سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

بازداشت ۲ شهروند اهل سنت در زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
105

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان عبدالمجید مرادزهی و فرامرز ریگی، از شهروندان اهل سنت را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، روز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، عبدالمجید مرادزهی، شهروند اهل سنت و مشاور مولوی عبدالحمید – امام جمعه اهل سنت زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، اتهامات این شهروند اهل سنت که منجر به بازداشت وی شده(تشویش اذهان عمومی) و (مصاحبه و ارتباط با رسانه های بیگانه) عنوان شده است.

همچنین، یک‌ منبع مطلع در این خصوص مدعی شد:”عبدالمجید مرادزهی مشاور و از نزدیکان مولوی عبدالحمید، امام جماعت مسجد مکی زاهدان، ظهر دیروز به دادگاه ویژه روحانیت احضار و پس از عدم مراجعه، بازداشت شد.”

در خبری دیگر، وبسایت حال وش اعلام کرد؛ روز جمعه ۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، فرامرز ریگی، متولد: ۱۳۸۰، شهروند اهل سنت و از اعضای انتظامات مسجد مکی زاهدان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
براساس این گزارش، بازداشت فرامرز ریگی توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز از سوی ماموران امنیتی همراه بوده است.

همچنین، علیرغم پیگیری های مستمر خانواده و نزدیکان این شهروند اهل سنت اما از مکان‌ نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرامرز ریگیفرامرزریگیفعالیت اقلیتهای مذهبیمحاکمه اقلیتهای مذهبیمحرومیت اهل سنت از حقوق شهروندیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمسجد مکی زاهدانمسجدمکیمسجدمکی زاهداننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اقلیتهای مذهبیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در کرماناقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاهل تسنناهل تسنن زاهداناهل سنتاهل سنت زاهدانبازداشتبازداشت اقلیتهای مذهبیبازداشت اهل تسننبازداشت اهل سنتتبعیض بر اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانزاهدانسیستان و بلوچستانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل حق در ایرانسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل سنت در جمهوری اسلامیعبدالمجید مرادزهیعبدالمجیدمرادزهیعبدالحمید مرادزهیعبدالحمیدمرادزهی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.