•                  
یک شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژوئن 7

اسرین درکاله و مریم محمدی, با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

0
316

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “اسرین درکاله” و “مریم محمدی”, دو تن از فعالان حقوق زنان با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “اسرین درکاله” و “مریم محمدی”, دو تن از فعالان حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران محبوس در بند زنان زندان اوین پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شدند. جلسه تفهیم اتهام این ۲ فعال حقوق زنان پیش از این توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » برگزار شده بود. 

براساس این گزارش, اتهامات منتسبه بر “اسرین درکاله” و “مریم محمدی”, ” اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور”, “تشویق به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از این موضوع و جریانات همراه آن و انتشار آن در فضای مجازی” و همچنین “تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی” پیش از این توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران, توسط بازپرس “محمد نصیری پور” به هر ۲ نفر این فعالان حقوق زنان تفهیم شد. 

در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, مریم محمدی, فعال حقوق زنان و از اعضای “انجمن ندای زنان ایران” در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی واقع در شهرستان گرمسار, بازداشت و پس از انتقال به تهران به زندان اوین و شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت در تهران منتقل و پس از تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شد. 

همچنین “آسرین درکاله”, فعال حقوق زنان و از اعضای “ندای زنان ایران” در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸,  در پی مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین جهت بازجوئی و تفهیم اتهام منتقل شد و در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند زنان در این زندان منتقل شد. 

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی پس از حضور در منزل “نرگس خرمی”, فعال حقوق زنان, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و تبلت از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه سالجاری به دادسرای اوین مراجعه کند. روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل “مریم محمدی” از فعالان حقوق زنان اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه از وی خواسته بودند که برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ به همراه “اسرین درکاله” دیگر فعال حقوق زنان که در زمان حضور نیروهای امنیتی در منزل حضور نداشت به دادسرای اوین مراجعه کنند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ  ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “اکرم نصیریان” و “ناهید شقاقی”, دو تن دیگر از فعالان حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران که ۲ متهم دیگر این پرونده هستند و پیش از این با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند پس از حضور در محل شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » از بابت اتهامات “عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی”, “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی”, “تشویق شهروندان به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از آن و انتشار در فضای مجازی”, توسط محمد نصیری پور, بازپرس شعبه مذکور مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: