•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

خودکشی دختر ۱۶ ساله ساکن شهرستان بهارستان از توابع تهران

0
1448

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۹، دختری ۱۶ ساله ساکن شهرستان بهارستان از توابع تهران در پی محرومیت از حق امید به زندگی و نشاط در پی حلق آویز کردن خود به زندگی اش پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، آذر ماه ۱۳۹۹، نرگس مطلب پور – متولد: ۱۳۸۳ – ساکن شهرستان بهارستان از توابع تهران – پس از حلق آویز کردن خود از چهارچوب در بر اثر خودکشی ناشی از محرومیت از حق امید به آینده و زندگی جان خود را از دست داد. 

براساس این گزارش با توجه به اخبار منتشره طریقه خودکشی نرگس مطلب پور به یکی از روزهای آذر ماه سال جاری باز میگردد که وقتی والدین این دختر ۱۶ ساله جنازه حلق آویز شده فرزندشان را که پس از شکستن شیشه بالای درب با چادر خود را از چهارچوب در حلق آویز کرده بود مشاهده کردند. 

اکبر باقری، دائی نرگس مطلب بور درمورد وضعیت خواهرزاده خود گفت:” آن روز خواهر نرگس و دوستش چندبار با او تماس می گیرند اما او پاسخ نمی دهد. نگرانش می شوند و به خانه می روند. اما نرگس را درحالی که شیشه بالای در اتاق را شکسته بود و با چادر مادرش خودکشی کرده بود را می بینند.”

دایی نرگس می گوید: “خواهرزاده ام حدود یک هفته در بخش مراقبت های ویژه بستری بود. پزشکان برای بازگرداندن او به زندگی خیلی تلاش کردند اما درنهایت او دچار مرگ مغزی شد و همه امیدهایمان از بین رفت.”

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

برچسب هااخبار نقض حقوق بشرنقض حقوق بشرحقوق شهروندی درایرانشهرستان بهارستانخودکشی شهروندان در ایرانامید به زندگی در میان جوانانبهارستان تهرانحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاقدام به خودکشی دختران نوجوانحق امید به زندگیخودکشی زندانیمحرومیت از حقوق شهروندیحقوق بشر درایراناخبار نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیخودکشی نوجوانانمحرومیت از حق امید به زندگیاعلامیه جهانی حقوق بشرحقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانخودکشی نوجوانان در ایرانامید به زنده بوده در ایرانحقوق شهروندیخودکشی زنان در ایراناقدام به خودکشیخودکشی در ایرانخودکشی دختران جوانحق امید به زندگی در ایرانخودکشیآمار خودکشی زناننقض حقوق بشر در ایران 4امید به زندگی در ایرانخودکشی دختران در ایرانخودکشی نرگس مطلب پورنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیآمار خودکشی در ایرانخودکشی جوانان در ایراننرگس مطلب پورحقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانامید به زندگیاقدام به خودکشی جوانان در ایراننرگس مطلبپور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.