•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

برگزاری دومین روز از تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

0
903

حقوق بشر در ایران – روز جاری و در دومین روز از تجمع اعتراضی شهروندان در شهرهای مختلف کشور که از زمان اعلام افزایش قیمت بنزین و ارائه شدن بنزین بصورت سهمیه بندی از اولین لحظه بامداد روز گذشته شهروندان با برگزاری تجمعات اعتراضی گسترده نارضایتی خود را این برنامه ریزی به حکومت نشان دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, بنا بر اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و تائید آن توسط وزارت نفت از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۲۳ آبان ماه سالجاری نرخ بنزین سهمیه ای افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کرده و بنزین سهمیه ای از ۱۰۰۰تومان به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد از لیتری ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای اهواز, ماهشهر, زنجان, مشهد, گچساران, خرمشهر, سیرجان, شیراز, شهر هشتگرد, بهبهان, بیرجند و چند شهر دیگر ایران برگزار شد. قیمت سهمیه‌ای بنزین نیز ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت سهمیه‌بندی هر لیتر بنزین که قبلا ۱۰۰۰ تومان بوده اکنون به ۱۵۰۰ تومان رسیده است. بر طبق سهمیه هر شخصی که تنها یک خودرو دارد ماهانه ۶۰ لیتر دریافت خواهد کرد اما این سهمیه بندی شامل خودروهای دولتی نخواهد بود. اما نکته مهم بیان این نکته است که در شهرستان سیرجان و در جریان برگزاری تجمع اعتراضی ۱ نفر از شهروندان در این شهرستان توسط ماموران امنیتی کشته شد. در ادامه تجمعات اعتراضی گسترده در شهرهای مختلف کشور که در اعتراض به افزایش ۵۰ صدوری قیمت بنزین صورت گرفته این تجمعات اعتراضی با صف آرایی ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد و از شب گذشته تا به امروز در شهرهای بهبهان, شهرستان شهریار, معالی آباد شیراز, زینبیه اصفهان, سیرجان دستکم ۵ تن از شهروندان معترض که در این تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز نارضایتی خود را از افزایش قیمت بنزین نشان داده بودند توسط ماموران امنیتی در این شهرها به ضرب گلوله کشته شدند. 

براساس ویدئوهای کوتاه منتشره در فضای رسانه ای, شب گذشته و در جریان تجمع اعتراضی شهروندان که آغاز این دور از تجمعات اعتراضی بوده است یک شهروند ساکن شهرستان بهبهان جان خود را از دست داد. همچنین روز جاری در پی شلیک مستقیم از سوی پاسگاه انتظامی در معالی آباد شیراز, یک شهروند معترض جان خود را از دست داده است.  در ادامه درگیریها در این شهرستان پس از کشته شدن این شهروند  معترض سایر حاضرین در این تجمع اعتراضی آن پاسگاه انتظامی را به آتش کشیدند.  

حضور گسترده شهروندان در این تجمعات اعتراضی به حدی بود که بسیاری از آنها با خاموش کردن خودروهای خود و توقف آن در میانه مسیر بزرگراهها و خیابانها با بوجود آوردن موجی از نافرمانی مدنی نسبت به افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین واکنش نشان دادند. 

برخی ویدئوهای منتشرشده حاکی از به آتش کشیده شدن دست‌کم یک پمپ بنزین در سیرجان است.

ایرنا همچنین می‌گوید، در مشهد از حدود ساعت ۱۹ آمد و شد کند خودروها و حضور ده‌ها نفر معترض در محدوده تقاطع بلوار وکیل‌آباد و خیابان دانشجو بود که با تذکرات پلیس و برخی شهروندان این اعتراض پایان یافت.

برخی تصاویر ویدئویی منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد نیروهای امنیتی در مشهد کوشیدند با شلیک گاز اشک آور معترضان را متفرق کنند.

همچنین در شهرستان شهریار در پی شلیک مستقیم ماموران انتظامی به شهروندان معترض در تجمع اعتراضی باعث کشته شدن ۴ تن از این شهروندان شد. همچنین بانک شهر شهرداری شهریار بانک ملت بانک سپه و بانک انصار را می باشد به آتش کشیده شد. همچنین ۱ پایگاه بسیج توسط شهروندان معترض تصرف و به آتش کشیده شد. 

یک منبع مطلع که شاهد عینی در محل بوده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت؛ در پی برگزاری تجمع گسترده شهروندان در خیابان ولیعصر این شهرستان و تداوم این اعتراضات و کشیده شدن آن به میدان فرمانداری در این شهرستان و صف آرایی ماموران نیروی انتظامی برای مقابله با اعتراضات این شهروندان آنها با متوسل شدن به شلیک مستقیم به شهروندانی که چیزی جز حق خود را مطالبه نکرده بودند متاسفانه باعث کشته شدن یکی از شهروندان ساکن شهرستان شهریار شدند و وقتی حاضرین در این تجمع با چشمان خود دیدند که ماموران انتظامی به آنها شلیک می کنند با حمله به سمت ماموران باعث عقب نشینی و فرار ماموران امنیتی از آن مکان شدند. 

در ادامه تجمعات اعتراضی روز جاری, در شیراز و در معالی آباد این شهرستان در پی شلیک مستقیم از سوی ماموران امنیتی از درون پاسگاه انتظامی این شهرستان به شهروندان معترض در نتیجه ۱ نفر از شهروندان جان خود را از دست داده است. البته در ویدئوهایی که در فضای رسانه ای منتشر شده از کشته شدن ۷ نفر در جریان تیراندازی ماموران انتظامی به شهروندان خبر داده است اما صحت آن کماکان توسط حقوق بشر در ایران در دست بررسی می باشد. 

همچنین در  شیراز خیابان دکتر حسابی. شهروندان با آتش زدن لاستیک در کمربندی این شهرستان در اعتراض به افزایش قیمت بنزین نارضایتی خود را اعلام کردند.

در تهران و بخشهای مختلف این کلان شهر در بزرگراه حکیم شهروندان با توقف خودروهای خود و خروج از آنها در این اتوبان با سردادن شعارهایی از قبیل “مرگ بر دیکتاتور” نارضایتی خود را از بحرانهای اقتصادی عظیم که با آنها دست به گریبان هستند نشان دادند. در تهران و در خیابان ستارگان شهروندان با تجمع در این خیابان با مسدود کردن آن اعتراض خود را نشان دادند.

همچنین در زینبیه اصفهان در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی یکی از شهروندان حاضر در این تجمعات اعتراضی جان خود را از دست داد. 

‌در اتوبان خرازی در اصفهان, شهروندان معترض شعار می دادند پول نفت ما چی شده، خرج فلسطین شده. ترافیک توام با خاموش کردن ماشین‌ها توسط مردم در اتوبان خرازی در این شهرستان در اعتراض به افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین. شهروندان با خاموش کردن خودروهای خود در سطح مسیر اتوبان در و ایستادن در وسط جاده نارضایتی خود را از این طرح اعلام کردند.

در شهرستان تبریز ماموران انتظامی با ضربات باتوم بر خودروهای پارک شده شهروندان اقدام به شکست شیشه و آسیب بر اموال شهروندان هستند. همچنین در اتوبان پاسداران تبریز حمله نیروهای گارد ویژه به شهروندان معترض و ضرب و شتم  شهروندان معترض که با خاموش کردن خودروهای خود در سطح مسیر اتوبان و ایستادن در وسط جاده نارضایتی خود را از این طرح اعلام کرده بودند ادامه داشت. 

در شهرستان بوشهر در جریان تجمعات اعتراضی گسترده شهروندان در اعتراض به گرانی بنزین نیروهای امنیتی از ماشین آبپاش برای متفرق کردن شهروندان معترض استفاده کردند.

شهروندان شهرستان سرپل ذهاب از توابع استان کرمانشاه با خاموش کردن خودروهای خود و  ایجاد راه بندان نارضایتی خود را از افزایش ۵۰ درصدی برابری قیمت بنزین نشان می دهند.

همچنین فرماندار شهرستان سیرجان اعلام کرد؛ نیروهای امنیتی شب گذشته اقدام به تیراندازی کرده‌اند اما گفت که نیروهای نظامی تنها مجوز شلیک تیر هوایی را داشتند و هیچ کدام از نیروهای امنیتی دستور شلیک مستقیم را نداشتند.

محمد محمودآبادی در عین حال از زخمی شدن تعدادی از معترضان خبر داد و ادعا کرد: در حال بررسی این موضوع هستیم که این افراد به چه شکل مجروح شدند و نمی‌توانیم با یقین صد در صدی گفت که با تیر مستقیم نیروهای امنیتی یا از جای دیگر مجروح شدند.

در حالیکه برخی اخبار تایید نشده از کشته شدن سه نفر دیگر از معترضان در خرمشهر حکایت دارد، اخبار ساعت ۱۴ صداوسیمای ایران از تیراندازی و زخمی شدن تعدادی از معترضان در شهرستان خرمشهر خبر داد و آنها را “اخلال گر” نامید.

همچنین یک شهروند ساکن تهران از قطع سیگنالهای دیتا در سطح این شهر خبر داد. 

لازم به ذکر است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد.

این خبر در حالی عنوان شد که پیشتر در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸،بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران همزمان با اعلام خبر کشف میدان جدید نفتی ایران، خبرهای افزایش قیمت بنزین در سال جاری را شایعات اعلام کرده و گفت: هر وقت دستوری به ما داده و ابلاغ شد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

این اعتراضات در حالی در نقاط مختلف ایران برگزار می شود که امروز حسن روحانی، رییس جمهور ایران در خصوص افزایش قیمت بنزین مدعی شده است: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه است و درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین بین شصت میلیون نفر توزیع می‌شود و “ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت”.

روحانی گفت با اینکه دولت مشکلات مالی دارد اما “هیچ کس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده دست به این اقدام زده است.

محمد جعفر منتظری در حالی که شهروندان در اعتراض به بحرانهای اقتصادی و برای مطالبه گری در راستای حقوق شهروندی شان این تجمعات اعتراضی را برگزار کردند از این شهروندان معترض با عنوان “اخلال گر” یاد کرد و مدعی شد ریشه این تجمعات از خارج از کشور و از سوی گروههای به ادعای وی “معاند نظام” نشات گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: