چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

احضار حسن باقری نیا، استاد دانشگاه به جلسه بازپرسی در دادسرای مشهد

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۰بهمن ماه ۱۴۰۱، دفتر شعبه ۹۰۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، حسن باقری نیا را به جلسه بازپرسی احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، حسن باقری نیا، استاد دانشگاه و عضو هیئت‌ علمی گروه روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه حکیم سبزواری، جهت‌ بازپرسی به شعبه ۹۰۲ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد احضار شد.

این استاد دانشگاه ضمن اعلام خبر مذکور در صفحه شخصی خود تشریح کرد:”امروز ۳۰ بهمن، ساعت ۸ صبح با شکایت اطلاعات سپاه به شعبه ۹۰۲ بازپرسی مشهد احضار شدم.”

لازم به اشاره است، پرونده مذکور در پی شکایت اطلاعات سپاه مشهد بر علیه حسن باقری نیا تشکیل شده اما از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

حسن‌باقری نیا، پیش از این هم به علت همراهی با دانشجویان و اعتراض به احکام انضباطی صادره از طرف دانشگاه‌ حکیم سبزواری با تعلیق شغلی مواجه شده بود.‌ 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال حقوق بشر در ایرانموارد نقض حقوق بشرموارد نقض حقوق بشر در ایرانمشهدمشهد خراسان رضویمشهدخراسان رضوینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایران،هیئت‌علمی دانشگاهاحضاربازپرسیاحضاربازجوییاحضارتفهیم‌اتهاماحضارشهرونداناستان خراسان رضویاستاد دانشگاهاعضای هیئت علمی دانشگاهبازپرس حسن سلیمانیبازداشت و سرکوب آزادی بیانتفهیم اتهامجلسه بازپرسیحقوق بشر ایران،حقوق بشر در ایرانحقوق بشر،حسن باقری نیاحسن سلیمانی بازپرس شعبه ۹۰۳ بازپرسی مشهددانشگاه حکیم سبزواریدادسرای عمومی و انقلابسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیان،شعبه۹۰۲بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهدعضو هیئت‌علمی دانسگاهعضوهیئت‌علمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.