•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

مونا برزویی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
96

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۵مهر ماه ۱۴۰۱، مونا برزویی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر پنجشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۴۰۱، مونا برزویی، شاعر، ترانه سرا و فعال ادبی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

این فعال ادبی، پس از آزادی خود با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود نوشت:”من مونا برزویی، امروز ۱۴ مهر ماه ۱۴۰۱، آزاد شدم و با من براساس رافت اسلامی برخورد شده است.”

علیرغم آزادی این فعال ادبی با تودیع وثیقه از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، مونا برزویی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.‌

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.