•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

برگزاری دستکم ۳ تجمع اعتراضی

0
345

حقوق بشر در ایران – طی روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی تهران, کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, روز سه شنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸، جمعی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گسترش سرکوب شهروندان و بازداشت های گسترده که این رفتارها شامل دانشجویان هم شده در محوطه این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

از جمله شعارهای دانشجویان در این تجمع: بنزین گرانتر شده/ فقیر فقیرتر شده، دانشجو بیدار است/ با زحمتکش همراه است، گرانی تورم/ بلای جان مردم، دانشجو معلم کارگر اتحاد اتحاد/ دانشجوی زندانی آزاد باید گردد، بوده است.

در روزهای اخیر و همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی که در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و روند سعودی تورم برگزار شده علاوه بر شهروندانی که در این تجمعات از سوی نیروهای امنیتی مورد رفتارهای قهرآمیز و و خشن قرار گرفتند دانشجویان بسیاری نیز از سو نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا; امروز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در ادامه تجمعات اعتراضی خود برای پیگیری معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت کارخانه بار دیگر در مقابل ساختمان فرمانداری شوش اعتراض صنفی برگزار کردند.

این کارگران معترض اعلام کردند؛ تا این لحظه کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه با احتساب آبان ماه سالجاری ۳ ماه حقوق معوقه دارند. این کارگران همچنین بخش دیگری از اعتراضات خود را ناشی از مشکلاتی عنوان کردند که در ارتباط با تصمیم اخیر اعضای هیات مدیره در ارتباط با تعطیلی موقت مجتمع بوجود آمده است.

این کارگران احتمال می‌دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده؛ دستمزد آنها در ماه‌های آتی و به مرور در ماه‌های پایانی سال به سرنوشت مطالبات مزدی پرداخت نشده دچار شود. آنها اظهار داشتند: مجتمع کشت و صنعت هفت تپه از بهمن ماه سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شده و از روز گذشته نیز با تصمیم هیات مدیره مجتمع تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شده و کارگران اجازه ورود به محل کار خود را ندارند.

کارگران هفت‌تپه که مدتهاست در انتظار بهبود مزایای مزدی خود هستند، می‌گویند اداره کار خوزستان به ما وعده داده بود که بحث ارتقای مزایای مزدی ما را بررسی کند اما تا امروز هنوز هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.

روز گذشته نیز “امید اسدبیگی”,  مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با صدور بخشنامه‌ای، دستور تعطیلی این مجتمع صنعتی کشاورزی را صادر کرد.

در این بخشنامه دلیل این تعطیلی به اورهال کارخانه و تعمیرات و همچنین اعتراضات کارگری، اعلام شده و تاکید شده فقط نیروهای حراست حق ورود به مجتمع را دارند.

همچنین برای بازگشایی مجتمع، زمان خاصی اعلام نشده است.

از سوی دیگر اسدبیگی، سرپرست این مجتمع کشاورزی صنعتی اعلام کرده اعتراضات و اعتصابات کارگران باعث شد کار انجام نشود و متاسفانه نتوانستیم تولید داشته باشیم.

 

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, روز سه شنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه تجمعی روز سه شنبه ٢٨ آبان همراه با لغو کلاسها در حمایت از مردم، کارگران و در اعتراض به گرانی بنزین در دانشگاه علامه برگزار کردند.
این تجمع در شرایطی برگزار شد که طی روزهای گذشته با خانواده بسیاری از دانشجویان این دانشگاه از سمت وزارت اطلاعات تماس گرفته شده و دانشجویان تهدید شده‌اند که در صورت حضور در محیط دانشگاه بازداشت می‌شوند. این تجمع با همراهی و شرکت اساتید دانشکده علوم اجتماعی برگزار شد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: