•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

افزایش تعداد شهروندان بهائی محروم از حق تحصیل در دانشگاه

0
1332

حقوق بشر در ایران – در ادامه روند رو به افزایش محرومیت از حق تحصیل و ممانعت از ورود شهروندان بهائی به دانشگاه جمعی دیگر از این شهروندان با توجه به اطلاع پیدا کردن از این نکته که به بهانه نقص در پرونده از آنها خواسته شده به واحد پاسخگوئی سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “شمیم ایدلخانی” شهروند بهائی ساکن اردبیل, “روژین کثیری”, شهروندان بهائی ساکن کرج, “سراج صفریان” شهروند بهائی ساکن ساری, “روژان احسانی” شهروند بهائی ساکن کاشان و “نگار ایقانی” شهروند بهائی ساکن شیراز, “سهند شیرازی” شهروند بهائی ساکن تهران، “مهتاب خادم” شهروند بهائی ساکن تهران، “ارمغان عنایتی” شهروند بهائی ساکن سمنان، “سیاوش بلوچ” قرائی شهروند بهائی ساکن مشهد، “شایلین عقیلی” شهروند بهائی ساکن کرج، “غزل الله وردی گرجی” شهروند بهائی ساکن ساری، “بهزاد یزدانی”، “شعله موفقی” به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی, با ایراد نقص در پرونده و با توجه پیگیریهای این افراد متوجه شدند که به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی از تحصیل در دانشگاه محروم شدند. تا این لحظه تعداد شهروندان بهائی محروم از تحصیل ۲۰ تن توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این اسامی گفت; با توجه به اسامی اعلام شده و از سوی دیگر پیگیریهای این شهروندان بهائی برای علت نقص در پرونده پس از مراجعه به واحد پاسخگوئی سازمان سنجش و آموزش کشور از جملگی این افراد پیرامون اعتقاد به دیانت بهائی در غالب فرمهایی تفتیش عقیده بعمل آمده است. 

پیش از این نیز یک شهروند بهائی که شخصا جهت پیگیری این موضوع به سازمان سنجش مراجعه کرده بود عین حقایقی که از نوع برخورد مسئولان در سازمان سنجش دیده بود را اینگونه ذکر کرد; در ورودی گوشی های موبایل مراجعین توسط انتظامات سازمان سنجش ضبط شد و پس از ورود به ساختمان یک فرم به این شهرون ان بهائی داده شد که در آن فرم از آنها خواسته شد کلیه مشخصات فردی و همچنین مشخصات ۱۰ مورد از اقوام سببی و نسبی خود را قید کنند و زمانی که با اعتراض این شهروندان بهائی مواجه شدند که چرا باید ما مورد تفتیش عقیده قرار بگیریم به آنها گفته شد این فرمی هست که داده شده و شما باید آن را پر کنید.

این منبع مطلع در ادامه گفت; در فرم دیگری که به این شهروندان بهائی داده شد از آنها خواسته شده بود که ذکر کنند که این افراد طابع جمهوری اسلامی هستند یا تابع بیت العدل؟ وقتی برای تفتیش عقیده این شهروندان بهائی اعتراض کردند چندین نفر از کارمندان بخشی از سازمان سنجش به یکی از این شهروندان بهائی گفته بود که شما هدفتان درس خواندن نیست. در ادامه گزینه های مندرج در فرم ضمن توهین به باروهای مذهبی شهروندان بهائی با ذکر نامهائی بدور از احترام به عقاید این افراد مورد خطاب قرار گرفتند.

همزمان با محرومیت از ادامه تحصیل “آیلار روشن نهاد”, “وفا نوبخت” و “درسا مصطفوی” از ادامه تحصیل در دانشگاه, حقوق بشر در ایران روز گذشته با انتشار گزارشی, محرومیت از تحصیل “نوریه فردوسیان”, دیگر شهروند بهائی ساکن اصفهان را اطلاع رسانی کرده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, محرومیت از تحصیل “آیلار روشن نهاد” شهروند بهائی ساکن اصفهان, “وفا نوبخت” شهروند بهائی ساکن ساری و “درسا مصطفوی” شهروند بهائی ساکن تهران به دلیل آنچه که اعتقاد آنها به دیانت بهائی میباشد از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل این افراد را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین حقوق بشر در ایران, روز جاری در گزارشی از محرومیت از تحصیل “مهسا فروهری”, شهروند بهائی ساکن کرج, در گروه رشته زبانهای خارجی, “آریا احسانی” شهروندان بهائی ساکن کرج, “ترنم کمالی” شهروند بهائی ساکن شیراز و “نگین فروغی” شهروند بهائی ساکن شهرکرد, به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی, با ایراد نقص در پرونده توسط سازمان سنجش و آموزش کشور را اطلاع رسانی کرده بود. 

بیان نقص در پرونده برای صفحه اعلام وضعیت دانش آموزان بهائی در دانشگاهها و مراکز تحصیلی در ایران از طرف سازمان سنجش و یا حتی وزارت آموزش و پروش به منزله محرومیت آنها از ادامه تحصیل در هر مقطع تحصیلی که در آن تحصیل می کنند می باشد. 

محرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در حالی همچنان ادامه دارد که اخیرا, وزیر آموزش و پرورش از ممنوعیت از  تحصیل دانش آموزانی خبر داد که از  پیرو ادیان دیگری بجز ادیان رسمی کشور هستند. این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش واکنش جامعه جهانی بهائی، بسیاری از شهروندان، دانش آموزان بهائی و محمود صادقی، نماینده مجلس را به همراه داشت. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.