چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

محکومیت حجت مختارزاده، فعال ملی مدنی به پرداخت جریمه نقدی

0
930

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۹ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست یحیی میرزا محمدی و مستشار شعبه علی محمدی میاردان، با صدور دادنامه ای حجت مختارزاده، فعال ملی مدنی ساکن تبریز را به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، حجت « آراز » مختارزاده، فعال ملی مدنی ساکن تبریز، از بابت اتهام نشر اکاذیب توسط شعبه ۱۹ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست یحیی میرزا محمدی و مستشار شعبه علی محمدی میاردان، به پرداخت ۵ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. این فعال مدنی در شهریورماه سال جاری با شکایت پلیس فتا تبریز بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ۲ روز بعد با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، حجت « آراز » مختارزاده، پیش از این نیز در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز از بابت اتهام مذکور به پرداخت همین مبلغ جریمه نقدی محکوم شده بود. 

این فعال ملی مدنی، از بابت بخش اول از همین پرونده با اتهامات « عضویت در گروه تجزیه طلب گاماج » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام »، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹،  توسط شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب تبریز محاکمه و در انتظار صدور و ابلاغ حکم دادرسی است. 

لازم به ذکر است، حجت مختارزاده، در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، در پی شکایت پلیس فتا توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و اتمام مراحل بازپرسی در شعبه دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد و در تاریخ  ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

 مختارزاده, در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸، در حالی که در محل کار خود بود بدون ارائه حکم قضائی توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸,  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و انتقال حجت « آراز » مختارزاده, به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز همزمان با تداوم بلاتکلیفی وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

محرومیت متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحبس تعزیریفعال ترکفعال ترک اذریفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک آذری در ایرانحجت مختارزاده فعال آذریآراز مختارزاده فعال ملی مدنیجریمه نقدیاستان آذربایجان شرقیفعال ترک آذربایجانیجریمه نقدی بدل از حبسحجت مختارزاده فعال ملی مدنیحجت مختارزاده فعال آذربایجانیشعبه 9 دادگاه تجدیدنظر آذربایجان شرقیدادگاه تجدیدنظرنقض حقوق شهروندی در ایرانفعال ترک زباندادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقیدادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقیفعال ترک آذربایجانی حجت مختارزادهشعبه9دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقیآذربایجان شرقیفعال ترک آذریفعال ترک در ایرانفعال ترک شهرستان اردبیلفعال ترک حجت مختارزادهشعبه9 دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقیدادگاه تجدید نظرنقض حقوق بشرد ر ایرانصدور حکم جریمه نقدینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانفعال آذربایجانی حجت مختارزادهشعبه 9دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقینقض حقوق شهروندیجریمهفعال ترک آذربایچانیحجت مختارزادهپرداخت جریمه نقدیفعال آذربایجان حجت مختارزادهعلی محمدی میارداننقض حقوق بشر در ایرانمحکومیت به جریمه نقدیفعال ترک اذربایجانیحبس تعزیری زندانیان سیاسیحجت مختارزاده فعال ترکآراز مختارزادهفعال ملی مدنی حجت مختارزادهنقض حقوق بشرفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانی در ایرانحجت مختارزاده فعال ترک آذریآراز مختارزاده فعال ترکفعال ترک آذری حجت مختارزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: