•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

نیلوفر حامدی، روزنامه نگار بازداشت شد

0
50

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی با یورش محل سکونت نیلوفر حامدی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای وی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، نیلوفر حامدی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل وی در تهران، پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

محمدعلی کامفیروزی، وکیل مدافع این روزنامه نگار در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”صبح امروز، ماموران امنیتی با یورش به منزل موکلم ‎نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار روزنامه شرق، او را دستگیر و منزلش را تفتیش و وسایلش را توقیف کردند.”

لازم به ذکر است، نیلوفر حامدی، روزنامه نگار شاغل در روزنامه شرق، نخستین فردی بود که مصاحبه ای را با امجد امینی، پدر مهسا (ژینا) امینی، انجام داد و آن را از طریق رسانه مذکور منتشر کرده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات این روزنامه نگار اطلاعی در دسترس نیست.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانسگاهها و مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.