•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

برگزاری دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی

0
462

روز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ تجمعات اعتراضی کارگران و کارمندان و دیگر شهروندان که مطالبه حق خود را دارند در شهرهای مختلف ادامه داشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از سوی شهرداری، در مقابل ساختمان شورای شهر تهران تجمع کردند. در این روز جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران، جمعی از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی در تهران، جمعی از کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج، جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران، جمعی از شهروندان و فعالان محیط زیست اصفهان، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد، جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان، جمعی از کارگران شهرداری بستان از توابع شهرستان دشت آزادگان، جمعی از کارگران و کارکنان پروژه آیسان در مرکز شهر تبریز و جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت بهمن موتور در تهران، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. این تجمع کنندگان که دریافت مطالبات خود را از شهرداری تهران خواستار بودند، شعار «حناچی، حناچی استعفا، استعفا» سر دادند. پیروز حناچی شهردار تهران سکان مدیریت شهری پایتخت را از آذرماه امسال به دست گرفته است.

تجمع کنندگان همچنین با سردادن شعار «لیست امید نمی خوایم، ما پولمان را می خوایم» خواستار ورود اعضای شورای شهر به این موضوع و بررسی وضعیت خود شدند.

یکی از پیمانکاران حاضر در این تجمع گفت: “شهرداری تهران به پرداخت بدهی ما توجهی ندارد”.

وی افزود: “مسئولان شهری به جای آنکه با دوچرخه سواری نشان دهند که مردمی هستند، بدهی‌های شهرداری را بپردازند تا مردمی بودنشان برای مردم مسجل شود”.

موضوع بدهی‌های شهرداری تهران طی ماه‌های اخیر خبرساز بوده است؛ درحالی که مسئولان شهری در دوره کنونی رقم این بدهی‌ها را از زمان تحویل سکان مدیریت شهری ۵۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرده‌اند، محمدباقر قالیباف شهردار پیشین پایتخت این رقم را تکذیب کرده و آن را دروغ بزرگ خوانده است.

قالیباف که از سال ۸۴ تا ۹۶ شهردار تهران بوده چند روز پیش در برنامه‌ای تلویزیونی اظهار داشت: “در پایان شورای چهارم گزارش بدهی‌ها و دارایی‌های شهرداری تهران به تصویب شورای شهر رسید و بر اساس آن بدهی شهرداری تهران حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده که ۱۴ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به شهرداری است”.

به دنبال این سخنان قالیباف، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و نیز برخی دیگر از اعضای شورا امروز در این زمینه واکنش نشان دادند و خواستار اختصاص زمان مناسب برای پاسخ به این سخنان قالیباف در صداوسیما شدند.

سید حسن خلیل آبادی عضو شورای اسلامی شهر تهران ازجمله این افراد است که امروز اعلام کرد: “تظاهرات مکرر طلبکاران شهرداری، دروغ را مشخص می‌کند”.

تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از  ایلنا، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت، در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی و معوقات مزدی خود، در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی در تهران دست به تجمع زدند.

این گروه از کارگران که از استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود عازم تهران شده‌اند، گفتند: “حدود ۱۵۰۰ نفر هستیم که پس از ۱۲ سال فعالیت در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت، هنوز وضعیت شغلی‌مان مشخص نیست و در عین حال به دلیل پرداخت نشدن حدودا ۴۸ ماه از مطالبات مزدی‌مان، در وضعیت بد معیشتی قرار داریم”.

یکی از معترضان حاضر در تجمع گفت: “متاسفانه در لایحه آزاد سازی سهام عدالت که قرار است بزودی در صحن مجلس مطرح و برای تصویب به رای گذاشته شود در خصوص امنیت شغلی کارکنان سهام عدالت که بیش از ۱۲ سال است در مجموعه شرکت‌های سهام عدالت شهرستانی سابقه کار بیمه‌ای داشته و عمر مفید خود را در شرکت‌های مذکور سپری کرده‌اند هیچ‌گونه توجهی نشده است”.

او افزود: “بخش دیگری از اعتراضات کارکنان سهام عدالت درباره اختصاص ۲۵ میلیارد تومان بودجه از سوی هیات وزیران برای جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت است”.

به گفته وی ؛ با وجود اصلاح مصوبه پرداخت بودجه ۲۵ میلیارد برای حقوق معوقه سنوات ۹۴ لغایت ۹۶ کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت شهرستان‌های کشور که بیش از نود درصد آنها از مدد جویان تحصیل‌کرده نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام و از اقشار ضعیف جامعه هستند؛ متاسفانه سازمان خصوصی سازی برخلاف مصوبه مورخ۹۷/۶/۷ هیات وزیران اعلام کرده از هر شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستانی فقط به دو نفر حقوق پرداخت می‌کند. این درحالیست که در اردیبهشت ۸۷ توسط هیات عالی واگذاری و وزارت تعاون و سازمان خصوصی سازی آیین نامه‌ای که هم تعداد نیروی کار اداری و هم فرمول محاسبه و تعیین سقف حقوق را مشخص کرده به تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت ابلاغ شده ولی متاسفانه سازمان خصوصی سازی به این آیین نامه پایبند نیست و تعهدنامه را هم که جهت پرداخت تنظیم کرده خلاف مصوبه هیات دولت است.

تجمع کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج در اعتراض به مطالبات مزدی پرداخت نشده خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج) پیرامون تجمع امروز، گفت: از حوالی ظهر، تجمع امروز را با جمعی از کارکنان بیمارستان در حیاط این مرکز درمانی آغاز کردیم اما در صورت نگرفتن پاسخی مناسب برای مطالبات‌مان، اعتراضات‌مان را طی روزهای آتی در مقابل استانداری استان البرز انجام خواهیم داد.

نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در پایان، اشاره کرد: “به جز ۴ ماه پایه حقوق، بقیه مطالبات مزدی کارکنان این بیمارستان که هنوز معوق باقی مانده، بین ۸ الی یازده ماه است. گفتنی است ما نه عیدی و پاداش برای سال آینده‌مان را گرفته‌ایم و نه سبد کالای حمایتی‌ای که بسیاری از اقشار کم‌درآمد دریافت کرده‌اند”.

تجمع مالباختگان سایت طلای ثامن در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالباتشان، در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران، اقدام به برگزاری ‎تجمع کردند.

معترضان حاضر در تجمع شعار “ایران شده دزد خونه، توی جهان نمونه” سر دادند.

این افراد در اعتراض به مجوزهای داده شده به این موسسه و عدم نظارت و پاسخگویی و در خواست تسریع در روند رسیدگی به پرونده اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع شهروندان و فعالان محیط زیست اصفهان

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از شهروندان و فعالان محیط زیست اصفهان، در اعتراض به بستن خروجی سد زاینده رود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

گفتنی است، پس از گذشت ۲۰ روز از بازگشایی زاینده‌رود، بامداد امروز خروجی سد کاهش یافت تا پس از ۴۸ ساعت آب در بستر زاینده‌رود به تدریج کم و در نهایت خشک شود.

لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر و به ویژه سال جاری، کشاورزان اصفهانی که از وضعیت سخت اقتصادی و نابودی امرار و معاش خود به تنگ آمده بودند، در تجمعاتی در نقاط مختلف استان، حق‌آبه خود را طلب کردند و از دولت خواستند تا حق مسلم و به حق کشاورزان را ادا کنند و مشکل خانواده‌هایی که با حرفه کشاورزی روزگار خود را می‌گذراندند، مرتفع کنند.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد، در مقابل دفتر این موسسه به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان، در اعتراض به معوقات مزدی و بیمه ای خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

پیشتر یکی از کارگران این کارخانه گفته بود: “مشکلات روغن نباتی جهان به قوت خود باقی است و کارفرما هیچ اقدام مثبتی برای ادامه روند تولید علارغم مهیا بودن شرایط آن صورت نداده است. در عین حال او عقیده دارد که منابع مالی کافی برای تهیه مواد اولیه تولید در این واحد وجود ندارد”.

وی افزود: “یک سال است همه مسئولان وعده پیگیری می‌دهند؛ اما عمل نمی‌کنند. ۵ ماه معوقات حقوقی، مشکلات بیمه کارگران که ماه‌ها پرداخت آن به تاخیر افتاده و تامین مواد اولیه همچنان گریبان‌گیر این مجموعه است”.

تجمع کارگران شهرداری بستان
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری بستان از توابع شهرستان دشت آزادگان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان علت تجمع خود را در اعتراض به معوقات مزدی و بیمه‌ای شش ماهه خود، بیان کردند.

بستان شهری از توابع شهرستان دشت آزادگان در استان خوزستان است.

تجمع کارگران و کارکنان پروژه آیسان در تبریز
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران و کارکنان پروژه ساخت مجتمع چند منظوره اداری، تجاری و تفریحی آیسان در مرکز شهر تبریز، در اعتراض به معوقات مزدی هفت ماهه خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع خریداران خودروهای ثبت نامی در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، شب گذشته، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت بهمن موتور در اعتراض به گرانی قیمت های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالباتشان، در مقابل ساختمان یکی از نمایندگی های این شرکت در تهران، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: