تراکم جمعیت زندانیان در بندهای مختلف زندان ارومیه به قدری بالاست که زندانیان محبوس در این زندان به ستوه آمده اند.

ماموران زندان در بندهای مختلف از جمله بند ۱، ۲، ۳، ۴ و ۱۵ این زندان بیش از ظرفیت موجود زندانیان را در آن جا داده اند. به نحوی که زندانیان حتی مکانی برای نشستن وجود ندارد.

براساس گفته خانواده زندانیان هر بند حداکثر ۱۲۰ نفر ظرفیت دارد اما هم اکنون بیش از ۴۵۰ تن در آن محبوس هستند و زندانیان برای استراحت مجبورند در کنار مجموعه بهداشتی و کریدورها و … استفاده کنند.

ظرفیت بندی که به روان درمانی معروف است ۱۰۰نفر عنوان شده است اما حدود ۱۸۰تن در آن نگهداری می شوند.

زندانیان نسبت به این تراکم جمعیت در بندها اعتراض کرده اند اما قاضی ناظر بر این زندان به نام بیرانوند در پاسخ به اعتراض آنان گفته است این زندان قوانینش با سایر زندانها متفاوت است و ما قوانین خاص خودمان را داریم.

همچنین از سوی دیگر ماموران در زندان مرکزی ارومیه از فعالیتهای جمعی من جمله ورزش زندانیان ممانعت به عمل می آورند.

چندین بند از بندهای زندان ارومیه، از داشتن آب گرم محروم هستند.

یه هفته آب گرم در برخی از بندهای زندانی مرکزی ارومیه، قطع شده است. این در حالی است که زندانیان به دلیل عدم دسترسی به آب گرم با گذاشتن ظرف محتوی آب گرم در معرض نور مستقیم خورشید در محوطه یا محل های نورگیر در زندان، به گرم کردن آب مورد نیاز برای استحمام، مبادرت میکنند.

طبق گزارشهای رسیده، زندانیان محبوس در بند های ۱۲، روان درمانی ۱، روان درمانی ۲ و بند جوانان ، علیرغم سایر محرومیت و محدودیت ها، از 5 تیر ماه سال جاری از آب گرم بی بهره هستند. این بندها جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ الی ۶۰۰ زندانی را در خود جای داده اند.

با پیگیری مداوم زندانیان، ریاست زندان مرکزی ارومیه، گفته است: ” اکنون که فصل تابستان به سر می بریم، می توانید با استفاده از آب سرد، استحمام کنید”.

برخلاف ادعای ریاست زندان، حتی در فصل زمستان سال گذشته نیز، کلیه بندهای این زندان از برخورداری از آب گرم به مدت بیش از دو ماه محروم بودند و زندانیان مجبور بودند با “گرم کردن آب در قابلمه» استحمام کنند. سرمای شدید و فقدان آب گرم جهت شستشو و حمام، باعث گسترش بیماری‌های عفونی و رنج زندانیان در این زندان شده بود.

حقوق بشر در ایران

حرکتی جهت آگاهی و عدالت در ایران