چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت ابراهیم‌ براهویی و آزادی ۲ شهروند دیگر در قزوین و مریوان

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، ابراهیم براهویی، شهروند ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین، آزاد خوانچه زر، ساکن مریوان، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد. از سوی دیگر، سجاد جبرئیلی، دانشجوی دانشگاه بین المللی قزوین و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در راستای بخشنامه قوه قضائیه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، ابراهیم براهویی، متولد: ۱۳۷۹، فرزند؛ حمزه، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع:”بازداشت ابراهیم‌ براهویی حدود ساعت ۶ عصر در خیابان عمار زاهدان و توسط ماموران لباس شخصی صورت گرفته است.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و علت بازداشت ابراهیم براهویی اطلاعی حاصل نشده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران هم در خبری اعلام کرد؛ امروز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، آزاد خوانچه زر، اهل مریوان از توابع استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان این شهرستان آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی آزاد خوانده زر، با تودیع وثیقه و تا زمان ابلاغ حکم قطعی دادگاه تجدیدنظر صورت گرفته است.

همچنین، علیرغم آزادی آزاد خوانچه زر با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی وی اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به اشاره است، آزاد خوانچه زر، در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان مریوان بازداشت شده بود.

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری افزود؛ روز یکشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، سجاد جبرئیلی، دانشجوی مقطع مهندسی عمران در دانشگاه بین‌المللی قزوین و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده وی آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی سجاد جبرئیلی، در راستای اعطای (عفو مشروط) به مناسبت (۲۲ بهمن) براساس بخشنامه اخیر قوه قضاییه صورت گرفته است.

لازم به اشاره است، سجاد جبرئیلی، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جريان اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت  و در بلاتکلیفی محبوس شده بود. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو مشروط) برخی از محکومان دادگاههای انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریورماه تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری، مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای (جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (مرتبط شاکی خصوصی) نباشد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچقانون آزادی مشروطقزوینممانعت از آزادیمحرومیت از حق آزادی مشروطمخالفت با آزادی مشروطمریواننقض حق آزادی بیان در ایرانآزاد خوانچه زرآزادی مشروطآزادی با قرار وثیقهآزادی با قرار کفالتآزادی با وثیقهآزادی با تودیعآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهآزادی باقرار وثیقهآزادی بازداشت شدگانآزادخوانچه زرابراهیم براهوییابراهیم براهوئیبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه در ایرانبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت دانشجویان،بازداشت شهروندان بلوچبازداشت شهروندان بلوچ ایرانبازداشتآزادی با قرار وثیقهبخشنامهبخشنامه قوه قضاییهبخشنامه کاهش مجازاتهابخشنامه کاهش محکومیتبخشنامه آزادی زندانیانبخشنامه تبیعض آمیزبخشنامه عفو مشروطحق آزادی بیانحق آزادی بیان در ایرانحقوق بشر در ایراندانشگاه قزویندانشگاه بین‌المللی قزوینزندان مریوانزاهدانسجاد جبرییلیسجاد جبرئیلیسجادجبرییلیسجادجبرئیلیسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان بلوچشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ،

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.