•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

برگزاری دستکم ۶ تجمع اعتراضی

0
503

حقوق بشر در ایران – طی روز جاری، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از مربیان پیش دبستانی استان خوزستان مقابل اداره آموزش و پرورش این استان، جمعی از معلمان حق‌التدریس سراسر کشور مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران، جمعی از کارگران کنتور سازی قزوین مقابل استانداری و دادگستری قزوین, یک تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران, کارگران شهرداری محمدیار و کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن در شهرهای مختلف در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸،در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر می گیرد, جمعی از معلمان حق‌التدریس سراسر کشور در اعتراض به عدم تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود، مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران، تجمع کردند.

این افراد چندین سال است که در سراسر کشور خصوصا مناطق محروم به تدریس می‌پردازند که طبق گفت‌وگو با تعدادی از آنان مشخص شد، حقوق آنان بسیار پایین بوده و به اکثر آنان از ۶۰۰ تا حداکثر یک میلیون تومان حقوق آن هم با تأخیرهای گاها چندین ماهه پرداخت می‌شود.

این افراد با توجه به سیاست‌های چندین ساله اخیر وزارت آموزش و پرورش از وضعیت معیشت بسیار نامناسب و سفره‌های خالی خود به شدت گلایه‌مند بوده و خواستار پاسخ دهی سرپرست وزارت آموزش و پرورش و معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی این وزارتخانه بودند.

همچنین این معلمان عنوان کردند با توجه به اینکه عمدتا سابقه طولانی تدریس در عرصه تعلیم و تربیت را دارند، شرایطی فراهم شود که بتوانند به استخدام آموزش و پرورش درآیند.

هنوز هیچ فردی به این افراد پاسخگویی نداشته است اما آنها عنوان می‌کنند با توجه به کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش و برگزاری آزمون استخدامی جدید در آینده نزدیک، چرا از آنها به عنوان معلم استفاده نمی‌شود.

  

تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی در استان خوزستان

به گزارش حق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از مربیان پیش دبستانی استان خوزستان در اعتراض به وضعیت استخدامی خود، مقابل اداره آموزش و پرورش این استان، تجمع کردند.

این افراد با حضور در مقابل اداره آموزش و پرورش این استان، خواستار تبدیل وضعیت شغلی شدند.

آنها گفتند: “سالهاست بلاتکلیفیم و می‌خواهیم از این بلاتکلیفی نجات پیدا کنیم”.

گفتنی‌ است مجلس شورای اسلامی، استخدام ۳۲ هزار نفر حق‌التدریسی را مصوب کرده است و مربیان پیش‌دبستانی خوزستان، خواستار اجرای این مصوبه قانونی هستند.

تجمع کارگران شرکت کنتور سازی قزوین
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از صبح قزوین، امروز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کنتور سازی قزوین در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود برای دومین روز متوالی، مقابل استانداری و دادگستری قزوین، دست به تجمع زدند.

این کارگران بیان کردند: “ما ۲۰ماه حقوق معوقه داریم و با سنوات در مجموع ۲۰میلیارد طلب داریم و اکنون پولی برای گذران زندگی خود نداریم”.

کارگران معترض شرکت کنتور سازی گفتند: “اعتراضات خود را بصورت کتبی به مسئولین استان ارسال کرده ایم و آقای حبیبی برای تغییر مدیریت قول مساعد داده بود، اما اعتراضات ما به نتیجه‌ای نرسید و از وعده‌های مکرر مسئولین ناامید شده‌ایم و هیچ یک از گفته‌های آنان تحقق پیدا نکرده است”..

جمعی از کارگران معترض این شرکت در مقابل استانداری اظهار کردند: “ما حدود پنج سال است درگیر واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و اجرایی شدن اصل ۴۴ بودیم که با توجه به آن شرکت را به فردی واگذار کردند که مشکلات زیادی را برای ما و شرکت ایجاد کرد”.

این کارگران قزوینی ادامه دادند: “طی یک سال اخیر به دلیل سوء مدیریت مدیر جدید که سررشته‌ای از اقتصاد و تجارت ندارد با مشکلات زیادی مواجه شده ایم، اختلاس و مشکلات در بورس و تعدیل نیرو و کاهش ۱۲۰۰کارگر به ۲۰۰نفر از سال ۹۳تا کنون رخ داده است”.

کارگران شرکت کنتور سازی ابراز کردند: “اکنون نیز مدیری که به دلیل اخلال در بورس در زندان است، دستور عزل و نصب می‌دهد و مدیری انتخاب شده که تجربه خوبی در تعطیلی شرکت‌ها دارد”.

این کارگران قزوینی اضافه کردند: “نیروهای مجرب و باسابقه کاری ۲۲سال در شرکت فعال هستند و پتانسیل ۵۰هزار بُرد در گمرک و انبارها موجود است که متاسفانه به دلیل سوء مدیریت به مدت یک سال است که خط تولید شرکت تعطیل شده است”.

این معترضان عنوان کردند: “اعتراضات بصورت کتبی به مسئولین استان ارسال شده و آقای حبیبی برای تغییر مدیریت قول مساعد داده بود، اما اعتراضات ما در روز گذشته مقابل استانداری به نتیجه‌ای نرسید و از وعده‌های مکرر مسئولین ناامید شده‌ایم و هیچ یک از گفته‌های آنان تحقق پیدا نکرده است”.

کارگران شرکت کنتور سازی ابراز کردند: “ما فاقد بیمه هستیم و خانواده‌ها دچار مشکل و حتی طلاق شده‌اند و تنها طی چند ماه گذشته با رایزنی‌های انجام شده به مدت زمان محدود بیمه شدیم. جنس لازم برای تولید در گمرک موجود است اما وارد شرکت نمی‌شود، بخشی از افراد مقابل دادگستری الوند تجمع کرده و بخشی مقابل استانداری و امیدواریم حق ما گرفته شود”.

این معترضان بیان کردند: “رئیس دادگستری الوند برای حل مشکلات ما تلاش زیادی کرده است، اما همکاری لازم با وی وجود ندارد و حتی که فردی با تماس از داخل زندان مسائل را کنترل می‌کند و اذعان دارد که به حدی با نفوذ است که هیچ شخصی در کشور نمی‌تواند او را عزل کند”.

کارگران شرکت کنتور سازی بیان کردند: “البته زندان آن‌ها نیز لاکچری است، همه ما حاضریم با آن شرایط به جای آن‌ها در زندان باشیم و آن‌ها بیرون باشند”.

این کارگران قزوینی گفتند: “اکنون نیز مدیریت شرکت به فردی واگذار شده که گویی تخصصش قلع و قمع کردن کارگر است و حکم اخراج ما را صادر کرده و بیان می‌کند که برای این کار از طرف استانداری مجوز دارد و از طرفی ما را بخاطر تجمع تهدید می‌کنند”.

این معترضان تصریح کردند: “بخشی از خانواده‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی از هم متلاشی شده و اکنون امیدواریم به خاطر ادامه دار نشدن این اتفاق مسئولین به موضوع این شرکت رسیدگی کنند”.

کارگران شرکت کنتور سازی ادامه دادند: “مگر ما جزو خانواده این کشور نیستیم؛ پس چرا از صبح تا اکنون که در این مکان تجمع کردیم حتی یک نفر برای پیگیری و جویا شدن علت از پله‌های استانداری پایین نیامده و استاندار حتی یک بار هم به خود زحمت نداده که در جریان این اعتراضات مقابل استانداری با ما دیدار کند”.

کارگران شرکت کنتور سازی در پایان گفتند: “برخی از مدیران شرکت حتی در استانداری نیز افراد نفوذی دارند و با کسانی که برای حل مشکل فعالیت می‌کنند مقابله و آن‌ها را تهدید می‌کنند، این درحالی است که ما پولی نداریم و شرمنده خانواده شده‌ایم”.

تجمع تک نفره یکی از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، امروز یکشنبه ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸، حسین کریمی سبزوار، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، برای چندمین بار طی ماه جاری، در اعتراض به اخراج از کار، در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دست به تجمع و تحصن زد.

حسین کریمی سبزوار صبح امروز در جریان تجمع و تحصن اعتراضی برای بازگشت به کار در مقابل وزارت کار توسط نیروهای انتظامی بازداشت و ابتدا به کلانتری ۱۰۸ و پس از آن به دادسرای ناحیه ۱۰ تهران در خیابان جیحون منتقل شده است. بنا بر این گزارش برای وی قرار منع تعقیب صادر شده است.

آقای کریمی در تحصن روز جاری با در دست داشتن شعار نوشته‌هایی، ضمن اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولین، خواهان بازگشت به کار خود شده بود.

گفتنی است که ۳ تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه طی دو ماه اخیر در اعتراض به اخراج از کار، در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندین بار دست به تجمع و تحصن زده‌اند.

فرحناز شیری، ناصر محرم زاده و حسین کریمی سبزوار، سه راننده ای هستند که در پی پرونده سازی از ادامه فعالیت در این شرکت اخراج شده‌اند.

“فرحناز شیری”، اولین زن راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران حدود ۱۰ سال است که از کار اخراج شده است. این راننده زن طی این مدت سه بار از دیوان عدالت اداری رای بازگشت به کار گرفته اما کارفرما هر بار با استفاده از نفوذ و روابط فراقانونی خو از بازگشت وی به کار جلوگیری کرده است.

تجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن در شهرهای مختلف 

به گزارش حقوق بشر در ایران, مروز یکشنبه ۱۳مرداد ماه۱۳۹۸ ، اعتصاب کارگران نگهداری خطوط و ابنیه فنی راه آهن در شهرهای مختلف وارد هشتمین روز متوالی خود شد.

این اعتصابات در شهرهای بندرعباس، احمد آباد، هرمزگان و نور آباد شازند در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه دستمزد و قرادادهای موقت کاری است.

کارگران پیشتر نیز با خواست پرداخت دستمزدها و همچنین تبدیل وضعیت خود، تجمعاتی برپا کرده بودند ولی هیچ مقامی پاسخگوی آنها نبود. کارگران راه آهن با برپایی اعتصاب و تداوم تجمع بر خواستهای خود تاکید می کنند.

گفتنی است این کارگران بارها از سوی مدیریت تراورس و مدیران شرکت تهدید شده اند که در صورت تداوم تجمع و اعتصاب، از کار اخراج خواهند شد.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری محمدیار 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی کارگران شهرداری محمدیار در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ ماه حقوق و بیمه شان برای دومین روز متوالی به اعتصاب خودشان ادامه دادند. این کارگران زحمتکش از روز گذشته اعتصاب خودشان را شروع کرده اند.
مُحَمَّدیار یکی از شهرهای شهرستان نقده در استان آذربایجان غربی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: