دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

خودکشی پسر نوجوان ۱۶ ساله ساکن تهران

0
1083

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، پسر نوجوان ۱۶ ساله ساکن تهران در پی اقدام به خودکشی از طریق پریدن از طبقه ۵ آپارتمان جانش را از دست داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، روز شنبه ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۹، یک پسر نوجوان، متولد: ۱۳۸۳ – ساکن: تهران، در پی اقدام به خودکشی از طریق پریدن از طبقه ۵ یک دستگاه آپارتمان به پائین در دم جان خود را از دست داد. 

براساس این گزارش، این خودکشی که در ساعت ۷ صبح روز مذکور رخ داد با حضور ماموران پلیس آگاهی برای انجام تحقیق و چگونگی صورت گرفتن این قتل در دستور کار بازپرس ویژه قتل در دادسرای جرائم جنائی تهران قرار گرفت. 

ماموران تحقیق و تجسس پلیس آگاهی در تحقیقات میدانی خود به این نتیجه بطور فرضی دست پیدا کردند که این پسر نوجوان تحت تاثیر بازی مومو قرار گفته است. 

بنا بر این گزارش، تحقیقات تکمیلی در خصوص خودکشی تحت تاثیر بازی مومو به دستور بازپرس ویژه قتل در دستور کار ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران قرار گرفت. 

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.