•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

تداوم اعتصاب غذای سهیلا حجاب و نامه سرگشاده زندانیان سیاسی اندرزگاه ۴ زندان اوین در حمایت از این زندان سیاسی

0
221

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین در اعتصاب غذا بسر میبرد. این زندانی سیاسی در وضعیت وخیم جسمانی قرار گرفته و از حق هرگونه تماس تلفنی با خانواده و نزدیکان خود محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, سیزده تَن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین با تنظیم و انتشار نامه ای سرگشاده نسبت به تداوم اعتصاب غذای سهیلا حجاب, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان قرچک ورامین واکنش نشان دادند. سهیلا حجاب, از تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, در اعتراض به برخوردهای قهرآمیز دستگاه قضائی با خانواده اش و همچنین محرومیت وی از حق دادرسی عادلانه اعتصاب غذا کرد. پس از گذشت ۱ ماه از آغاز اعتصاب غذا نه تنها توجهی به وضعیت و مطالبات این زندانی سایسی نشده بلکه کارت تلفن وی توسط مسئولان زندان قرچک ورامین ضبط و این زندانی سیاسی از حق تماس با خانواده اش محروم است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران در مورد آخرین وضعیت سهیلا حجاب گفت: “پس از نزدیک به ۱ ماه که از اعتصاب غذای سهیلا می گذرد نه تنها به خواسته های به حق این زندانی سیاسی توجه نشده بلکه از چندی پیش به بخش ایزوله زندان قرچک ورامین منتقل و وضعیت جسمی و روحی روانی مناسبی ندارد چون علاوه بر فشارهای جسمانی و آسیبهایی که بر اثر اعتصاب غذا و ابتلا به ویروس کرونا در حال تحمل آنهاست از حق تماس تلفنی با خانواده خود هم محروم شده و مسئولان زندان کارت تلفنش که قبلاً ضبط شده بود هنوز بس ندادند و رسیدگی پزشکی درستی برای درمان بیماری کرونای سهیلا حجاب صورت نگرفته است”. 

همچنین رضا مِهرِگان، رضا محمدحسینی، وحید قدیرزاده، میثم گلشنی، خالد پیرزاده، پیمان جمشیدی ها، علی اصغر حسنی راد، مهدی دارینی، عبدالرسول مرتضوی، حسین ایمانی، معین حاجی زاده، یاسین جمالی، رضا قلندری و سایر زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین با تنظیم نامه ای سرگشاده ضمن اعلام حمایت از سهیلا حجاب و خواسته های این زندانی سیاسی که برای آن موارد اعتصاب غذا کرده تداوم فشارهای امنیت و قضائی بر این زندانی سیاسی را محکوم و نسبت به عواقب محرومیتهای پزشکی سهیلا حجاب از حق درمان هشدار دادند. 

 نامه زندانیان سیاسی اندرزگاه ۴ زندان اوین جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته در ادامه می آید:

“جان خانم سهیلا حجاب, وکیل شریف و شجاع دادگستری، بنا به اخبار موثق به خاطر ابتلا به بیماری کرونا و اعتصاب غذا در خطر است. 

او که به اتهام اجتماع و تبانی بَر علیه جمهوری اسلامی، سال گذشته به ۱۸ سال حبس محکوم و با قرار وثیقه آزاد گردیده بود، خرداد ماه امسال به هنگام مراجعه به دادگاه انقلاب، توسّط اطلاعات سپاه بازداشت شد و پس از ضرب و شَتم به زندان قرچک منتقل گردید.

از قرار معلوم حکومت قصد دارد اتهامات بزرگتری را متوجه این بانوی بزرگ و آزادیخواه نماید تا او را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد به گونه ای که هم اکنون احتمال تبعید ایشان به زندان سیستان و بلوچستان مطرح است.

ما زندانیان سیاسی محبوس در زندان اِوین، ضمن اخطار به دستگاه قضایی برای رعایت موازین قانونی محاکمه متهمان سیاسی از جمله: برخورداری از وکیل انتخابی، حضور هیئت منصفه و نیز برگزاری علنی دادگاه, جمهوری اسلامی را مسئول حفظ جان سهیلا حجاب می دانیم و اقدامات ظالمانه و فراقانونی دستگاه های اطلاعاتی را محکوم می کنیم. 

همچنین یادآور می شویم که آزادی بیان و برگزاری تجمع و راهپیمایی و در یک کلام، هرگونه اقدام مسالمت آمیز جهت تغییر اصل نظام حکومتی و یا رویکردهای آن ، حقّ تَک تَک شهروندان است و هیچ فرد یا فرقه ای نمی تواند این حق مسلم را از ملّت دریغ بدارید. 

 رضا مهرِگان، رضا محمدحسینی، وحید قدیرزاده، میثم گلشنی، خالد پیرزاده، پیمان جمشیدی ها، علی اصغر حسنی راد، مهدی دارینی، عبدالرّسول مرتضوی، حسین ایمانی، معین حاجی زاده، یاسین جمالی، رضا قلندری و سایر زندانیان سیاسی اندرزگاه ۴ زندان اوین/ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹”

در توضیحات بیشتر پیرامون وضعیت حقوقی پرونده سهیلا حجاب, زندانی سیاسی در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹, خبرگزاری فارس, وابسته به سپاه پاسداران با انتشار گزارشی مدعی شد این زندانی سیای در دورانی که به مرخصی اعزام شده بوده در صدد برنامه ریزی برای انفجار محل سکونت امام جمعه کرمانشاه بوده که این می تواند نشانی از اعمال فشارهای امنیتی و پرونده سازی برای این شهروند و زندانی سیاسی محروم از حق دادرسی عادلانه و درمان باشد. 

پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی بر علیه سهیلا حجاب در حالی صورت گرفته که این زندانی سیاسی به همراه زینب جلالیان, دیگر زندانی سیاسی در تاریخ ۳ تیر ماه ۱۳۹۹, با انتشار نامه ای سرگشاده به رفتارهای توهین و آمیز مسئولان این زندان و همچنین اعمال سایر محرومیتها و محدودیتها بر زندانیان سیاسی محبوس در این زندان اشاره کرده بودند. 

سهیلا حجاب, در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹,  در اعتراض به نوع برخوردهای قهرآمیز و امنیتی با خانواده و خود این زندانی سیاسی اعلام اعتصاب غذا کرد.

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب, شهروند ساکن کرمانشاه پس از احضار به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران و اتمام جلسه دادرسی هنگام خروج توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران توام با ضرب و شتم شدید بازداشت و به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد.

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب بیدسرخی, با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران جهت حضور در جلسه دادرسی و ارائه دفاعیات به تاریخ رسیدگی ۲ خرداد ماه سالجاری احضار شد. 

در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیلا حجاب, شهروند اهل کرمانشاه و فعال سیاسی, که پیش از این توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات: تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی, تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب, تشکیل گروه در راستای حقوق زنان, درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی, مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », مدت ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” برای سهیلا حجاب, اجرائی خواهد شد.

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیلا حجاب, فعال سیاسی که از خردادماه سالجاری در بازداشت اطلاعات سپاه بسر می برد پس از گذشت بیش از ۸ ماه از زمان بازداشت با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان بطور موقت از بازداشت آزاد شد.

سهیلا حجاب, برای دومین بار در تاریخ ۱۶ خردادماه ۱۳۹۸, در منزل شخصی خود توسط ماموران اطلاعات سپاه از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” بازداشت شده بود پس از انتقال به خانه های امن این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و پس از آن انتقال به بند۲الف سپاه واقع در زندان اوین و ادامه روند بازجوئی در سلول انفرادی در این بند امنیتی محبوس بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال سیاسی پیش از این و برای اولین بار در تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۳۹۷, در شیراز بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی از سوی دادگاه انقلاب شیراز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفت و با اجرای این حکم پس از تحمل ۵ ماه از مجموع حبس ۲ ساله اش در زندان عادل‌آباد، مشمول عفو مشروط گردید و آزاد شد.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

در حالی بسیاری از شهروندان به دلیل عضویت و یا فعالیت در احزاب سیاسی خارج از ایران از سوی ارگانهای امنیتی تحت بازداشت و پیگرد قضائی قرار می گیرند که در ماده ۲ از اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت تبعیض بر انسانها به دلیل تعلقات سیاسی و یا وابستگی آنها به گروههای سیاسی تاکید میکند. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

برچسب هازندانی سیاسیاطلاعات سپاهنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراستان کرمانشاهاطلاعات سپاه پاسداراننقض حقوق شهروندی در ایرانزندان قرچک ورامینزندان قرچکنقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب آزادی بیانقرچک ورامینندامتگاه قرچکنامه سرگشادهحق درمانبند یک زندان قرچکبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامیناعتصاب غذای زندانی سیاسیحق درمان زندانیبیماری زندانی سیاسیبند زنان رندان قرچک ورامینسرکوب زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامینحق درمان زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان عقیدتی در ایرانقرچکحق درمان زندانیاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینامه سرگشاده زندانیان سیاسینامه سرگشاده زندانیبند زنان در زندان قرچکسهیلاحجاببند زنان در زندان قرچک ورامیناطلاعات سپاه کرمانشاهبند یک زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینسهیلا حجاب زندانی سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی درسرکوب زندانیان سیاسی ایرانزنان زندانی در زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند قرنطینه زندان قرچک ورامینزندانی سیاسی در اعتصاب غذابند زنان قرچک ورامینبند3 زندان قرچک ورامینبندسه زندان قرچکبندزنان زندان قرچک در ورامیناعتصاب غذای سهیلاحجابزندانی سیاسی سهیلا حجاباعتصاب غذای سهیلا حجابسهیلاحجاب زندانی سیاسیسهیلا حجاب زندان قرچک ورامینسهیلا حجاب حق درمانبیماری سهیلا حجاببیماری سهیلاحجاب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: