•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

صدور احکام برای ۱۴۵ نفر از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری در زنجان

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، شعب دادگاه‌های انقلاب و کیفری استان زنجان برای ۱۴۵ پرونده از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری حکم‌ صادر کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، امروز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، اسماعیل صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان زنجان از صدور احکام برای ۱۴۵ پرونده از مجموع ۲۲۱ کیفرخواست صادره مرتبط با بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در این‌ استان خبر داد.

رئیس کل دادگستری زنجان از صدور کیفر خواست برای ۲۲۱ نفر از بازداشت شدگان‌ اعتراضات مردمی در این استان خبر داد و گفت: “از این تعداد تا کنون آرای محکومیت ۱۴۵ نفر نهایی شده و مابقی پرونده ها به زودی تعیین تکلیف خواهند شد.”

وی همچنین افزود:”رسیدگی به پرونده های بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در دادگاه‌های انقلاب و جزایی استان با سرعت و خارج از نوبت انجام می‌شود.”

اعلام ۲۲۱ مورد کیفرخواست در خصوص بازداشت شدگان اعتراضات سراسری تا به امروز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ در حالی از سوی اسماعیل صادقی نیارکی اعلام شده که وی در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، از صدور کیفرخواست برای ۱۱۹ تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری جاری در دادگاه خبر داده بود. 

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان قضایی و امنیتی ایران، از اعتراضات سراسری با عنوان (اغتشاشات) و به شهروندان معترض در این اعتراضات لقب (اغتشاشگر) می دهند که نشان از سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض اسناد بین‌المللی حقوق بشر است.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.