•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

برگزاری دستکم ۶ تجمع اعتراضی

0
516

طی روز گذشته و امروز، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از معلمان در شهرهای کرمانشاه و مریوان، گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین و ثامن در تهران، شماری از کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان، تعدادی از کارگران کاغذسازی پارس در شهرستان شوش و جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز ۱۱ خرداد ۱۳۹۸، در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در شهرهای مختلف کشور که با هدف دستیابی به خواستها و حقوق شهروندی به حق آنها صورت میگیرد, جمعی از معلمان در شهرهای کرمانشاه و مریوان، در حمایت از معلمان زندانی و در اعتراض به حکم انفصال از خدمت محمد حبیبی، معلم محبوس در زندان اوین، دست به تجمع زدند.

لازم به ذکر است که روز جمعه ۱۰ خردادماه ۱۳۹۸، نیز کانون صنفی معلمان ایران، با صدور بیانیه ای نسبت به احتمال انفصال از خدمت محمدی حبیبی، فعال صنفی معلمان محبوس در زندان اوین هشدار داد و از وزیر آموزش و پرورش خواست که در حوزه اختیار خود به معلمان زندانی ظلم نکند.

محمد حبیبی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در جریان تجمع اعتراضی معلمان به همراه تعدادی دیگر از فعالین صنفی و شرکت کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و علیرغم آزادی همه بازداشت شدگان، در بازداشت مانده و به زندان تهران بزرگمنتقل شد.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی احمدزاده او را به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی به ۷ سال و نیم حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۱۸ ماه حبس و همچنین ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم کرد.

محمد حبیبی در شهریورماه ۹۷ به زندان اوین منتقل شده و نهایتا جلسه دادگاه تجدید نظر وی در تاریخ دوم آبان ماه ۱۳۹۷ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر برگزار شد و این دادگاه در دی ماه سال ۱۳۹۷ رای دادگاه بدوی را عینا تائید کرد. با توجه به ادغام احکام، ۷ سال و نیم از حبس وی قابلیت اجرایی دارد.

لازم به ذکر است در تابستان سال ۹۷ طی حکم کارگزینی حقوق ماهیانه محمد حبیبی قطع شد و پس از آن کلیه مراحل پیگیری صدور حکم مرخصی بدون حقوق ایشان صورت پذیرفت. در سطح اداره کل آموزش و پرورش و وزارتخانه مقرر شد مرخصی بدون حقوق وی به تائید هیئت رسیدگی به تخلفات اداری وزارتخانه برسد. علیرغم پیگیری های مکرر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۷ توسط این هیئت به درخواست وی پاسخ منفی داده شد و در پی اعتراض به این رای پرونده مجددا تحت بررسی قرار گرفت. با این حال علیرغم سپری شدن بیش از یک سال از زمان بازداشت تاکنون به بهانه های مختلف پاسخی در این خصوص داده نشده است و زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال انفصال از خدمت محمد حبیبی به گوش می رسد.

محمد حبیبی هم اکنون در بند ۴ زندان اوین در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد. 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه ملی و اعتباری  کاسپین و ثامن
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۸، گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین و ثامن، در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع اعتراضی کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز یکشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۸، شماری از کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان، در اعتراض به معوقات مزدی خود، در مقابل ساختمان مدیریت این نیروگاه دست به تجمع زدند.

اعتراض کارگران سیکل ترکیبی به این موضوع است که پیمانکاری که اکنون عهده‌دار راه‌اندازی و بهره‌برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان است، حقوق و مزایای کارگران خود را با تاخیر پرداخت می‌کند.

بخش دیگری از اعتراض کارگران مربوط به تبدیل وضعیت قرارداد کارگران قراردادی است که علیرغم اینکه شرایط لازم را برای تبدیل وضعیت دارند اما این مهم ازسوی مسئولان نیروگاه پیگیری نمی‌شود.

به گفته آنها، نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان ازجمله نیروگاه‌های استراتژیک منطقه است که در پایان خط شبکه قرار دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

آنها گفتند: تامین نشدن قطعه توسط شرکت مالک نیروگاه و شرکت بهره‌بردار از دیگر دلایل اعتراض کارگران است.

تجمع اعتراضی کارگران کاغذسازی پارس
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز یکشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۸، تعدادی از کارگران کاغذسازی پارس شهرستان شوش، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراصی کردند.

یکی از کارگران معترض گفت: “خواسته اصلی کارگران کاغذسازی پارس، بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل است که سالها بازنگری نشده است. کارگران خواستار شکل‌گیری نهاد کارگری در این واحد تولیدی هستند که از دو سال پیش تاکنون با مخالفت کارفرما روبرو بوده است”.

به گفته وی، قانون طرح طبقه‌بندی مشاغل که از چند سال گذشته در این واحد تولیدی اجرا شده، باعث ایجاد شکاف درآمدی میان کارگران شده است به گونه‌ای که همه کارگران قادر نیستند به صورت مساوی از مزایای این طرح برخوردار شوند.

او درباره سایر مطالبات صنفی کارگران کاغذ پارس نیز گفت: “مشکل دیگر کارگران مربوط به بحث بیمه تکمیلی است. با وجود آنکه همه کارگران تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارند و هر ماه مبالغی از حقوق آنها بابت بیمه تکمیلی کسر می‌شود اما کارگران از دریافت خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند”.

تجمع  اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، امروز یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸، جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله، در اعتراض به بلاتکلیفی در وضعیت پرداخت مطالباتشان در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

یکی از این کارگران با انتقاد از پرداخت نشدن به موقع حقوق خود بیان کرد: “در آستانه عید فطر قرار داریم اما هیچ پولی برای تامین نیاز خانواده‌هایمان نداریم”.

وی ادامه داد: “با وجود گرمای هوا و قرار داشتن در ماه رمضان باید برای پرداخت حقوق خود زحمت های بسیاری را متحمل شویم؛ تاکنون هیچ جواب قانع کننده‌ای نیز از سوی مسئولان نشنیدیم”.

وی گفت: “تنها خواسته کارگران پرداخت حقوق در مقابل انجام کار است، نگرانی ما از پرداخت نشدن حقوق در شرایط اقتصادی سخت فعلی است”.

شهردار کوت عبدالله چندی پیش، دلیل این امر را مشکلات مالی این شهرداری بیان کرد و مدعی شد: “به محض تامین اعتبارات مالی این معوقات پرداخت می شود”.

کارگران شهرداری کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون در اردیبهشت امسال نیز چند بار برای پرداخت معوقات خود مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کرده بودند.

شهرستان کارون به مرکزیت شهر کوت عبدالله در سال ۹۱ از شهرستان اهواز جدا شد. کوت عبدالله، استیشن، خزامی، درویشیه، شریعتی‌یک، کوت نواصر، کوی منتظری، گاومیش آباد، گندمکار و هادی‌آباد از توابع شهرستان کارون هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: