•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

برگزاری دستکم ۴ تجمع اعتراضی

0
386

طی روز جاری, با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, جمعی از مردم بخش چاروسا در استان کهگیلویه و بویراحمد مقابل ساختمان دادگستری چاروسا، شماری از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه, جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و کشاورزان لجان اصفهان با برپائی تجمعات اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران  به نقل راک نیوز، امروز چهارشنبه تیر ۱۳۹۸, در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از مردم بخش چاروسا در اعتراض به صدور حکم انتخاباتی صبح امروز مقابل دادگستری چاروسا، دست به تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس این گزارش، پس از صدور حکم دعواهای انتخاباتی چاروسا در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸,  احکام به صورت جداگانه صادر شد که عده ای از احکام صادره مورد اعتراض مردم واقع شد و همین سبب شد تا جمعی از معترضین در جلوی دادگستری تجمع وبا نصب بنر و پلاکارد خواهان عدالت در تمامی پرونده ها شوند.

تجمع به صورت کاملا سکوت و تنها از رئیسی و مزارعی خواهان برقراری عدالت در این پرونده شدند.

معترضین در این خصوص گفتند: “درگیری را افراد دیگری رقم زدند که در احکام نامی از آنها برده نشد و تمامی بندهای احکام به نحوی از ما نامبرده شد و برای ما که در درگیری نقشی نداشتیم و کسانی که مورد هجوم قرار گرفتند حکم صادر شد اما برای کسانی که عاملین درگیری بودند و در درگیری حضور داشتند حکمی صادر نشد که واقعا گلایه و خواستار عدالت در دادگستری هستیم و خواهان ورود رئیس کل دادگستری استان به این پرونده هستیم و پرونده را مجددا پیگیری کند”.

سعادت فر رئیس دادگستری چاروسا هم در این خصوص از معترضین خواست تا نسبت به احکام صادره اعتراض تا در مراجعه قضایی پیگیری شود.

گفتنی است، پس تغییرات در انتخابات چاروسا دعواهای بین طرفین در انتخابات شورای اسلامی شهر رخ داد که سبب دعواهای خیابانی شد و پس از حدود دو سال حکم صادر که در صدور حکم تبعیدی، جریمه نقدی و حبس مشاهده می شود.

تجمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، امروز چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸، شماری از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در اعتراض به تفکیک جنیستی کتابخانه مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، روایت برخی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت از این تجمع این گونه است:

“ابتدا تعدادی از دانشجویان مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه جمع شدند و درباره تفکیک جنسیتی دانشگاه و مطالباتشان صحبت کردند. بعد از آن تعدادی از مسئولان دانشگاه از جمله مسئولان حراست به میان دانشجویان رفتند که در این میان، برخی درگیری‌های لفظی بین دانشجویان و مسئول حراست شکل گرفت.

بعد از آن، وقتی تعدادی از دانشجویان در حال خواندن سرود «یار دبستانی من» بودند، تعدادی از نیروهای حراست دانشگاه از آنها خواستند که پراکنده شوند و گفتند دانشجویان بسیجی می‌خواهند تجمع کنند و احتمال اینکه درگیری به وجود بیاید زیاد است، بنابراین پراکنده شوید. اما دانشجویان حاضر در تجمع، توجهی نمی‌کنند و به سمت دفتر ریاست دانشگاه حرکت می‌کنند.

دانشجویان با توجه به اینکه کتابخانه زیر نظر معاونت پژوهشی است، اصرار داشتند با مسئولان مربوطه صحبت کنند بنابراین از صحبت با معاون فرهنگی دانشگاه، امتناع کردند. در نهایت معاون پژوهشی به میان دانشجویان آمد و گفت از اول معماری این ساختمان به این شکل بود که تفکیک صورت بگیرد. با این حال در نهایت به دانشجویان قول داده شد کتابخانه به سه قسمت دختران، پسران و مختلط تقسیم شود.”

دانشجویان در این خصوص گفتند که بعد از این تجمع، دو نفر از نمایندگان دانشجویان معترض امروز به وزارت علوم رفتند و با غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این باره سخن گفتند. غفاری در جلسه با دانشجویان اعلام کرده که «وزارت علوم نمی‌گذارد آسیبی به دانشجویان وارد شود و اگر برای کسی مسأله‌ای به‌ وجود بیاید، آن را پیگیری می‌کنم».

 تجمع دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شوراهای صنفی دانشجویان کشور، ظهر امروز چهارشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۸، جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به ادامه بازداشت مرضیه امیری و صدور حکم حبس برای لیلا حسین زاده برای دومین روز متوالی دست به تجمع اعتراضی زدند.

دانشجویان در این تجمع خواهان لغو احکام قضائی علیه دانشجویان شدند و با در دست گرفتن عکسهایی از مرضیه امیری و لیلا حسین زاده شعار “دانشجو مجرم نیست” سر دادند. این درحالی است که رئیس دانشکده همچنان بر روند بی تفاوتی خود جهت پاسخگویی ادامه داد و در میان تجمع کنندگان حاضر نشد.

مرضیه امیری، روزنامه نگار روزنامه شرق و دانشجوی دانشگاه تهران ۵۷مین روز بازداشت خود را پشت سر می گذارد.

لیلا حسین زاده، دیگر دانشجوی این دانشگاه طی هفته جاری توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال و ۶ ماه حبس قابل اجرا خواهد بود.

این دانشجویان پیشتر اعلام کرده بودند، جهت دستیابی به پاسخی قانع کننده از جانب مسئولین دانشگاه، روز آینده «امروز» نیز به تجمع خویش ادامه خواهند داد.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شدند. علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان، تعدادی دیگر از جمله مرضیه امیری، عاطفه رنگریز و ندا ناجی کماکان تحت بازداشت هستند. مرضیه امیری به بند زنان زندان اوین منتقل شده و عاطفه رنگریز و ندا ناجی نیز در بند ۵ زندان قرچک ورامین کماکان در بازداشت هستند. در ساعات پایانی روز ۲۹ خرداد ماه نیز نیروهای امنیتی آنیشا اسداللهی، از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر که به تازگی با تودیع قرار از زندان آزاد شده بود را در خیابان بازداشت و بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.

تجمع اعتراضی کشاورزان لنجان اصفهان

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۸، جمعی از کشاورزان شهرستان لنجان واقع در استان اصفهان در اعتراض به بستن آب رودخانه زاینده رود در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: