•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
773

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگران شرکت آذرآب اراک, کارگران شرکت حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس, کارگران پتروشیمی فارابی ماهشهر, کارگزاران مخابرات روستایی خوزستان, سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل, جمعی از کارگران شرکت خارادژ, جمعی از ثبت‌نام کنندگان خودروی ساندرو در اعتراض به تحویل ندادن خودرو, با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۹مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت خارادژ در اعتراض به پرداخت نشدن ۷ ماه حقوق معوقه آنها در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان نقده دست به اعتصاب زدند.

لازم به توضیح است که کارگران این شرکت قبل از تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری در نقده، در مقابل اداره کار در این شهرستان تجمع کرده بودند.

 

تجمع اعتراضی مشتریان شرکت سایپا

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸، جمعی از مشتریان خودروهای ثبت نامی ساندرو از محصولات شرکت خودروسازی سایپا در اعتراض به تحویل داده نشدن خودروی ثبت نامی آنها که این افراد از سال ۱۳۹۶ پول آن را هم پرداخت کرده بودند در مقابل ساختمان این شرکت در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع اعتراضی سها مرتضائی, دانشجوی ستاره دار محروم از تحصیل

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸، هفتمین روز از تحصن سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل که با رتبه ۱۰ کنکور سراسری به دلیل فعالیتهای صنفی دانشجویی ستاره‌دار شد در مقابل دانشگاه تهران تحصن شد. 

این فعال دانشجوئی در اواخر شهریورماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ماشالله احمدزاده” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد و در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸، از ادامه تحصیل وی در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل ممانعت بعمل آمد.

تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی خوزستان 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران مخابرات روستایی استان خوزستان در مقابل ساختمان مخابرات منطقه‌ای خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

بنا بر اعلام این شهروندان معترض، علیرغم رای دیوان عدالت اداری، شرکت مخابرات، طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگزاران مخابرات روستایی را در استان خوزستان، اجرا نمی‌کند.

آنها همچنین اعلام کردند: قبلاً مسئولان مخابرات استان، وعده‌ی اجرای طرح را داده بودند ولی به وعده‌شان عمل نکردند؛ به همین دلیل امروز مقابل مخابرات منطقه استان خوزستان جمع شده‌ایم و خواستار پاسخگویی مسئولان مخابرات استان هستیم.

 در این اعتراض صنفی حدود صد نفر از کارگزاران شرکت داشتند.

کارگزاران مخابرات روستایی معتقدند اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل که براساس مواد 48 و 49 قانون کار، حق قانونی کارگزاران است، به دلایل نامشخص به تعویق افتاده می‌شود؛ آنهم در شرایطی که دیوان عدالت رای داده که باید این طرح برای همه کارگزاران مخابرات روستایی اجرایی شود.

طرح طبقه‌بندی مشاغل، دریافتی کارگزاران را با توجه به سابقه کار، مهارت، تخصص و تحصیلات افزایش می‌دهد.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آذر آب اراک

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, کارگران شرکت آذر آب اراک, کارگران کارخانه آذرآب اراک با شعار کارگر زندانی آزاد باید گردد به برگزاری مجموعه تجمعات اعتراضیشان در روز جاری تداوم بخشیدند. این کارگران قصد بیرون رفتن از محوطه شرکت آذر آب را داشتند که نیروی انتظامی مانع آن شد. 

همچنین روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آذر آب اراک, ۲۱ تن کارگران این واحد صنعتی در پس بر خورد فیزیکی و ضرب و شتم از سوی ماموران انتظامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

کارگران آذرآب در ادامه تجمعات صنفی خود و در اعتراض نسب به تعیین تکلیف سهام‌دار، پرداخت معوقات و برکناری رییس هیات مدیره برای دومین بار در چند روز اخیر ریل راه آهن شمال به جنوب را بستند، که پس از چند ساعت با دخالت نیروی انتظامی ریل راه آهن باز شد و تجمعات در داخل کارخانه ادامه پیدا کرد.

آنها با بیان اینکه به رسیدگی به مطالبات خود از طریق قانونی ادامه می‌دهند، افزوند: بلاتکلیفی مدیریتی در آذرآب موجب رنجش خاطر کارگران شده است؛ از این رو بر خورد لازم می‌بینیم که از طریق برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز صنفی حقوق خود را مطالبه کنیم.

تعیین تکلیف سهامداری، پرداخت معوقات حقوق از تیرماه جاری تاکنون و نداشتن قرارداد کاری؛ نبود منابع برای پرداخت پاداش و تسویه حساب بازنشستگان از جمله موضوعاتی است که کارگران خواستار رسیدگی مسئولان به آنها هستند.

پیشتر یکی از کارگران گفته بود: “از سال گذشته تاکنون چندین بار نسبت به وضعیت نامعلوم آذرآب اعتراض کردیم، اما هر بار جز وعده و وعید چیزی عایدمان نشد”.

شرکت صنایع آذرآب در زمینی به مساحت ۳۷ هکتار قرار دارد و سطح زیر بنای کارگاه‌های اصلی آن متجاوز از ۷۰۰۰۰ مترمربع و کل کارگاه‌های مسقف جمعاً ۱۱۰۰۰۰ متر مربع را تشکیل می دهند.

کارخانجات شرکت آذرآب در پنج کیلومتری شهر اراک واقع شده و در میان راه آهن سراسری شمال ـ جنوب و جاده تهران ـ جنوب محصور است.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران تعدیلی شرکت حمل و نقل خلیج فارس  به نشانه اعتراض نسبت به محقق نشدن وعده بازگشت به کارشان از سوی مسئولان شهرستانی، با سفر به تهران در مقابل ساختمان استانداری تهران تجمع کردند.

بنقل از یکی از کارگران معترض حاضر در محل در تشریح جزئیات اعتراض خود و سایر همکارانش گفت: در آخرین تجمع کارگران تعدیلی شرکت حمل و نقل خلیج فارس، فرمانداری شهرستان اسلامشهر را مکلف به پیگیری مطالباتمان کردند در نتیجه فرمانداری مهلت ۴۸ ساعته خواست تا همه کارگران تعدیلی را طبق مفاد واگذاری شرکت به بخش خصوصی که تا ۵ سال حق اخراج نیروی کار را ندارد به کار سابقشان بازگرداند.

به گفته وی، با وجود اتمام مهلت هنوز تا این لحظه که چند روزی از مهلت داده شده، می‌گذرد اتفاق خاصی در خصوص بازگشت به کارمان رخ نداده است.

وی با بیان اینکه پیگیری نشدن مشکلاتمان باعث استمرار اعتراضات شده است گر چه تصور ما کارگران این بود که مسئولان شهرستانی پیگیر وضعیت شغلی ما خواهند شد، افزود: استانداری مخالفت اخراج شماری از کارگران قرارداد دائمی خلیج فارس است به همین دلیل پیگیری مشکلاتمان را با ارسال یک نامه به فرمانداری اسلامشهر واگذار کرده بود. اما کارفرما نیز نسبت به بازگشت به کارمان بی‌توجه است.

گفتنی است گروهی از کارگران دائمی شرکت حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس واقع در شهرستان اسلامشهر در اعتراض به تبدیل وضعیت قرارداد از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری که در نهایت منجر به بیکاری شماری از آنها شده است، مرتبا دست به اعتراض صنفی می‌زنند.

تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی بندر ماهشهر

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت پتروشیمی بندر ماهشهر با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت بە عدم دریافت مطالبات معوقە و طرح طبقه بندی مشاغل تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

کارگران معترض در اعتراضات خود اعلام کردند تا زمان تحقق نیافت وعده های مسئولان مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه شان از کار دست خواهند کشید. 

همچنین محسن بیرانوند، فرماندار ماهشهر با بیان اینکه اعتراض کارگران پتروشیمی فارابی به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در این شرکت است، اظهار کرد: این طرح در سایر پتروشیمی‌ها اجرا شده اما شرکت فارابی هنوز آن را اجرا نکرده است.
وی افزود: شرکت فارابی جزو شرکت‌های زیان‌ ده است و متاسفانه از شرکت‌های توامند نیست، سهام داران این شرکت نیز شرکت‌های فن‌آوران و امیرکبیر هستند که طی مدت اخیر نیز کمک‌هایی در موضوع پرداخت سهام به شرکت فارابی انجام داده‌اند.

بیرانوند با بیان اینکه بدهی فارابی به مالیات، بیمه و شرکت گاز است، گفت: با توجه به موضوعات مختلف شاید شرکت فارابی توانایی اجرای طرح طبقه بندی مشاغل را نداشته باشد و از سویی نیز کارگران شرکت نیز حق دارند چون در منطقه‌ای کار می‌کنند.

فرماندار بندر ماهشهر اضافه کرد: باید تمهیداتی دیده شود تا مشکلات مالی شرکت فارابی حل شود، چندین مرتبه با مدیرعامل تاپیکو صحبت شد و نتایج خوبی همچون پرداخت برخی مطالبات شرکت توسط سهام داران و جلوگیری از تعطیلی شرکت داشت.

محسن بیرانوند بیان کرد: نزدیک به ۳۰۰ نفر در این شرکت مشغول هستند و تاپیکو و سهام داران عمده آن باید فکری برای سودآور کردن پتروشیمی فارابی انجام دهند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: