•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

احضار تلفنی رحمان بخش آسکانی به اداره اطلاعات زاهدان

0
312

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات زاهدان در پی تماس تلفنی رحمان بخش آسکانی، شهروند ساکن روستای ودگر بخش آشار از توابع شهرستان مهرستان را احضار و تحت بازجوئی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، رحمان بخش آسکانی – فرزند: بنگل – اهل روستای دگر واقع در بخش آشار واقع در شهرستان مهرستان از توابع استان سیستان و بلوچستان برای تاریخ ۲۴ دی ماه سال جاری به آن ارگان امنیتی احضار و مورد بازجوئی قرار گرفت. 

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به کمپین فعالین بلوچ گفت: “اداره اطلاعات زاهدان از طریق تماس تلفنی از رحمان بخش خواسته تا با خودروی شخصی خود را به این اداره معرفی کند. ماموران اداره اطلاعات در این تماس تلفنی رحمان بخش را تهدید کرده و در صورت عدم مراجعه به اداره، به او اعلام کرده که از طریق حکم جلب او را بازداشت خواهند کرد. رحمان بخش در روستای کافه بلوچی دارای یک باب مغازه است و از این طریق دخل و خرج خود را تامین می کند.”

با توجه به احضار تلفنی رحمان بخش آسکانی اما کماکان از اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها نقض حقوق بشر و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانشهروندان بلوچاحضار و تهدیداحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و تفهیم اتهاماحضار و بازجویی از شهروندانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیاحضارنقض حقوق بشرنقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب شهروندان بلوچحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناحضار و بازپرسیاحضار و بازداشت فعالان اینستاگرامیشهروندان بلوچ سنی مذهباخبار نقض حقوق بشراحضاریهحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناحضاروبازداشتشهروندان بلوچ اهل تسنناحضار و بازجوییاحضار تلفنیاحضار به دادگاهاحضار و محاکمهاحضاروبازجوییشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیاحضار و بازداشت شهروندانشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانحقوق بشر در ایراناحضار و بازداشتاخبار نقض حقوق بشر در ایراناحضار وبازجوییشهروندان بلوچ اهل سنتاحضار و بازداشت فعالان مدنیرحمان بخش آسکانیشهرستان زاهداناداره اطلاعات زاهدانشهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحضار و محاکمه شهروندانشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانبخش آشاراداره اطلاعاتشهرستان مهرستاناحضاروبازجوئیاحضار به جلسه بازپرسیاحضار و شهروندان اهل سنتحقوق نقض حقوق بشر در ایراناهل سنت شهرستان مهرستاناحضار و بازجوئیروستای ودگرحقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در ایران 4احضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و بازداشت کارگرانبازداشت شهروندان بلوچ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: