•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

برگزاری دستکم ۵ تجمع اعتراضی

0
342

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد جمعی از کارگران معدن مس چهار گنبد کرمان, کارگران بازنشسته کارخانه سیمان خوزستان, جمعی از بازنشستگان صندوق آینده ساز, کارگران پالایشگاه نفت آبادان و جمعی از کارگران تعاونی مسکن پاکدشت در اعتراض به نقض حقوق شهروندیشان تجمعات اعتراضی را برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به تداوم محرومیت آنها از امنیت شغلی و عدم وصول مطالبات مزدی آنها در مقابل ساختمان مرکزی پالایشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران که خواستار مشخص شدن وضعیت شغلی هستند اعلام کردند: “حدود ۱۰۰ نفر از کارگران واحد تعمیرات و فنی فاز سه پالایشگاه آبادان را کارگران قرارداد مقاطعه‌کاری تشکیل می‌دهند. این کارگران به صورت مقطعی جذب و سپس بیکار می‌شوند به همین دلیل وضعیت شغلی مشخصی ندارند”.

یکی از کارگران واحد تعمیرات پالایشگاه آبادان گفت: ” این اعتراض برای مشخص شدن وضعیت شغلی ما است و همه ما قرارداد مقاطعه‌کاری به دنبال تبدیل وضعیت استخدامی هستیم که تا به حال محقق نشده”. 

براساس گفته این کارگر که بصورت نیروی کار قراردادی کار می کند: “حقوقی که یک کارگر قرارداد مقاطعه‌کار دریافت می‌کند کفاف زندگی‌اش را نمی‌دهد. با بوجود تشابه نزدیکی که میان حرفه کارگران قرارداد مقاطعه‌کاری با برخی نیروهای قرارداد مستقیم و حتی دائمی در پالایشگاه وجود دارد، متاسفانه دستمزدهایی که به کارگران مقاطعه‌کاری پرداخت می‌شود به ازای کارکرد است و به هیچ وجه دریافتی آنها قابل مقایسه با سایر کارگران پیمانکاری قرارداد دائم یا ثابت (که حقوق و بیمه آنها به صورت ماه ۳۰ روزه محاسبه می‌شود) نیست”.

این کارگر پیمانکاری فاز سه پالایشگاه آبادان با بیان اینکه بارها مسائل شغلی خود را با مسئولان اداره کار و مدیران پالایشگاه آبادان مطرح کرده اما جوابی دریافت نکرده است، افزود: “لایه لایه کردن نیروی کار و تفاوت در مزد در بخش‌های مختلف پالایشگاه آبادان که کارگران آن زیر نظر حدود ۹۰ شرکت پیمانکاری مشغول کارند، به چشم می‌خورد. یکی از مهم‌ترین این بخش‌ها، بخش تعمیرات است که کارگران به صورت مقاطعه‌کاری در فاز سه پالایشگاه آبادان مشغول کار هستند. در این بخش کارگران از شرایط شغلی خود رضایت ندارند”.

وی در ادامه اظهار کرد:  “همکاران ما در بخش واحد مخازن پالایشگاه آبادان نیز مشکلاتی نظیر ما کارگران تعمیرات دارند با این تفاوت که ما قرارداد مقاطعه‌کاری هستیم و آنها مدت موقت. به همین دلیل آنها نیز به ازای هر روز کار حقوق دریافت می‌کنند و حق بیمه آنها همانند ما با احتساب روزهای اشتغال به تامین اجتماعی واریز می‌شود”.

این کارگر گفت: “همه ما کارگرانی که در چنین شرایط شغلی در پالایشگاه کار می‌کنیم با وجود داشتن سختی کار از مزایای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برخوردار نیستیم. متاسفانه اکثر کارگران پیمانکاری که با شرایط شغلی ما کار می‌کنند با وجود داشتن سابقه طولانی کار حتی با ۳۰ سال خدمت به سن بازنشستگی نمی‌رسند اما حقوقمان بر اساس حداقل‌های مصوبه شورایعالی کار پرداخت می‌شود”.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صندوق آینده ساز

به گزارش حقوق بشر در ایران,  روز شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از بازنشستگان صندوق آینده ساز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 در جریان این تجمع اعتراضی که با حضور بیش از ۱۰۰ تن از بازنشستگان صندوق آینده ساز از استانهای گیلان ،مازندران، اراک، تبریز و تهران در مقابل وزارت کار از سوی این شهروندان برگزار شد آنها به مکفی نبودن سطح حمایتهای سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان اعتراض کردند و خواستار توجه و رسیدگی به مشکلات معیشت این شهروندان شدند.

این تجمع اعتراضی از ساعت ۸ صبح آغاز شد و تا ساعت ۲ بعدازظهر ادامه داشت .

تجمع اعتراضی بازنشستگان کارخانه سیمان خوزستان 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رامهرمز نیوز, امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه سیمان خوزستان در اعتراض به عدم وصول مطالبات آنها تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران در اعتراض به وصول نشدن حق بهره وری آنها در مقابل ساختمان اداره کل بازرسی استان خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

براساس اعلام این کارگران: “شرکت سیمان خوزستان محکوم به پرداخت مبلغی حدود ۲۰میلیارد تومان به این کارگران شده که آن را پرداخت نکرده است”.

تجمع اعتراضی کارگران معدن مس چهار گنبد کرمان

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران معدن مس چهار گنبد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و معوقات مزدی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

براساس اعلام این کارگران: “حقوق و مزایای فروردین و اردیبهشت ماه آنها هنوز پرداخت نشده و آنها با تجمع در مقابل ساختمان استانداری کرمان خواستار جلب توجه مسئولان و رفع مشکل هستند”. / اتحادیه آزاد کارگران ایران

تجمع اعتراضی کارگران تعاونی مسکن پاکدشت 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم, روز پنجشنبه ۸ خردادماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران تعاونی مسکن پاکدشت از توابع استان تهران در اعتراض به بلاتکلیفی ۱۸ ساله آنها و عدم تحویل خانه های مسکونی این شهروندن تجمع اعتراضی برگزار کردند.  

براساس این گزارش و با توجه به اعلام این شهروندان معترض: “از ۱۸ سال پیش کارگران شهرستان پاکدشت به امید صاحبخانه شدن هر آنچه داشتند را به حساب تعاونی مسکن کارگران واریز کردند تا شاید با خرید قطعه زمینی بتوانند خانه‌ای برای رفاه خانواده خود ساخته و از زیر بار پرداخت اجاره بهای سنگین رهایی یابند، غافل از اینکه پس از گذشت این همه سال همچنان درگیر تحویل زمین هستند.

برخلاف صحبت‌های اولیه مسئولان تعاونی مسکن کارگران، اکنون زمینی بیابانی در منطقه «حصار امیر» به نام کارگران دریافت داده شده است که باز هم بنا به آنچه در پیگیری‌های فراوان کارگران به آن‌ها گفته شده، به دلیل مشکلات محیط زیستی و سطح ارائه خدمات امکان ساخت‌وساز در آن وجود ندارد و کارگران همچنان سرگردان ادارات مختلف برای دریافت حق خود هستند.

یکی از کارگران جوانی که همه زندگی‌اش را برای خرید زمین تعاونی فروخته است به خبرنگار رسانه ای گفت:تجمع امروز ما به خاطر بی‌توجهی ۱۸ ساله به وضعیت معیشتی کارگران از سوی مسئولان است.

وی افزود: ما به ۲ دلیل اینجا جمع شدیم نخست تحویل زمینی که فقط از آن کاغذی به اسم سند تک برگ داریم، دوم در اعتراض به وضعیت تعاونی کارگران که دارای اساسنامه نادرستی است، که چرا خریدار جدید زمین جز اعضای تعاونی به حساب نمی‌آید.

یکی دیگر از کارگران نیز با بیان اینکه بارها برای پیگیری این موضوع به تعاونی مسکن و اداره کار مراجعه کرده و هیچ پاسخی دریافت نکرده اند، گفت:در فاز نخست به بیش از ۴ هزار نفر زمین‌هایی را فروختند که سند تک برگ نیز برای آن صادر شد اما این فقط روی کاغذ است و در واقعیت هیچ چیزی مشاهده نمی‌شود.

وی اضافه کرد:ما را سر می‌دوانند و تعیین تکلیفی برای زمین‌های ما نیست، در فاز دوم هم ساختمان‌های نامرئی کارگران را برای فروش آماده کردند و تعداد اندکی نیز با قیمت‌های نجومی به فروش رسیده؛ حال چه کسی پاسخگو است. 

 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات معوقهمطالبات کارگریمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمعوقات مزدیمعوقات مزدی کارگرانمعوقات مزدی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی در ایرانمعوقات مزدی شهروندان در ایرانمعوقات کارگریمعدن مسمعدن مس چهار گنبدمعدن مس کرماننقض حقوق کارگران در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانچهار گنبد کرمانکارگران معدنکارگران معدن مس کرمانکارگران کارخانه سیمانکارگران کارخانه سیمان کرمانکارگران پالایشگاه نفت آبادانکارگران ایرانکارگران ایرانیکارگران بازنشستهکارگران تعاونی مسکنکارگران در ایرانکارخانه سیمانپالایشگاه نفت آبادانامنیت در اشتغالامنیت شغلیامنیت شغلی کارگرانامنیت شغلی کارگران در ایرانامنیت شغلی در ایراناتحادیه کارگران ایراناتحادیه آزاد کارگران ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناستان کرمانبازنشستهبازنشستگان کشوریبازنشستگان ایرانبازنشستگان صندوق آینده سازتامین اجتماعیتامین اجتماعی کارگران در ایرانتامین اجتماعی شهروندانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی بازنشستگانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی روز جهانی کارگرتعاونیتعاونی مسکنتعاونی مسکن پاکدشتجامعه کارگران ایرانحقوق و معوقات مزدیحقوق بازنشستگیحقوق شهروندیحقوق شهروندی کارگران ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسیمان خوزستانسرکوب کارگران ایرانشهرستان پاکدشتصندوق آینده ساز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.