پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

احضار تلفنی کریم خلیلی به اداره اطلاعات تبریز

0
140

حقوق بشر در ایران ـ‌ امروز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۲، کریم خلیلی، شهروند ساکن شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، به اداره اطلاعات آن شهر احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۲، کریم خلیلی، ساکن تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، با دریافت تماس تلفنی جهت بازجویی به اداره اطلاعات تبریز احضار شد. 

براساس این گزارش، مقرر شده تا کریم خلیلی، در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، به اتاق ۳۷ در اداره اطلاعات تبریز مراجعه کند. 

احضار تلفنی کریم خلیلی به اداره اطلاعات تبریز در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۲، منزل وی توسط ماموران آن ارگان امنیتی، تفتیش و برخی لوازم شخصی از قبیل کامپیوتر، کتاب و… نیز توقیف شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق احضار کریم خلیلی و مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، کریم خلیلی، پیش از این هم به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز مدنی خود با احضار، بازداشت و پرونده سازی مواجه شده بود. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: