یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

احضار و بازجویی از محمدپورعلی در اداره اطلاعات تبریز

0
98

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۹بهمن ماه ۱۴۰۱، محمد پور علی، در پی احضار تلفنی به اداره اطلاعات تبریز و بازجوئی و تشکیل پرونده موقتا آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محمدپورعلی، فعال ملی مدنی، ساکن تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، پس از احضار تلفنی به اتاق شماره ۳۷ اداره اطلاعات در این شهر چند ساعت تحت بازجویی قرار گرفت و پس از تشکیل پرونده بطور موقت آزاد شد.

براساس اعلام بازجوی مورد نظر به محمدپورعلی، پرونده این فعال ملی مدنی، جهت طی مراحل تکمیلی به دادسرا ارجاع و او بطور موقت آزاد شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مصداق حقوقی اتهامی که منجر به احضار محمدپورعلی شده اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به اشاره است، طی روزهای گذشته، ماموران اداره اطلاعات تبریز با مراجعه به منزل محمد پورعلی و تفتیش منزل این‌ شهروند، برخی لوازم شخصی الکترونیکی وی لز جمله گوشی موبایل و هارد دیسک کامپیوتر او را توقیف کردند.‌

محمدپورعلی، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۰ هم به همراه چند تن دیگر از فعالان ملی مدنی ساکن تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه تبریز؟ سپس در تاریخ ۱ مردادماه ۱۴۰۰، پس از توقیف گوشی های تلفن‌همراه این افراد آزاد شده بودند.‌

سرکوب آزادی بیان و ممانعت ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.