•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احضار شاهین صمدپور به دادسرای زندان اوین

0
482

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵دی ماه ۱۴۰۱، شاهین صمدپور، مستندساز و خبرنگار، جهت ارائه توضیحات به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین‌ احضار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۱، شاهین صمدپور، خبرنگار، مستندساز و مجری صدا و سیما، در پی احضار جهت بازپرسی به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین مراجعه کرد.

فاطمه دانشور، فعال سیاسی، عضو پیشین شورای شهر تهران و مدیر عامل موسسه خیریه مهرآفرین، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”شاهین صمدپور، امروز به دادسرای اوین مراجعه کرده و دیگه تماسی با من نداشته که به نظر میاد بازداشت شده باشه. به هر حال اطلاع بیشتری از وضعیت حالش ندارم.”

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه فعالان رسانه ای، مدنی و سایر شهروندان براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.