•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

صلاح الدین رنجبر از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد/ اجرای حکم حبس سهیل حق دوست متوقف شد

0
810

در ادامه روند آزاد سازی زندانیان که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود امروز پنج شنبه ۹ اسفند صلاح الدین رنجبر، فعال تلگرامی محبوس در زندان مرکزی ارومیه روز جاری از زندان آزاد شد. در خبری دیگر محکومیت سهیل حق دوست، شهروند بهائی ساکن قائمشهر به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری در پی اعمال عفو موضوعی ۲۲ بهمن ملغی شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۹ اسفندماه ۱۳۹۷، در ادامه روند آزاد سازی زندانیان در راستای عفو ۲۲ بهمن صلاح‌الدین رنجبر، فعال تلگرامی محبوس در زندان ارومیه از این زندان آزاد شد.

صلاح الدین رنجبر در تاریخ ۱ دی ماه سالجاری جهت تحمل حبس یک ساله خود راهی زندان مرکزی ارومیه شده بود.

موج جدید آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که به مناسبت ۲۲ بهمن آغاز شده تاکنون شامل ۴۶ زندانی یا محکوم سیاسی شده است.

همچنین سهیل حق‌ دوست، شهروند بهائی ساکن قائمشهر با لغو اجرای حکم ۴ ماه حبس روبرو شده است.

سهیل حق دوست, در تاریخ ۲۹ فروردین ماه سال جاری توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ساری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود و این حکم در تاریخ ۱۵ دی‌ماه سال جاری توسط شعبه ۲۸ دادگاه تجدید نظر استان مازندران به ۴ ماه حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده بود. 

صلاح الدین رنجبر, در آبان‌ماه سال گذشته زمانی که دانشجوی دانشگاه سراسری ارومیه بود به اتهام “انتشار اخبار مجرمانه” از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در روز ۱۳ آذرماه همان سال با تودیع وثیقه تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه به صورت موقت آزاد شده بود. پیرامون پرونده سهیل حق دوست, محل کسب سهیل حق‌دوست در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۹۵ همراه با تعدادی از اماکن کسب شهروندان بهایی استان مازندران پلمب شده بود. آقای حق‌دوست در کنار سایر شهروندان پس از پلمب محل کسب به دادخواهی و پیگیری های حقوقی به جهت فک پلمب پرداخته است و تاکنون با گذشت حدود ۲۸ ماه اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

صلاح‌الدین رنجبر، تابستان امسال از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

سهیل حق دوست در تاریخ ۳ مردادماه سال گذشته به دلیل اطلاع رسانی در ارتباط با موضوع پلمب محل کسب خود و شهروندان بهائی استان مازندران و پیگیری قانونی این موضوع بازداشت و پس از چهار روز با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. 

سهیل حق دوست, در تاریخ ۲۹ فروردین ماه سال جاری توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ساری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود و این حکم در تاریخ ۱۵ دی‌ماه سال جاری توسط شعبه ۲۸ دادگاه تجدید نظر استان مازندران به ۴ ماه حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده بود. 

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۱۳۵۷،مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.

صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.