•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

برگزاری دستکم۶ تجمع اعتراضی

0
102

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵خرداد ماه ۱۳۹۹, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد جمعی از کافی نت و گیم نت داران ساکن کرمان, حواله داران خودروی ام جی۳۶۰ شرکت آذویکو « صنعت خودرو آذربایجان », جمعی از لنج داران ساکن بند دیّر, کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه,  جمعی از خریداران ارزهای نیمایی در مقابل ساختمان بانک مرکزی, کارگران واحد پاکبانی شهرداری کارون و جمعی از معلمان حق‌التدریس و مربیان پیش دبستانی نقاط مختلف کشور، با برگزاری تجمعات اعتراضی در نقاط مختلف کشور نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, امروز یکشنبه ۲۵خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از خریداران ارزهای نیمایی که پس از ثبت نام هنوز موفق به دریافت ارزهای خود نشدند در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

 بانک مرکزی در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸,  در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: “به‌دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه عدم ایفای تعهدات ارزی یکی از صادرکنندگان و تعدادی از صرافی‌های مجاز، برخی واردکنندگان را دچار مشکل در تامین کالا یا خدمات مورد نظر کرده است، با ورود نهادهای نظارتی امنیتی و قضایی، صادرکننده مدنظر مکلف به تعیین تکلیف تعهدات خود در یک زمان‌بندی مشخص شده است”.

علت بروز این تخلف در واقع پرداخت ریال پیش از دریافت ارز توسط متقاضیان ارز بوده است. در سامانه نیما در بازه‌های زمانی ۱هفته، ۲۰ روز و ۱ ماهه مهلت پرداخت ارز برای صادرکننده در نظر گرفته می‌شود. در این پرونده، متقاضیان ارز از طریق صرافی‌ها درخواست خرید ارز کرده و معادل ریالی آن را به حساب دارنده ارز واریز کرده‌اند اما به دلایلی که گفته می‌شود یکی از آنها افزایش نرخ ارز بوده است، صادرکننده ارز در مهلت تعیین شده ارز پیش‌فروش شده را تامین نکرده است.

برخی کارشناسان در نقد این وضعیت سامانه نیما می‌گویند باید خریدار و فروشنده در نیما قابل شناسایی نباشند و خرید و فروش‌ها مانند بازار سرمایه و بازار متشکل ارزی باشد و پرداخت و دریافت‌ها از طریق یک حساب واسط انجام شود تا هم ضریب ریسک کاهش یافته و میزان اطمینان به امنیت سامانه افزایش یابد و هم امکان تخلف افراد سودجو از بین برود.

اما متاسفانه سامانه نیما همچنان به همان حالت قبل در حال فعالیت است. کانون صرافان ایرانیان در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ در اطلاعیه‌ای ۱۲ نقد به سامانه نیما مطرح کرد و از بانک مرکزی خواست هر چه سریع‌تر ضعف‌های نیما را رفع کند.‌

اما در زاویه ای دیگر, فردی که در جریان این تجمع اعتراضی حاضر بود در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “این اعتراض از ساعت ۹صبح امروز شروع شد و در میان افراد معترض عده‌ای از چند صرافی که به واسطه بانک مرکزی معرفی شده بودند نام بردند که نام یک بانک دولتی هم در میان این اسامی بود”.

این منبع مطلع گفت: “یکی از معترضان این تجمع فردی بود که ۳۰۰ میلیون ارز نیمایی خریده اما هنوز ارز معادل آن را دریافت نکرده و یا فرد دیگری در حدود سن ۳۵سال است که گفت معادل ۷میلیارد پول به حسان بانک مرکزی واریز کرده اما برای وارد کردن برنج از هند و پاکستان اما هنوز ارز آنها پرداخت نشده”.

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا,  امروز یکشنبه ۲۵خرداد ماه ۱۳۹۹، کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم وصول مطالبات معوقه مزدی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران معترض اعلام کردند: “بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات مزدی بعد از گذشت ۸۵ روز از آغاز سال جدید اخیرا کارفرما فیش حقوقی فروردین ماه ما را بدون درج همه مزایای مزدی صادر کرده بود که با واکنش تند همه کارگران مواجه شد و کارگران با پس فرستادن فیش‌ها، کارفرما را مجاب به صدور فیش‌های جدید با درج همه آیتم‌ها کردند”.

کارگران در ادامه گفتند: “درحالی دو ماه حقوق طلبکاریم که طبق مصوبات استانی و بخشنامه‌ی داخلی شرکت، کارفرما می‌بایست هر ماه بین دهم تا پانزدهم، حقوق کامل کارگران را پرداخت کند. اما درحال حاضر دو ماه حقوق کارگران پرداخت نشده و ما در آستانه سومین ماه قرار داریم”.

تجمع اعتراضی لنج داران بندر دیر

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۵خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از لنج داران ساکن بند دیّر, تجمع اعتراضی بگذار کردند.

این شهروندان در اعتراض به جلوگیری از تخلیه و خروج شناور ها از بندر دیّر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در جریان برگزاری این تجمع اعتراضی معترضان پلاکاردهایی که بر روی آنها نوشته شده بود “مردم دیّر مرز نشین نیستند، مرزبانان این سرزمین هستند. پس با این گونه اعمال این دیار امر را نا امن نکنید. از شما نان نمی‌خواهیم، لااقل نان را از سفره هایمان نبرید”, اعتراض شان را نسبت به این تصمیم مسئولان اعلام کردند.

تجمع اعتراضی کسبه صنفی بازی های کامپیوتری

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از راه دانا, روز شنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, جمعی از کسبه صنف بازی های کامپیوتری و خانه های بازی کرمان در اعتراض به تعطیلی ادامه دار این اصناف به دلیل شیوع ویروس کرونا مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.

 این اولین تجمع این اصناف نبود و حدود ۱۴ روز پیش تجمع اعتراضی مشابه ای در مقابل استانداری کرمان برگزار شده بود.

در جلسه ستاد کرونای استان این مسئله مطرح شد و در نهایت با بیان نظرات موافق و مخالف، مجوز آغاز به کار این اصناف صادر شد.

نماینده اصناف بازی های رایانه ای و خانه های بازی کرمان در این خصوص گفت: “علوم پزشکی مخالفت شدیدی برای بازگشایی این اصناف دارد و معتقد اند که پروتکل های بهداشتی رعایت نشده و جان مردم به خطر می افتد”.

وی افزود: “تعداد زیادی از واحدهای صنفی ما به دلیل ادامه دار شدن تعطیلات برای همیشه تعطیل شدند و متاسفانه برخی مسئولان در تلاش هستند تا مابقی واحدها را نیز تعطیل کنند”.

نماینده این اصناف بیان کرد: “در نهایت با نظر مستقیم مسئولان ضمن در نظر گرفتن آسیب های وارده به اقتصاد کسبه این اصناف و اعمال بازرسی های شدید در جهت رعایت پروتکل های بهداشتی دستور بازگشایی این مراکز صادر شد”.

وی در پایان خاطرنشان کرد: “تعطیلی ۴ ماهه این مراکز آسیب های مالی گسترده ای به ما وارد کرد و در این مدت کوچکترین حمایت مالی از سوی استانداری به ما نشد”.

تجمع اعتراضی حواله داران شرکت آذویکو – آذربایجان خودرو 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۵خرداد ماه ۱۳۹۹، جمعی از حواله داران خودروی ام جی۳۶۰ شرکت آذویکو « صنعت خودرو آذربایجان » در اعتراض به عدم تحویل خودرو از سوی این شرکت با قیمت قطعی در مقابل وزارت صنعت در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از این شهروندان معترض در جریان این تجمع اعتراضی گفت: “حواله داران خودروی ام جی۳۶۰ درخواست تحویل خودرو با قیمت قطعی که در قرارداد قید شده را دارند”.

این فرد در ادامه افزود: “آذویکو تنها خودرو سازی است که با گذشت بیش از ۱ سال از موعد تحویل خودروها، همچنان تعهد معوق در قبال خریداران دارد”.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کارون

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, جمعی از کارگران خدمات پاکبانی شهرداری کارون از توابع استان خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

این شهروندان دلیل برگزاری این تجمع اعتراضی را پرداخت نشدن مطالبات مزدی آنها توسط پیمانکار اعلام کردند. 

 

برچسب هالنج داران بندر دیرمالباختگان شرکت آذویکومتجمع نیشکر هفت تپهمجتمع نیشکرمجتمع نیشکر هفت تپهمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات کارگریمطالبات کارگری در ایرانمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات کارگران شهرداریمطالبات شهروندی کارگران در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننیشکرنیشکر هفت تپهنیشکر هفت تپه در استان خوزستاننیشکر هفت تپه در شوشنیشکرهفت تپهکافی نت در ایرانکارگرکارگر در ایرانکارگرانکارگران مجتمع نیشکر هفت تپهکارگران نیشکرکارگران نیشکر هفت تپهکارگران نیشکر هفت تپه در ایرانکارگران هفت تپهکارگران ایرانکارگران ایرانیکارگران در ایرانکارگران شهرداریکارگران شهرداری کارونآذربایجان خودرواخبار نقض حقوق بشر در ایرانارز نیماییارز نیمائیاعتراضات کارگران نیشکرتجمع کارگران نیشکر هقت تپهتجمع اعتراضی کارگران نیشکرتجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهتجمع اعتراضی کارگران هفت تپهتجمعاتتجمعات هفت تپهتجمعات کارگریتجمعات کارگرانتجمعات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهتجمعات کارگران نیشکر هفت تپهتجمعات کارگران ایرانتجمعات کارگران در ایرانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهتجمعات اعتراضی کارگران نیشکرتجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهتجمعات اعتراضی کارگران هفت تپهتجمعات اعتراضی کارگران ایرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی دانشجویانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی روز جهانی کارگرتجمعات خیابانی در ایرانثبت نام خودروحقوق کارگران در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحواله داران آذویکوخودروی ام جی 360سندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسرکوب کارگران ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرداری کارونشرکت آذویکوشرکت آذربایجان خودروشرکت صنعت خودرو آذربایجان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: