در زندان اردبیل حداقل ۱۲ زندانی محکوم به اعدام وجود دارد که سالیان طولانی در انتظار اجرای حکم به سر می برند. و اغلب زندانیانی که در این زندان هستند، زندانیان متهم به مواد مخدر و قتل و سرقت می باشند.

در این زندان مواد مخدر به وفور یافت می شود، این مواد شامل قرصهای روانگردانی است که به شیوه‌های مختلف استفاده می شود. عامل ورود، توزیع و فروش این مواد مخدر و قرصها مسئولین زندان و بندها هستند. این مواد در بندهای مختلف زندان به قیمت چند برابر به فروش می رسد و تبدیل به تجارتی پرسود برای مسئولین زندان شده است. شربت متادون در زندان اردبیل به صورت جیره ای به زندانیان داده می شود و هر زندانی که بخواهد می تواند درخواست داده و شربت متادون جیره ای بخرد.

گفتنی است که در سال ۱۳۹۳ چند تن از زندانیان عادی این زندان با وعده دریافت مواد مخدر، زندانیان سیاسی تبعیدی در این زندان را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و دست یکی از آنها را شکستند.

وضعیت بهداشت در این زندان بسیار پایین است و آب گرم تنها یک و نیم ساعت در روزوجود دارد. خارج از این ساعت درب حمامها بسته بوده و فقط زمانی که آب گرم است باز می شود.

در بند جوانان این زندان که بیش از ۱۳۰ زندانی در آن محبوس هستند، تنها ۶ حمام وجود دارد و زندانیان مجبورند به صورت چند نفره از کابینهای حمام استفاده کنند.

غذا و نان در این زندان کیفیت بسیار پایینی دارد و قابل خوردن نیست، زندانیانی که توانایی مالی ندارند مجبورند از این غذا استفاده کنند و عوارض گوارشی و بیماریهای آن را تحمل کنند. هر زندانی که توان مالی داشته باشد می تواند از‌ آشپزخانه بند استفاده کند.

حقوق بشر در ایران

حرکتی جهت آگاهی و عدالت در ایران