•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

خودکشی جوان ۲۲ ساله ساکن بخش لوداب در کهگیلویه و بویر احمد

0
657

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، یک شهروند ۲۲ ساله ساکن بخش لوداب از توابع شهرستان بویراحمد در پی محرومیت از حق امید به زندگی در پی اقدام به خودکشی از طریق حلق آویز کردن جان جانش را از دست داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، در ساعات پایانی چهارشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۹، یک شهروند نوجوان – متولد: ۱۳۷۷ – ساکن بخش لوداب از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، در پی محرومیت از حق امید به زندگی و افزایش فشارهای روحی ناشی از سرکوب و نقض حقوق شهروندی پس از حلق آویز کردن خود جانش را از دست داد. 

براساس این گزارش، این جوان ۲۲ ساله پیش از اقدام به خودکشی وصیّت نامه ای را تنظیم کرده بود و در آن پس از حلالیت طلبیدن از پدر و مادر خود از آنان خواسته است تمام توان شان را برای موفقیت برادر کوچک شان بکار گیرند.

وی در پایان وصیّت نامه خویش از خانواده اش خواسته است حتما کلمه « میرزا » را بر سنگ قبر وی بنویسند.

لازم به ذکر است، میرزا، یکی از طوایف شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.