•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

خودکشی پسر ۱۴ ساله ساکن مشهد

0
441

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۹، یک شهروند جوان ساکن مشهد در پی محرومیت از حق امید به زندگی در پی اقدام به خودکشی جانش را از دست داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سایت خبری بادبادکها، روز سه شنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹، پسر جوانی با سن ۱۴ سال، ساکن مشهد پس از محرومیت از حق امید به زندگی بر اثر اطلاع یافتن از جدائی مادر و پدرش از یکدیگر پس از بالارفتن از ساختمان کیان سنتر ۲ واقع در مشهد مرکز استان خراسان رضوی و پرت کردن خود از پشت بام آن ساختمان در دم جان باخت. 

براساس این گزارش، اقدام این پسر جوان به خودکشی در بلوار فرامرز عباسی مشهد رخ داد و علت اصلی آن می تواند فشارهای روحی ناشی از محرومیت وی از حقوق شهروندی اش باشد. 

در تشریح جزئیات بیشتر این خودکشی لازم به ذکر است، در همین حال اطلاعات کسب شده حاکی است این فرد نوجوان۱۴ ساله ای بوده که پس از جدایی پدر و مادرش از یکدیگر با مادربزرگش زندگی می کرده که به دلیل نامعلومی خود را از پشت بام یک مرکز تجاری پایین می اندازد و خودکشی می کند.

این حادثه ۲  شب قبل زمانی در حاشیه بولوار جانباز مشهد رخ داد که شهروندان با مشاهده صحنه سقوط نوجوان از برج مرکز تجاری، مراتب را به پلیس اطلاع دادند.

دقایقی بعد با حضور نیروهای تجسس کلانتری آبکوه در محل تحقیقات مقدماتی آغاز شد و جسد این نوجوان با دستور قاضی احمدی نژاد، قاضی ویژه قتل، برای تعیین علت دقیق مرگ به پزشکی قانونی انتقال یافت.

مادربزرگ این نوجوان که اشک ریزان به کلانتری آبکوه آمده بود، در این باره گفت: پدر و مادر نوه ام چند سال قبل از یکدیگر طلاق گرفتند و او با من زندگی می کرد اما نوجوانی بسیار آرام و سربه زیر بود! نمی دانم چرا این حادثه تلخ رخ داد. تحقیقات بیشتر درباره انگیزه خودکشی این نوجوان، با دستور قضایی و هدایت و راهنمایی سرهنگ محمدی، رئیس کلانتری آبکوه، توسط نیروهای تجسس ادامه پیدا کرد. 

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایرانخراسان رضویخودکشینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرنسل جواناستان خراسان رضوینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب جوانان در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر درایرانقتل در ایراناستا خراسان رضویاستانداری خراسان رضویاقدام به خودکشیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناتهام قتل در ایرانجرم قتل در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینسل جوان در ایراناستعدادهای نسل جواننسل جوان ایرانسرکوب نسل جواننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانخودکشی در ایرانآمار خودکشی در ایرانخودکشی در سال ۱۳۹۸خودکشی شهروندان در ایرانخودکشی نوجوانانخودکشی نوجوانان در ایرانخودکشی دختران جوانخودکشی جوانان در ایراناقدام به خودکشی جوانان در ایرانخودکشی نسل جوان در ایرانآمارخودکشی در ایرانحق امید به زندگیمحرومیت از حق امید به زندگیحق امید به زندگی در ایراناقدام به خودکشی در مشهدحق امیدبه زندگیپسران جوانطلاق والدینطلاق گرفتنساختمان کیان سنترکیان سنتر مشهدخودکشی در مشهدقاضی احمدنژادمادر و پدر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: