•                  
دوشنبه , ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

احضار هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی، فعالان کارگری جهت اجرای احکام حبس تعزیری

0
431

حقوق بشر در ایرانامروز جمعه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین حاله صفرزاده و علیرضا ثقفی، فعالان کارگری را برای سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری شان فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، طی روزهای اخیر، هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی، فعالان کارگری، در پی تماس تلفنی شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین با وثیقه گذار این شهروندان جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری شان احضار شدند. هر یک از این ۲ فعال کارگری به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این فعالان کارگری در جریان برگزاری تجمع مسالمت آمیز روز جهانی کارگری در اردیبهشت ۱۳۹۸ بازداشت و پس از اتمام بازجوئی با تودیع قرار کفالت آزاد شدند. 

براساس این گزارش، در تماس تلفنی که از سوی شعبه اجرای احکام دادسرای زندان اوین به وثیقه گذاران هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی گرفته شد از آنها خواسته شده تا این فعالان کارگری را برای تحمل حبس به زندان اوین معرفی کنند. 

لازم به ذکر است، هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی، در شهریور ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز, این احکام در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸,  عینا مورد تائید قرار گرفت و به متهمان این پرونده ابلاغ شد. 

این فعالان کارگری، در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر در شهرهای مختلف کشور به همراه ۱۰ تن دیگر از فعالان کارگری در جریان تجمع اعتراضی مسالمت آمیز صنفی که در پارک جهان نمای کرج حدفاصل اتوبان تهران – کرج برگزار شده بود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند

هاله صفرزاده وعلیرضا ثقفی, در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از تحمل ۱۵ روز سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده و اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی   با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر در شهرهای مختلف کشور ۱۲ تن از فعالان کارگری که حقوق بشر در ایران اسامی ۱۰ نفر از آنها را احراز کرده بود بنامهای سعید ترابیان, هاله صفرزاده, علیرضا ثقفی، پروین محمدی، واله زمانی, بلال قزیانی, امیر عباسی, مصطفی شوکت، صفیار قربانی, فواد فتحی در پارک جهان‌نما، حد فاصل اتوبان تهران-کرج  از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به زندان رجائی شهر کرج  منتقل شده بودند. 

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و عقیده است. در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر ممنوعیت سرکوب آزادی بیان تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی ادعای عمل به آن را دارد مورد تاکید قرار گرفته اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی و واحدهای قضائی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران دارند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل در مراحل بازجوئی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاکارگران در ایرانفعال کارگریکارگران ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراناتحادیه کارگران ایرانبازداشت فعالان کارگریسرکوب کارگران ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه تجدیدنظر استان البرزاحضار و اجرای حکمشعبه6دادگاه تجدیدنظر استان البرزکارگراناحضاریهاتحادیه آزاد کارگریدادگاه انقلاب صدور حکم حبسفعالان کارگری در ایرانفعالان کارگر یاحضار و اجرابازجوئی از فعالان کارگریشعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه6 دادگاه تجدیدنظر استان البرزحبس تعزیریکارگر در ایرانسرکوب کارگراناتحادیه آزاد کارگران ایراناحضار و محاکمهسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیاحضار فعالان کارگری در ایراناحضار و اجرای حکم حبسشعبه 6دادگاه تجدیدنظر استان البرزکارگرسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانفعال کارگری در ایرانعلیرضاثقفیاجرای احکام حبسشعبه 6 دادگاه تجدیدنظر استان البرزمحاکمه فعالان کارگری در ایراناحضار علیرضا ثقفیدادگاه تجدیدنظراحضار تلفنیسرکوب کارگران در ایرانسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی بیان و عقیدهشعبه ۱ دادگاه انقلاب کرجاجرای حکم حبس تعزیریسرکوب آزادی بیان و اندیشهشعبه شش دادگاه تجدیدنظر استان البرزهاله صفرزاده فعال کارگریاحضار هاله صفرزادهفعال مدنیاجرای حکم حبساجرای احکام زندان اوینسرکوب آزادی بیانفعالان کارگریاجرای احکام کیفریسرکوب آزادیسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانمحاکمه فعالان کارگریعلیرضاثقفی فعال کارگریاحضاراجرای احکاماحضار و بازداشتسرکوب آزادی بیان و قلمدادگاه انقلاب کرجسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانبازداشت فعالان کارگری در ایرانشعبه یک دادگاه انقلاب کرجشعبه اجرای احکام کیفریعلیرضا ثقفی فعال کارگریاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان کارگریهاله صفرزادهاتحادیه آزادکارگران ایرانشعبه اجرای احکامبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریشعبه دو دادگاه انقلاب کرجاحضارواجرا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: