•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

بازداشت یک شهروند ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
571

میثم اسماعیل زهی, شهروند ساکن زاهدان, چند روز پس از شرکت در تجمع اعتراضی در مقابل فرمانداری این شهرستان, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز شنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۸, میثم اسماعیل زهی, شهروند ساکن زاهدان پس از گذشت چند روز از شرکت در یک تجمع اعتراضی در مقابل فرمانداری زاهدان, در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی و تفتیش کامل و عدم حضور وی در منزل این شهروند در یک از مقرهای پلیس راه زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ ماموران امنیتی ابتدا بدون ارائه دادن حکم قضائی مبنی بر بازرسی به منزل “میثم اسماعیل زهی” مراجعه کرده بودند و علیرغم اینکه وی در منزل حضور نداشت اقدام به تفتیش منزل کردند و  بعد از گذشت چند ساعت میثم اسماعیل زهی را در پلیس راه نصرت آباد زاهدان همراه با خودرو شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ دو روز از بازداشت میثم اسماعیل زهی میگذرد اما خانواده میثم از اخرین وضعیت و مکان نگهداری فرزندشان بی اطلاع بوده و بشدت نگران اند.

گفته میشود تعدادی از جوانان زاهدانی چند روز قبل در مقابل فرمانداری زاهدان نسبت به تیراندازی های مستقیم ماموران امنیتی تجمع اعتراضی مسالمت آمیزی برگزار کردند که تعداد زیادی از آنها بازداشت شده بودند. 

بنابر آخرین گزارشها اکثر بازداشت شدگان واقعه تجمع زاهدان پس از اخذ تعهد آزاد شدند.

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب شهروندان و برخوردهای قهر آمیز برعلیه آنها و بیان اتهامات امنیتی بر آنها به دلیلی مشارکت در تجمعات اعتراضی,  ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: