لعلی, سعید سیفی جهان, بهنام موسیوند و سعید اقبالی را از بابت اتهام سیاسی در مجموع به تحمل ۴۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, برای هر یک از شهروندان ۵ سال حبس تعزیری لازم به اجرا خواهد شد. این فعالان مدنی در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه در مجموع به تحمل ۵۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, داریوش زند آب دار, شیما بابائی, شقایق محکی, مژگان لعلی, سعید سیفی جهان, بهنام موسیوند و سعید اقبالی, هفت تن از فعالان مدنی که پیش از این و در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۵۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند با صدور دادنامه ای از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” برای هر یک از این شهروندان اجرائی خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران, سعید سیفی جهان, بهنام موسیوند, سعید اقبالی, داریوش زند, شیما بابائی, شقایق محکی و مژگان لعلی, در یک دادنامه هر یک  از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هم هر یک از این فعالان مدنی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۴ شهریورماه ۱۳۹۸, داریوش زند آب دار, شیما بابائی, نادر افشاری, سعید اقبالی, مژگان لعلی, محمود معصومی, بهنام موسیوند, سعید سیفی جهان, شقایق محکی, نه تن از فعالان مدنی که در فروردین ماه سالجاری از بابت اتهامات: “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهک ضد انقلاب”، “فعالیت به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه, از بابت ۲ اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در مجموع به تحمل ۵۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعالان مدنی در مرحله بدوی در تاریخ ۲۱ فرودین ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و در غیاب برخی از از متهمان این پرونده برگزار شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۸ از احضار سعید اقبالی برای تاریخ ۲۱ فروردین ماه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب انقلاب تهران جهت دادرسی اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین این فعالان مدنی در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ جهت حضور در جلسه بازپرسی برای ارائه آخرین دفاعیات خود به شعبه ۶ دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » احضار شده بودند. 

ابوذر نصراللهی وکیل مدافع یکی از متهمان این پرونده پیش از این در مصاحبه با ایرنا گفته بود: “این افراد در کیفرخواستی که از سوی دادسرا صادر و به دادگاه ارسال شده، به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهک ضد انقلاب، فعالیت به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده اند”.

این وکیل دادگستری در ادامه همچنین گفته بود: “تعدادی از این افراد در کیفرخواست به این متهم شده اند که با برخی زندانیان امنیتی ارتباط گرفته و اخبار مرتبط با آنها را رسانه ای می کردند”. 

نصراللهی در ادامه گفته بود: “بهنام موسیوند، سعید اقبالی، نادر افشاری، محمود معصومی، شقایق محکی، داریوش آبدار، مژگان لعلی، سعید صیفی و شیما بابایی متهمان این پرونده هستند”.

به گفته نصراللهی تمام متهمان این پرونده پس از چند ماه بازداشت با قرار وثیقه یا کفالت از زندان آزاد شده اند.

در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، تعدادی از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در نقاط مختلف ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، این افراد پس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل و بدون دسترسی به وکیل مراحل بازجویی و بازپرسی را طی کردند.

 سعید سیفی جهان در تاریخ ۸ اسفندماه، شیما بابایی در ۱۲ اسفندماه، همسر وی داریوش زند نیز در ۱۳ اسفندماه و محمود معصومی در تاریخ ۱۴ اسفندماه سال نادر افشاری در تاریخ ۲۷ اسفندماه و بهنام موسیوند در ۲۸ اسفند ماه همان سال با تامین وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

سعید اقبالی پیش‌تر نیز در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۵ به همراه گلرخ ابراهیمی ایرائی همسر آرش صادقی، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه  توسط دادگاهی بیطرف و با حضور وکیل مورد انتخاب متهم و حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانمژگان لعلیمحمد مقیسهمحمد مقیسه ایمحمد مقیسه دادگاه انقلابمحمدمقیسه دادگاه انقلابمحمدمقیسه دادگاه انقلاب تهرانبهنام موسیوندبازداشت داریوش زندیبازداشت سعید اقبالیبازداشت شیما بابائیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسداریوش زندداریوش زند آب دارداریوش زند آبدارداریوش زندیزندانی سیاسیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسعید اقبالیسعید سیفی جهانشقایق محکیشیما باباییشیما بابائیشعبه ۲۸شعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه ۳۶ دادگاه انقلابشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریعدم آزادی سعید اقبالی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: