پنج شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, سپتامبر 28

علی مجدم, زندانی سیاسی پس از اتمام بازجوئی به زندان شیبان اهواز بازگردانده شد

0
2398

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی مجدم, شهروند ساکن اهواز و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز پس از تحمل ۶۳ روز سلول انفرادی و بازجوئی به زندان شیبان اهواز منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی مجدم, فرزند: صالح, ۳۹ ساله, اهل کوت عبدالله از مناطق اهواز, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تحمل ۶۳ روز سلول انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و همچنین سلول انفرادی زندان شیبان به بند ۸ این زندان منتقل شد. این زندانی سیاسی در جریان اعتراضات زندان شیبان اهواز در سال جاری به مکان نامعلومی منتقل شده بود و طی این مدت از حق هرگونه ملاقات و تماس با خانواده خود محروم شده بود. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر, ضمن اعلام این خبر گفت: “على مجدم, زندانی محبوس در زندان مركزى يا زندان شیبان اهواز بعد از ۶۳ روز بازداشت در اداره اطلاعات و در انفرادی زندان شیبان در اعتراضات زندانيان در ۱۲ فروردین ماه۱۳۹۹، روز ۱۸ خردادماه ۱۳۹۹ به بند ۸ این زندان منتقل شد”.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی تداوم حبس این زندانی سیاسی در سلول انفرادی و محرومیت وی از حق ملاقات و هرگونه تماس با خانواده اش را اطلاع رسانی کرده بود. 

در آن گزارش, یک منبع نزدیک به علی مجدم در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود:”از روز اعتراضات زندانیان در فروردین ماه ۱۳۹۹ و هجوم نيروهاى امنيتى به زندان شیبان اهواز هیچ خبر از على مجدم نداریم نه اجازه ملاقات به ما داده شد و نه اينكه او با ما تماس گرفت و نگران سلامتی او هستیم. از درون زندان با خبر شدیم برخی از افرادی که در جیان اعتراضات زندان شیبان اهواز مورد اصابت گلوله قرار گرفتند در بیمارستان بستری هستند. همچنین به ما اطلاع داده شد که علی مجدم زخمی شده و همراه چند تن از زندانیان دیگر به دلیل شرکت در اعتراضات زندانیان برای هر یک از این افراد ۳ ماه حبس تعزیری صادر شده و برای بقیه افراد به عنوان جریمه و خسارت در نظر گرفته شد اما ما چون با آنها ارتباطی نداریم نگران سلامتی علی مجدم هستیم”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۷, على مجدم, توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با رسانه های خارج از کشور و تشکیل گروه مخالف جمهوری اسلامی بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند ۵ زندان شیبان اهواز منتقل شده بود. 

همچنین به همراه علی مجدم, برخی دیگر از شهروندان ساکن استان خوزستان بنامهای سيدسالم آلبوشوكه, متولد ۱۳۶۳, از اهل شهرستان شادگان، حبیب دريس, متولد ۱۳۶۲, از اهالى قلعه کنعان اهواز، جاسم آلبوغبيش, متولد ۱۳۶۲, اهل خرمشهر، معین خنفری, متولد ۱۳۷۲, اهل کوت سید صالح, اسکندر منيعات، طارق منيعات، توفیق منيعات, هر ۳ نفر اهل شهرستان شادگان، سلیم دريعاوي, ۳۳ساله و على جوادی ۲۱ ساله از اهالى کوت سید صالح اهواز, و محمد سعد مجدم, محمدرضا مجدم و محمد امیرمجدم به همراه ۲ زن از اهالی شهرستان شادگان توسط ماموران اداره اطلاعات با اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با رسانه های خارج از کشور و تشکیل گروه مخالف جمهوری اسلامی بازداشت شدند. 

در ساعات پایانی دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه اعتراضات زندانیان محبوس در زندانهای ایران جمعی از زندانیان محبوس در زندان سپیدار و زندان شیبان اهواز در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی از قبیل عدم دسترسی آنها به مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام بهداشتی و همچنین محرومیت آنها از حق مرخصی و سایر حقوق زندانیان دست به اعتراض در این زندان زدند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سازمان عفو بین الملل, با صدور فراخوانی نسبت به محرومیت از درمان زندانیان آسیب دیده در جریان اعتراضات زندانیان در زندان شیبان اهواز واکنش نشان داد و نوع برخورد از سوی دستگاه امنیتی و قضای جمهوری اسلامی را نقض حقوق بشر در ایران دانست. زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز در تاریخهای ۱۱ و ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ در مجموعه اعتراضات گسترده شان در محرومیت از اعطای مرخصی و همچنین عدم دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا در پی یورش گسترده نیروهای امنیتی و استفاده از سلاح گرم سرکوب شدند. ماموران امنیتی به محاصره اطراف این زندان و استقرار آنها بر پشت بام سالنهای زندان شیبان اهواز اقدام به شلیک با سلاح گرم و همچنین استفاده از گاز اشک آور برای سرکوب زندانیان کردند.

 

 

برچسب هازندانی سیاسی عربشهروندان عرب اهوازیزندان اهواززندانیان سیاسی در ایرانشهروندان عرب اهوازشورش زندانیان در ایرانشهروندان عرب اهل تسننحقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان عربحقوق شهروندی درایرانبند ۸ زندان مرکزی زاهدانسرکوب شهروندان عرب اهوازشورش در زندانهای ایرانشورش در زندان اهوازسلول انفرادیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب در ایرانعلی مجدمحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیشورش در زندانهای کشوربند زندان شیبان اهوازاداره اطلاعات اهوازشهروندان عرب ایرانیسرکوب شهروندان عرب در اهوازشهروندان عربیشورش در زندان سپیدار اهوازبند ۸ زندان شیبان اهوازاستان خوزستانزندان مرکزی اهوازشهروندان عرب ایرانسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانبازجوئی در بازداشتگاهشورش در زندان مرکزی اهوازبند هشت زندان شیبان اهوازاداره اطلاعاتشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عرب خوزستانیبند ۵ زندان اهوازتفهیم اتهام شهروندان در ایرانشورش در زندان شیبان اهوازعلی مجدم زندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایرانشهروندان عرب خوزستانشهروندان عربسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب اهل سنتنافرمانی مدنی زندانیان سیاسیعلی مجدم زندان شیبان اهواززندانی سیاسی علی مجدمبازداشت شهروندانشهروندان عرب زبان در ایراناعتراض شهروندان عرببازداشت شهروندان عربشهروندان عرب در خوزستانشورش در زندانشهروندان عرب در استان خوزستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: