یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

احضار محمود بهشتی لنگرودی به جلسه دادرسی

0
96

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمود بهشتی لنگرودی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان با دریافت ابلاغیه ای کتبی به جلسه دادرسی توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان لنگرود احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران،‌ روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، محمود بهشتی لنگرودی،‌ فرهنگی بازنشسته و فعال صنفی معلمان و از زندانیان سیاسی پیشین، ساکن شهرستان لنگرود از توابع استان گیلان، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ آن شهرستان محاکمه خواهد شد. 

براساس ابلاغیه صادره توسط رئیس دفتر شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان لنگرود که این فرهنگی بازنشسته در صفحه شخصی خود منتشر کرده، اتهام وی در این پرونده (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (توهین به رهبری) عنوان و مقرر شده تا این فرهنگی بازنشسته راس ساعت ۹ صبح ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، برای محاکمه در شعبه مذکور حاضر شود. 

این فرهنگی و فعال صنفی معلمان ایران، در تاریخ ۲۲فروردین ماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای جهت ارائه دفاعیه از بابت همین پرونده برای تاریخ رسیدگی ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۱، به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان لنگرود احضار شده بود اما به دلایلی اجرای جلسه دادرسی وی تعلیق شده بود. 

لازم به ذکر است، محمود بهشتی لنگرودی، در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۰، به همراه محمود صدیقی پور، حسن نظریان، امیرحسین آقاجان و مسعود فرهیخته، توسط ماموران امنیتی شهرستان رودسر توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز بازداشت و پس از انتقال به پلیس امنیت و بدون سپردن تعهد و بدون وثیقه آزاد شدند. 

این عضو کانون صنفی معلمان ایران و فرهنگی بازنشسته، در سال ۱۴۰۰، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران نخستین بار سال ۱۳۸۳، توسط نیروهای امنیتی به سبب فعالیتهای صنفی خود بازداشت و پس از ۱ ماه آزاد شد اما مجددا در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۸۵، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی سپس توسط دادسرای ناحیه ۳۳ تهران از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) تفهیم اتهام و در مرحله دادرسی، اواسط فروردین ماه ۱۳۸۶، توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۴ سال حبس با طول مدت تعلیق ۵ ساله محکوم شد. 

این فعال صنفی معلمان ایران، در سال ۱۳۸۹ مجددا توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

بهشتی لنگرودی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۴، توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران برای سومین مرحله، بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی در بند۲ الف سپاه در زندان اوین و تفهیم اتهام، سپس توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور – محمد مقیسه، محاکمه و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

حکم محکومیت قطعی محمود بهشتی لنگرودی که در ۳ پرونده مجزا در شعبه های ۱۵ و ۲۸ دادگاه انقلاب در مجموع به ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود از طرف شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد و با اعمال ماده ۱۳۴مجازات اسلامی، تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا شد و در تاریخ ۶ شهریورماه ۱۳۹۶ در تماسی از طرق شعبه اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ تهران به این فرهنگی بازنشسته اعلام شد چنانچه تا ۱۰ برای سپری کردن حبس تعزیری اش خود را به آن دادسرا معرفی نکند وثیقه وی توقیف خواهد شد و محمود بهشتی لنگرودی این حکم را غیرقانونی خوانده بود و گفته بود در موعد مقرر به دادستانی مراجعه می‌کند اما با پای خود به زندان نخواهد رفت. 

برهمین اساس، محمود بهشتی لنگرودی، در تاریخ ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۶، در منزل شخصی خود، برای سپری کردن دوران حبس ۵ ساله اش بازداشت و ابتدا به اندرزگاه ۴ زندان اوین و سپس اندرزگاه ۸ زندان مذکور منتقل شد و در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از اعطای مرخصی متصل به آزادی از زندان اوین آزاد شد. 

محمود بهشتی لنگرودی، در خرداد ۱۳۳۹ در شهرستان لنگرود در استان گیلان به دنیا آمد. در همین شهر بزرگ شد و به مدرسه رفت. در سال ۱۳۶۲ در رشته ادبیات عرب، مدرک لیسانس خود را دریافت کرد و از‌‌ همان سال به صورت حق‌التدریس در آموزش و پرورش مشغول به کار شد، تا اینکه هفت سال بعد توانست به استخدام رسمی در بیاید. در‌‌ همان سال ۱۳۶۲ و با آغاز معلمی با آدینه مرادعلی بیگی نیز ازدواج کرد. ازدواجی که ابوذر و سارا ثمره آن هستند. بهشتی لنگرودی به گفته خود از سال ۱۳۷۸ فعالیت‌های صنفی خود را در جهت بهبود وضعیت صنفی معلمان آغاز کرد. 

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی فرهنگیان ایران در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایران و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هامحمودبهشتیمحاکمه فرهنگیانسرکوب آزادی اندیشهمحمودبهشتی فرهنگی بازنشستهمحاکمه محمود بهشتیمحاکمه شهروندانمحمودبهشتی لنگرودیمحمود بهشتی معلماحضارمحاکمهمحمودبهشتی معلم بازنشستهمحمود بهشتی فرهنگیحقوق بشرمعلم بازنشستهمطالبات معلمان ایراناحضار محاکمهفرهنگی بازنشسهحقوق بشر در ایراندادگاه کیفری دومحمود بهشتیآزادی محمود بهشتی لنگرودیمحاکمه معلمانشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری۲فعالان صنفی معلمانشهرستان لنگرودجامعه معلمان ایرانجامعه فرهنگیان در ایرانلنگرود گیلانشعبه۱۰۱دادگاه کیفری دواستان گیلانفعالان صنفی فرهنگیانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانمطالبات فرهنگیان ایرانشهرستان لنگرود استان گیلانشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفریمحمود بهشتی لنگرودیدادگاه کیفری ۲دادگاه کیفری۲شعبه۱۰۱دادگاه کیفری ۲جامعه معلمانلنگرود استان گیلانسرکوب آزادی بیانشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲محمود بهشتی لنگرودی معلم زندانیشعبه۱۰۱دادگاه کیفری۲مطالبات فرهنگیان در ایراندادگاه کیفری دو شهرستان لنگرود

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.