•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

برگزاری دستکم ۴ تجمع اعتراضی

0
767

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸خرداد ماه ۱۳۹۹, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد جمعی از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی, جمعی از ساکنان دلفان از توابع استان لرستان, جمعی از کمک پرستاران شهرستان تبریز در مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی, کارگران پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره  در اعتراض به نقض حقوق شهروندیشان تجمعات اعتراضی را برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در مقابل ساختمان مجلس در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض اعلام کردند: “پیشتر تجمّعات مشابهی را در این مکان داشتیم و مسئولان وعده پیگیری مشکلات ما را داده بودند که هنوز این وعده ها عملی نشده”.

از جمله خواسته های این شهروندان بنا بر اعلام آنها لغو آزمون جذب استخدامی دانشگاه فرهنگیان است و این شهروندان گفتند: ” که از سال گذشته از ما خواسته شده برای ادامه همکاری در آزمون دانشگاه فرهنگیان شرکت کنیم و در صورت عدم قبولی باید به همکاری خود با آموزش و پرورش خاتمه دهیم و باید تبعیض میان ما و گروه‌های دیگری همانند سرباز معلمان، مربیان پیش‌دبستانی‌ها و همکاران خرید خدمتی برچیده شود”.

وی همچنین افزود: “بارها مشکلات و مطالبات مان را به نمایندگان مجلس و سایر مسئولان انتقال داده‌ایم اما به نتیجه نرسیدیم برخی از ما۱۰ سال به کار تدریس اشتغال داریم.

وی با بیان اینکه بارها مشکلات و مطالباتمان را به نمایندگان مجلس و سایر مسئولان انتقال داده‌ایم اما به نتیجه نرسیده‌ایم، در تشریح مشکلات خود و همکارانش گفت: برخی از ما سالهاست (حدودا ۱۰ سال) به کار تدریس اشتغال داریم. همچنین تعدادی از آموزشیاران به صورت حق‌التدریس در مدارس مشغول به کار هستند، با این حال از سال گذشته از ما خواسته شد برای ادامه همکاری در آزمون دانشگاه فرهنگیان شرکت کنیم.

این آموزشیار نهضت سوادآموزی با تاکید بر اینکه ما خواستار برچیده شدن آزمون و ورود به دانشگاه فرهنگیان هستیم، ادامه داد: آموزش و پرورش نباید درباره آموزش‌دهندگان خود تبعیض روا بدارد؛ آموزش‌دهندگان نهضت سالها با کمترین دستمزد در مناطق دورافتاده و روستایی کشور کار کرده‌اند و استحقاق توجه بیشتر را دارند.

او گفت: باتوجه به موارد یاد شده فوق از نماینده‌های مجلس یازدهم که اخیرا فعالیت خود را در مجلس آغاز کرده‌اند، خواهشمندیم طرحی را مصوب کنند تا ما نیروهای نهضتی نیز همانند سایر گروه‌ها بدون آزمون شرایط استخدام داشته باشیم و عدالت برای همه نیروها به طور یکسان اجرا شود.

تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, جمعی از کارگران پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره واقع در جزیره خارک، نسبت به تأخیر در پرداخت دستمزدشان و حق بیمه تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

 کارگران پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره واقع در جزیره خارگ که در بخش ترابری و عملیات انبارداری مشغول کار هستند، از تاخیر در پرداخت دستمزد و بیمه‌های پرداخت نشده خود اعتراض کردند.

حدود ۱۰۰ نفر از کارگران که طرف قرارداد با یک شرکت ‌پیمانکاری هستند، حقوق اردیبهشت ماه را دریافت نکرده و دو ماه است که دفترچه‌های بیمه آن‌ها تمدید نشده است.

یکی از کارگران واحد ترابری نفت فلات قاره، در این باره گفت: “شماری از همکاران ما که جهت استفاده از تسهیلات بیمه‌ای به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند، از پرداخت نشدن حق بیمه‌های خود مطلع شدند.”

بنا به گفته این کارگر تخلف صورت گرفته زمانی روشن شد که یکی از کارگران پیمانکاری نفت فلات قاره، در جریان بیماری بدون علاج همسر خود مطلع شد که به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه امکان تمدید و تعویض دفترچه وی وجود ندارد.

این کارگر با بیان اینکه بیشتر کارگران از ترس تمدید نشدن قرارداد کاری خود نسبت به این موضوع، سکوت کرده‌اند، افزود: “در روزهای گذشته بارها به نهادهای مسئول مراجعه کرده و خواستار پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود شده‌ایم.”

وی اظهار داشت: “تامین اجتماعی بایستی نظارت بر کار پیمانکاران در پروژه‌های قراردادی و تامین نیرو را جدی تر بگیرد. کارفرمایان مادر باید مراقب عملکرد پیمانکاران در قبال کارگران باشند؛ در شرایطی که دستمزد ما کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد، تاخیر حق بیمه نیز مزید بر علت خواهد بود.”

یک منبع آگاه در اداره تامین اجتماعی جزیره خارک همچنین گفت: “کارگران شاغل در شرکت نفت فلات قاره، دارای چندین نوع قرارداد کار ثابت، مستقیم و تامین نیرو با شرکت نفت هستند که موضوع پرداخت نشدن حق بیمه کارگران پیمانکاری قرارداد مستقیم در حال پیگیری است و قرار است تا پایان شنبه ۱۷ خرداد ماه، حق بیمه‌ها به حساب تامین اجتماعی واریز شود”. 

او با اعتراف به این که کارگران ۲ تا ۳ ماه بیمه پرداخت‌نشده دارند، افزود: “کارگران پیمانی تامین نیرو نیز حدودا ۳۰ نفر هستند که پیمانکار حین انجام پروژه اجرایی آنها را جذب کار کرده است.”

وی در خصوص نظارت تامین اجتماعی بر کار شرکت‌های پیمانکاری در پرداخت حق بیمه کارگران گفت: “در عمل تامین اجتماعی، حق دخالت در تخلفات بیمه‌ای پیمانکاران تامین نیرو را ندارد؛ اما در مورد سایر پیمانکاران که کارگران قرارداد مستقیم و ثابت دارند، بازرسی صورت می‌گیرد”.

تجمع اعتراضی سکنه روستای برخوردار بخش خاوه در شهرستان دلفان 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, روز شنبه ۱۷خرداد ماه ۱۳۹۹, تعدادی از سکنه روستای برخوردار بخش خاوه از توابع شهرستان دلفان, که در اعتراض به تخریب کوهها و منابع طبیعی آن منطقه تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

براساس این گزارش, این تجمع اعتراضی با هدف توقف فعالیت معدن شن و ماسه که در کوهپایه گرین در نزدیکی این روستا واقع شده برگزار شده بود.

ساکنان این روستا اعلام کردند: “این معدن شن و ماسه که حدودا ۱۱ سال فعالیت داشته به دلیل انجام انفجارهای مهیب و تردد بیش از حد کامیون‌های آن در جاده روستا، مشکلاتی را برای اهالی این منطقه به وجود آورده است”.

آخرین تجمع که از گذشته آغاز شد و تا بامداد امروز یکشنبه ادامه داشت با توجه به جلوگیری برخی اهالی از عبور کامیون‌های معدن با دخالت پلیس همراه شد تا مبادا نهایتا مشکل خاصی بوجود آید.

در ساعات پایانی شب گذشته تعدادی از اهالی این روستا بدنبال اعتراضات خود مسیر اصلی جاده نورآباد به نهاوند که در حاشیه روستای برخوردار قرار گرفته است را مسدود کردند که با دخالت پلیس پس از چند ساعت این مسیر بازگشایی شد.

اهالی این منطقه پیش از این نیز چندین بار در اعتراض به فعالیت این معدن شن و ماسه تجمعات و اعتراضات مسالمت آمیز انجام دادند اما به درخواست آنها توجهی نشده.

تجمع اعتراضی کمک پرستاران تبریز 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تبریز بیدار, روز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از کمک پرستاران نیروی پیمانکار شهر تبریز در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت و سطح نازل حقوق خود در مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی دست به تجمع زدند.

یکی از معترضان در این خصوص گفت: “حقوق هایمان طبق قانون کار نیست. در فروردین ماه هم یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برایمان حقوق واریز کرده‌اند اکثرا هم لیسانس و فوق لیسانس هستیم. الان در اینجا به عنوان خدمه و کمکی کار می‌کنیم. چون کاری وجود ندارد در حق ما بیش از اندازه ظلم می‌شود. این در حالی است که نیروهایی که قراردادی و یا رسمی هستند حقوقی‌هایشان دو یا سه برابر حقوق ما است”.

وی افزود: “در فروردین ماه حدود ۳۰ شیفت کار کرده‌ایم برای ۳۰ شیفت کاری، نسبت به سال گذشته افزایش حقوق نداشتیم و حتی حقوقی‌هایمان کاهش پیدا کرده است”.

یکی دیگر از معترضان در این خصوص گفت: “ما هم به اندازه پرستاران رسمی این همه سختی را در این روزهای پر استرس تحمل می‌کنیم و سلامتی خودمان و خانواده‌مان را به خطر انداخته‌ایم”.

این کمک پرستار ادامه داد: “حقوق ما نسبت به پرستاران قرار دادی خیلی کمتر است. اکثر ما متاهل هستیم و با این تورم‌هایی که وجود دارد نمی توانیم با این حقوق زندگی خود را بگذرانیم”.

برچسب هاپرستارنقض حقوق کارگران در ایرانحقوق و مزایای کارگران در ایرانمعادن شن و ماسهآموزش دهندگان نهضت سوادآموزیساختمان بهارستانتجمعات اعتراضینهضت سواد آموزیمطالبهحقوق شهروندی کارگران در ایرانکارگران ایرانیمعلمان نهضت سوادآموزینهضت سوادآموزی در ایرانشن ماسهاستخداممجلس شورای اسلامیتجمعات اعتراضی کارگرانمطالبه گریحقوق معوقه کارگران در ایرانامنیت شغلی کارگراننقض حقوق کارگران ایرانشرکت نفت فلات قارهاستخدام در اداراتامنیت شغلی در ایرانسرکوب کارگران در ایرانآموزش دهندگان نعضت سوادآموزیپرستاراندانش یاران نهضت سوادآموزیروستای برخوردارکارگران پیمانکاری نفت فلات قارهکارگران در ایرانبیمه کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانمطالبات کارگران در ایرانلیست کادر درمانی جان باخته بر اثر کروناآموزش یاران نهضت سوادآموزیبخش خاوهپرستاران پیمانکاریاستان لرستانتبعیض در استخدامتجمعات اعتراضی روز جهانی کارگرمعوقات مزدی کارگران در ایرانحقوق شهروندی کارگران ایرانمدرسان نهضت سوادآموزیمعدن شن و ماسهپرستاران تبریزآموزش و پرورشتجمعات اعتراضی در ایراننجمعات اعتراضی دی ماهامنیت شغلیحق بیمه کارگراناستخدام معلمانمعدن شن ماسهکمک پرستارانحقوق کارگران در ایرانکارگران ایراننهضت آزادینهضت سوادآموزیشن و ماسهامنیت شغلی کارگران در ایرانشهرستان دلفان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.