•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

محکومیت حجت مختارزاده، فعال ملی مدنی به پرداخت جریمه نقدی

0
370

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۹ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست یحیی میرزا محمدی و مستشار شعبه علی محمدی میاردان، با صدور دادنامه ای حجت مختارزاده، فعال ملی مدنی ساکن تبریز را به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، حجت « آراز » مختارزاده، فعال ملی مدنی ساکن تبریز، از بابت اتهام نشر اکاذیب توسط شعبه ۱۹ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست یحیی میرزا محمدی و مستشار شعبه علی محمدی میاردان، به پرداخت ۵ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. این فعال مدنی در شهریورماه سال جاری با شکایت پلیس فتا تبریز بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ۲ روز بعد با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، حجت « آراز » مختارزاده، پیش از این نیز در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز از بابت اتهام مذکور به پرداخت همین مبلغ جریمه نقدی محکوم شده بود. 

این فعال ملی مدنی، از بابت بخش اول از همین پرونده با اتهامات « عضویت در گروه تجزیه طلب گاماج » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام »، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹،  توسط شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب تبریز محاکمه و در انتظار صدور و ابلاغ حکم دادرسی است. 

لازم به ذکر است، حجت مختارزاده، در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، در پی شکایت پلیس فتا توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و اتمام مراحل بازپرسی در شعبه دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد و در تاریخ  ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

 مختارزاده, در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸، در حالی که در محل کار خود بود بدون ارائه حکم قضائی توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸,  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و انتقال حجت « آراز » مختارزاده, به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز همزمان با تداوم بلاتکلیفی وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

محرومیت متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحبس تعزیریجریمه نقدیدادگاه تجدیدنظرآذربایجان شرقیدادگاه تجدید نظرنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفعال ترکاستان آذربایجان شرقینقض حقوق شهروندی در ایرانفعال ترک آذرینقض حقوق بشرد ر ایرانجریمهمحکومیت به جریمه نقدیفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیفعال ترک زبانصدور حکم جریمه نقدیفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک ترک آذربایجانیجریمه نقدی بدل از حبسدادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقیفعال ترک در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحجت مختارزادهحبس تعزیری زندانیان سیاسیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانحجت مختارزاده فعال ملی مدنیدادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقیفعال ترک شهرستان اردبیلنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانپرداخت جریمه نقدیحجت مختارزاده فعال ترکحجت مختارزاده فعال ترک آذریحجت مختارزاده فعال آذریحجت مختارزاده فعال آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی حجت مختارزادهفعال ترک حجت مختارزادهفعال آذربایجانی حجت مختارزادهفعال آذربایجان حجت مختارزادهآراز مختارزادهآراز مختارزاده فعال ترکآراز مختارزاده فعال ملی مدنیشعبه 9 دادگاه تجدیدنظر آذربایجان شرقیشعبه9دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقیشعبه9 دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقیشعبه 9دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقیعلی محمدی میاردانفعال ملی مدنی حجت مختارزادهفعال ترک آذری حجت مختارزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: