سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

احضار و بازجویی از علی پورمند، شهروند اهل سنت در اداره اطلاعات نقده

0
80

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱ اسفندماه ۱۴۰۱، علی پورمند، فعال مذهبی اهل سنت پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان نقده تحت بازجوئی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، علی پورمند، روحانی اهل سنت، ساکن شهرستان نقده در استان آذربایجان غربی، در پی احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان، چند ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.

به نقل از یک منبع مطلع: “علی پورمند به دلیل انتقاد از حکومت و اعلام حمایت از اعتراضات سراسری اخیر به اداره اطلاعات نقده احضار شده است.” 

همچنین، پس از ۲ ساعت بازجویی از علی پورمند، این شهروند اهل سنت در نهایت آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبیفعال مذهبی کردستانفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعال مذهبی اهل سنت ایرانفعال مذهبی اهل سنت ارومیهفعال مذهبی اهل سنت در کردستانفعال مذهبی سنیفعال مذهبی سنی مذهبفعالیت اقلیتهای مذهبیمحاکمه اقلیتهای مذهبینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندان اهل سنتوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اقلیتهای مذهبیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایرادیانپیروان‌سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبیاهل تسنناهل تسنن آذربایجان غربیاهل سنتاهل سنت آذربایجان غربیاحضاروبازپرسیاحضاروبازجوییاحضاروبازجویی از شهرونداناحضاروبازجوئیاحضاروبازجوئی از شهرونداناحضاروبازداشتاحضاروبازداشت شهرونداناحضاربازجوییاحضاربازجویی از شهرونداناحضاربازجوئیروحانی اهل تسننروحانی اهل سنتسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان اهل تسننعلی پورمند

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.