•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احضار شقایق دهقان و الناز شاکردوست به دادسرای زندان اوین

0
152

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴آذر ماه ۱۴۰۱، شقایق دهقان و الناز شاکردوست، دو هنرمند سینما و تلوزیون به شعبه بازپرسی در دادسرای زندان اوین احضار شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، صبح امروز دوشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، شقایق دهقان و الناز شاکردوست، بازیگران سینما و تلویزیون، به شعبه بازپرسی در دادسرای زندان اوین احضار شد‌ند.

براساس این گزارش، علت احضار شقایق دهقان (هنجارشکنی) عنوان شده اما از مصادیق حقوقی اتهامات و روند تفهیم اتهام وی اطلاعی در دست نیست.

همچنین، الناز شاکردوست، دیگر بازیگر سینما و تلوزیون هم با انتشار متنی در صفحه شخصی خود از احضارش به شعبه بازپرسی در دادسرای زندان اوین خبر داد.

از مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به الناز شاکردوست تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دسترس نیست.

پس از انتشار خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، در بازداشتگاه پلیس امنیت تهران و در پی آن شکل گیری تظاهرات سراسری واکنشها و اعتراضات گسترده ای توسط اقشار مختلف فرهنگی، ورزشی و هنری ایران در فضای مجازی بر علیه فضای سرکوب و ارعاب بر شهروندان شکل گرفت.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.