•                  
پنج شنبه , ۱۹ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 9

پنج تن از شهروندان بازداشت شده در ارومیه و سنندج با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

0
301

حقوق بشر در ایران – طی روز های گذشته, ۴ تن از شهروندان بازداشت شده در ارومیه و سنندج, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی پس از تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز پنجشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “جلال سورمان” شهروند ساکن روستای ترگور از توابع  ارومیه واقع در استان آذبایجان غربی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه آزاد شد. 

جلال سورمان, در تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل شخصی خود  واقع در شهرک دانشگاه ارومیه از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” بازداشت شده بود.

همچنین در خبری دیگر, در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “آرام زندی” فعال کارگری که در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی در محل سکوند خود بازداشت شده بود، با توجه به اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

ھمچنین “سیروان‌ ابراهیمی” مسئول انجمن نوژین شاخە‌ کامیاران، پس از گذشت ۲ ماه و ۱۵ روز بازجوئی، با تودیع قرار وثیقه‌ ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت از بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات سنندج آزاد شد. 

سیروان ابراهیمی, در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان کامیاران بازداشت شده بود. 

پیش از آن و در تاریخ ۱۸ شهریورماه ۱۳۹۸, “فایق یوسفی”, شهروند ساکن شهرستان سقز,  پس از گذشت ۲ ماه از مراحل بازجوئی، با قرار وثیقه از بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات سنندج آزاد شده است. 

فایق یوسفی, در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات در سقز بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: