•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

نسرین ستوده به مرخصی استعلاجی اعزام شد

0
358

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹، نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین به مرخصی استعلاجی کوتاه مدت اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز جمعه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹، نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین جهت تکمیل مراحل درمانی خود به مرخصی ۳ روزه اعزام شد. این فعال حقوق بشر، جمعاً به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ اشد مجازات ۱۰ سال حبس تعزیری برای وی اجرائی است اما افرادی که با بیش از ۳ اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد که تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری برای نسرین ستوده اجرائی است. این زندانی سیاسی پیش از این هم در آبان ماه سال جاری به مرخصی اعزام شده بود اما بدون تکمیل مراحل درمانی به زندان قرچک بازگردانده شد. 

رضا خندان، همسر نسرین ستوده ضمن اعلام این خبر تائید کرد که همسرش نسرین ستوده ساعاتی پیش برای مدت ۳ روز به مرخصی استعلاجی اعزام شده است.  

لازم به ذکر است، نسرین ستوده، در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع وثیقه از زندان قرچک ورامین به مرخصی استعلاجی برای درمان مشکلات قلب و عروق خود اعزام و در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، در حالی که مراحل درمانی بیماری اش به اتمام نرسیده بود به زندان قرچک ورامین بازگردانده شد. 

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹،  در راستای اعمال بند ب ماده ۷ آیین نامه نحوه تفکیک و طبقه ‌بندى جرائم و زندانیان مصوب ۹ آذر ماه ۱۳۸۵، از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

نسرین ستوده، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، در سی و نهمین روز از اعتصاب غذای خود در پی بروز ضعف مفرط جسمانی و مشکلات قلبی بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس بستری و تشکیل کمیسیون پزشکی و تاکید پزشکان مبنی بر نیاز این زندانی سیاسی به انجام عمل آنژیوگرافی پس از مخالفت مسئولان زندان اوین در تاریخ  ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون تکمیل مراحل درمانی به زندان اوین بازگردانده شد. 

 در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹، این زندانی سیاسی و فعال حقق بشر، در اعتراض به موارد گسترده نقض حقوق بشر و با هدف در خواست برای آزادی زندانیان سیاسی و برخورداری زندانیان از حق آزادی مشروط, حق درمان و سایر حقوق شهروندی زندانیان اعلام اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۹، بر اثر افزایش خطر جانی و بروز مشکلات حاد قلبی و عروقی به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

نسرین ستوده در جریان این اعتصاب غذا با افت شدید قند خون، نوسان فشار خون در حالی که توان راه رفتن خود را از دست داده بود و سستی بدن مواجه است اما مسئولان زندان اوین برای رسیدگی به وضعیت جسمانی وی این زندانی سیاسی را فقط به بهداری زندان اوین منتقل و با انجام مراحل درمانی ساده وی را به بند زنان باز می گرداندند. 

 این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز انسان دوستانه اش در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل شخصی خود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به  بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

نسرین ستوده پس از اتمام مراحل بازجوئی از بابت ۷ اتهام ۱- اجتماع و تبانی, ۲- فعالیت تبلیغی علیه نظام,۳- عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام و شورای ملی صلح, ۴- تشویق مردم به فساد و فحشاء و فراهم آوردن موجبات آن, ۵- ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی, ۶- اخلال در نظم و آسایش عمومی, ۷- نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی توسط شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین مورد تفهیم قرار گرفت و پرونده وی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” ارسال شد. 

در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۷, نسرین ستوده, که با ۷ اتهام از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه محاکمه شده بود در مجموع به تحمل ۳۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. با توجه به ابلاغیه حکمی که در زندان به این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ابلاغ و با اعمال ماده ۱۳۴ اشد مجازات ۱۰ سال حبس تعزیری برای این وکیل دادگستری اجرائی شد اما افرادی که با بیش از ۳ اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد که تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری برای نسرین ستوده اجرائی شد. 

محکومیت نسرین ستوده به ۳۸ سال حبس تعزیری و ۱۴۸ضربه شلاق  که این وکیل دادگستری در زمان محاکمه از بابت پرونده دوم در دادگاه حضور نداشته است ولی محمد مقیسه ای قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مدعی شده که “حکم غیابی نبوده زیرا اگرچه متهم در دادگاه حضور نداشت اما وکیل داشته و بنابراین حکم غیابی نبوده است”.

این وکیل دادگستری, که وکالت شماری از دختران خیابان انقلاب را بر عهده داشت، در طول مدت بازداشت بارها نسبت به مسئله حجاب اجباری اعتراض کرده  و از روز ۸ مهر ۱۳۹۷ با استناد به نامه عباس جعفری دولت آبادی, دادستان وقت تهران که به رویت وی رسید به دلیل بد حجابی، ممنوع الملاقات شده بود.

هر چند این وکیل دادگستری  پیش‌تر نیز در ملاقاتهای ۲۵ شهریور ماه و ۱ مهرماه ۱۳۹۷ در اعتراض به فشارها برای پوشش خود در سالن ملاقات حاضر نشده بود.

گفتنی است ۶۰ نماینده پارلمان اروپا چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۷، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، با ابراز نگرانی عمیق از ادامه بازداشت نسرین ستوده، دارنده جایزه ساخاروف و فعال حقوق بشری، خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شده بودند. 

“نسرین ستوده، به دلیل فعالیت‌های خود در زمینه حقوق ‌بشر در سال ۲۰۱۲ میلادی، همراه با جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی، برنده جایزه ساخاروف از پارلمان اتحادیه اروپا شد.”

ماموران امنیتی در هنگام بازداشت به خانم ستوده گفته بودند وی “بابت اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده” است. اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده تنی از مخالفان حجاب اجباری و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.

نسرین ستوده شهریورماه سال ۱۳۸۹, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به تحمل ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲, از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی”، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

شایان ذکر است، سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به بازداشت و پرونده سازی بر علیه نسرین ستوده هشدار داده بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه و استماع دفاعیات متهم و همچنین حضور وکیل انتخابی از سوی متهم در دادگاه در زمان محاکمه و فراهم آوردی کلیه اقدامات برای متهم در جهت دفاع از خود از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت بر حق متهم در جهت اطلاع قبل از محاکمه از اتهامات منتسبه به وی و فراهم آوردن امکان حقوق دفاعی برای متهم توسط دادگاه نیز تاکید شده است. اما از آنجائی که ماهیت ایدیولوژیک حکومت جمهوری اسلامی با تفسیر قوانین با رای و به نفع حکومت بوده است لذا در بسیاری از مواقع دستگاه قضائی حکومت جمهوری اسلامی اقدام به نقض صریح قوانینی میکند که خود مصوب آنها بوده است.

برچسب هافعال حقوق بشرزندانیان سیاسی و عقیدتینسرین ستودهمحرومیت از حق درمان زندانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانیان سیاسیمحرومیت از حق درمانزندان قرچک ورامینزندان قرچکاخبار زندانیان سیاسینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانهمسر نسرین ستودهبازداشت نسرین ستودهنامه نسرین ستودهقرار بازداشت نسرین ستودهنسرین ستوده فعاتل حقوق بشروکیل نسرین ستودهزندانیان سیاسی در ایرانحق درمانبند یک زندان قرچکمحاکمه نسرین ستوده گمحکومیت نسرین ستودهبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشر در ایران 4حق درمان زندانیسرکوب زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیبند۷ زندان قرچک ورامیتوکیل دادگستری نسرین ستودهنقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننسرین ستوده وکیل دادگستریحق درمان زندانیان در ایرانمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیحق درمان زندانیانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسیبند زنان در زندان قرچکزندانیان سیاسی زندان اوینبند زنان در زندان قرچک ورامینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزندانیان محروم از حق درمانبند یک زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینمرخصی به زندانیانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق درمان شهروندانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایراناندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامینزنان زندانی در زندان قرچک ورامینبند ۶ زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند قرنطینه زندان قرچک ورامینمرخصی زندانیان سیاسی در ایرانبند3 زندان قرچک ورامینبندسه زندان قرچکبندزنان زندان قرچک در ورامینحق درمان بیماری زندانیانحق درمان بیماریحق مرخصی زندانیان در ایراناعتصاب غذای نسرین ستودهحق درمان زندانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانبازداشت دختر نسرین ستودهفرزندان نسرین ستودهنسرین ستوده اعتصاب غذازندانی سیاسی نسرین ستودهنسرین ستوده زندانی سیاسیبیماری نسرین ستودهمحرومیت از حق درمان نسرین ستودهدختر نسرین ستودهمرخصی نسرین ستودهحق درمان زندانیان سیاسیحق درمان بیماری زندانیان سیاسیفعال حقوق بشر نسرین ستودهنسرین ستوده اعزام به مرخصیمرخصی نسرین ستوده زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: