•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
جمعه, جولای 1

تداوم بازداشت و محرومیت ناهید تقوی از حقوق شهروندی یک متهم

0
610

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت ۱۰ هفته از بازداشت ناهید تقوی، شهروند ایرانی – آلمانی محبوس در سلول انفرادی بندهای امنیتی زندان اوین محبوس شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، ناهید تقوی – متولد: ۱۳۳۳ – شهروند ایرانی – آلمانی محبوس در سلول انفرادی یکی از بندهای امنیتی زندان اوین علیرغم گذشت ۷۰ روز از زمان بازداشت همچنان به بهانه بازجوئی در این بند امنیتی محبوس و از حق هرگونه تماس و یا ملاقات با خانواده و نزدیکان خود و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده است. تقوی با توجه به محیط پر استرس و فشار زندان و بازجوئی های فشرده و تهدید در معرض هرگونه خطر جانی قرار دارد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “خانم تقوی، با احتساب امروز معادل ۱۰ هفته است که در بازداشت در سلول انفرادی زندان اوین بسر میبرد. امروز صبح در تماسی در حد ۱ دقیقه با برادرش اعلام کرده که بازجوئی هایش هنوز به اتمام نرسیده و در سلول انفرادی به سر می برد. حتی اجازه تماس با دخترش که در آلمان زندگی می کند هم به وی داده نمی شود. با احتساب تماس امروز فقط  ۳ بار و در هر دفعه فقط در حد ۱ دقیقه با برادر خود بصورت تلفنی صحبت کند. بازداشت ناهید تقوی در حالی ادامه دار شده که وی از بیماری فشارخون در رنج است و همچنین پیش از این ها هم عمل جراحی انجام داده بود و با توجه به کهولت سن محیط پر استرس زندان و سلول انفرادی برایش اصلا خوب نیست. همچنین مسئولان بازپرسی در دادسرای زندان اوین به بهانه اینکه بازجوئی های ادامه دارد پاسخ واضحی به وکیل مدافع خانم تقوی نمی دهند.”

لازم به ذکر است، حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی به شرح وضعیت ناهید تقوی پرداخته بود و در آن گزارش احتمال هرگونه آسیب جسمانی به ناهید تقوی بر اثر شدت فشارهای روحی و روانی را هشدار داده بود. 

در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۹، یک منبع نزدیک به این شهروند ایرانی – آلمانی پیش از این به حقوق بشر در ایران گفته بود: “خانم تقوی با توجه به کهولت سن از بیماری فشار خون و ناراحتی های جسمی رنج می برد. همچنین با توجه به عمل جراحی که پیش از این انجام داده نگهداری وی در این شرایط هم استرس و فشار روحی و روانی وی را دو چندان می کند و هم باعث تشدید مشکلات جسمانی وی خواهد شد. با توجه به پیگیریهای صورت گرفته مشخص شده در سلول انفرادی یکی از ارگانهای امنیتی در زندان اوین تحت بازجوئی قرار دارد و در آخرین تماسی که در تاریخ ۷ آبان ماه و فقط در چند ثانیه ناهید تقوی با برادر خود داشت فقط گفت زنده ام.”

با توجه به وضعیت وخیم جسمانی ناهید تقوی و کهولت سن و از سوی دیگر اعمال محرومیتهای ارتباطی به این شهروند دو تابعیتی ایرانی – آلمانی و عدم امکان دسترسی وی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم، سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار اطلاعیه ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی این شهروند دو تابعیتی از احتمال شکنجه روحی وی خبر داد. 

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی این شهروند دو تابعیتی ایرانی – آلمانی، پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه، چند جلد کتاب، پاسپورت و برخی لوازم شخصی دیگر وی را بازداشت و به سلول انفرادی یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل کردند. 

طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شدند. 

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحاکمه شهروندان دوتابعیتینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیناهید تقوی بازجوئیناهید تقوی بازداشتناهید تقوی شهروند ۲ ملیتیناهید تقوی شهروند ایرانی آلمانیناهید تقوی شهروند۲تابعیتیناهید تقوی شهرونددوتابعیتیناهیدتقویناهیدتقوی بازجوییناهیدتقوی بازجوئیناهیدتقوی شهروند ایرانی آلمانیناهیدتقوی شهروند۲ملیتیناهیدتقوی شهرونددوتابعیتیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناسامی زندانیان بند زنان زندان اوینبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند زنان زندان زنجانبنددو الفبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجوئیبازجوئی از زندانیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹بازجوئی در بنددوالفبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت ناهید تقویبازداشت شهروندان ۲ تابعیتیبازداشت شهروندان ۲ تابعیتی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبرحقوق بشر در ایران۴حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسلول انفرادیسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بنددوالفسلول انفرادی در زندان اوینسلول انفرادی زندانیانسرکوب شهروندان ۲ تابعیتیسرکوب شهروندان دوتابعیتیشهروندان 2 ملیتیشهروندان 2 تابعیتیشهروندان 2تابعیتیشهروندان ۲ ملیتیشهروندان ۲ ملیتی در ایرانشهروندان ۲ تابعیتیشهروندان ۲ تابعیتی در ایرانشهروندان ۲تابعیتی در ایرانشهروندان دوتابعیتیشهروندان۲تابعیتی در ایرانعفو بین الملل ناهید تقوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: