جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

کامران ساختمانگر، فعال کارگری برای تحمل حبس احضار شد

0
474

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۴ اجرا احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب سنندج با ارسال ابلاغیه ای کتبی، کامران ساختمانگر، فعال کارگری را برای تحمل حبس فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، کامران ساختمانگر، فعال کارگری، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب سنندج برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود احضار شد. ساختمانگر در پرونده قضائی خود در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده که با اعمال ماده ۱۳۴ تحمل ۵ سال از آن برای وی اجباری است. این فعال کارگری در مهر ماه سالجاری با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای تحمل حبس فراخوانده شد اما در آن زمان پرونده وی برای درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور بود. درخواست اعاده دادرسی به پرونده این فعال کارگری اخیراً در دیوان عالی کشور رد شد. 

این فعال کارگری ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “طی ابلاغیەای که روز ۲۶ آذرماه ۱۳۹۹، از طرف شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سنندج صادر شده و دقایقی قبل از طریق سامانه ثنا دریافت نمودم برای اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری به اتهام عضویت در کومەله و فعالیت تبلیغی علیه نظام احضار شدم.”

این فعال کارگری، در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای الکترونیکی از سوی شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله اش احضار شد اما به دلایل نامعلومی اجرای این حکم به تعویق افتاد و در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور با صدور دادنامه ای درخواست اعاده دادرسی به پرونده کامران ساختمانگر، فعال کارگری را رد کرد. 

ساختمانگر، در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهامات عضویت در حزب کوموله، به ۵ سال حبس تعزیری و همچنین به اتهام تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, عیناً تائید شد. 

کامران ساختمانگر, در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۸, از سوی نیروهای امنیتی شهرستان سقز بازداشت و پس انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم ۲ اتهام عضویت در حزب کوموله و فعالیت تبلیغی علیه نظام, در تاریخ ۱۱ مهرماه همان سال به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. این فعال کارگری در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۸, با تودیع وثیقه‌ ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال کارگری کامران ساختمانگرقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر درایراننقض حقوق بشرد ر ایرانکامران ساختمانگرکامران ساختمانگر فعال کارگریکامران ساختمانگر زندانی سیاسیگزارش نقض حقوق بشر در ایراناجرای حکم حبساجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگاناجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم حبس تعزیری کامران ساختمانگراخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان کردستانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاهدادگاه کیفریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدید نظردادگاه تجدیدنظردادسرای عمومی و انقلابدادسرای عمومی و انقلاب سنندجزندانی سیاسیزندانی سیاسی کامران ساختمانگرشهروندان در استان کردستانشعبه 1 دادگاه انقلاب سنندجشعبه 1دادگاه انقلاب سنندجشعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندجشعبه یک دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندجشعبه اول دادگاه انقلاب سنندجشعبه دو دادگاه انقلاب سنندجشعبه1 دادگاه انقلاب سنندجشعبه1دادگاه انقلاب سنندجشعبه2دادگاه انقلاب سنندجشعبه۱دادگاه انقلاب سنندجشعبه۲دادگاه انقلاب سنندجصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.