•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

مهرنوش سنقری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
349

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، مهرنوش سنقری، فعال هنری ساکن تهران و محبوس در بند زنان زندان اوین پس از اتمام بازجوئی و تامین وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، مهرنوش سنقری – متولد : ۱۳۵۹ – فعال هنری در زمینه هنرهای تجسمی – ساکن تهران، پس از تامین وثیقه درخواستی و تودیع بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. این فعال ادبی طی هفته گذشته پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین بازداشت شده بود. 

براساس این گزارش، علیرغم آزادی موقت مهرنوش سنقری با تودیع وثیقه اما از اتهامات و دلایل احضار و بازداشت وی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

این فعال هنری، در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای زندان پس از طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام با صدور قرار به زندان اوین منتقل شده بود. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

اکثر بازداشتهای از این دست مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه افراد ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال هنریفعال هنری مهرنوش سنقریمهرنوش سنقریمهرنوش سنقری بازداشتنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانهنرهای تجسمیآزادی مهرنوش سنقریاحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی از دانشجویاناحضار و بازداشتاحضار و بازداشت فعالان مدنیاخبار هفتگی نقض حقوق بشر در ایراناخبارهای نقض حقوق بشربازداشت مهرنوش سنقریدادسرای زندان اوینزندان اوین بند زنانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانشعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: