•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
1067
تجمعات اعتراضی در شهرهای ایران

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از مالباختگان مسکن مهر در قرچک ورامین, کسبه بازار موبایل پاساژ علاءالدین تهران, جمعی از مالباختگان موسسه مالی و اعتباری کاسپین در تهران, کارگران شرکت آذر آب اراک, کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه, کارگران کارخانه قند فسا و کارکنان بیمارستان جلیل یاسوج با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندی شان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه  با برگزاری تجمع اعتراضی در شانزدهمین روز از اعتراضاتشان نسبت به تداوم اخراج تنی چند از همکارانشان و از سوی دیگر بازداشت برخی از همکاران دیگرشان که در تجمعات اعتراضی اخیر بازداشت و با وثیقه های سنگین روانه بازداشتگاه شدند معترض شدند.

یکی از کارگران این مجتمع گفت: دلیل تشدید اعتراض امروز سه‌شنبه کارگران این مجتمع که بیش از هزار کارگر بخش صنعتی و کشاورزی در آن حاضر بودند، بی‌توجهی مسئولان در خصوص مطالبه اصلی کارگران برای بازگرداندن مدیریت خصوصی این مجتمع بزرگ به بخش دولتی و آزادی کارگران بازداشت شده است.

او با بیان اینکه تعدادی از کارگران این شرکت طی روزهای اخیر بازداشت شده‌اند و تعداد دیگری در بازداشت به سر می‌برند، افزود: حمایت از کارگران بازداشتی و بازگرداندن مدیریت بخش خصوصی این مجتمع بزرگ به بخش دولتی مطالبه اصلی کارگران معترض هفت تپه است.

به گفته وی؛ تشدید اعتراضات کارگری در حالی ادامه دارد که طی چند روز اخیر و همزمان با آغاز اجتماع صنفی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه؛ هنوز هیچ مقام دولتی به صورت جدی پیگیر مطالبات آنها نبوده است.

این کارگر با بیان اینکه تا وصول مطالبات خود به تجمعات صنفی خود ادامه خواهیم داد، افزود: روز گذشته نیز کارفرمای هفت تپه به تعهد مالی خود در قبال کارگرانی که دچار مشکلات معیشتی هستند، عمل نکرد و با پرداخت تنها نیمی از حقوق مرداد ماه کارگران موجب تشدید نگرانی آنها شد.

او با تاکید بر اینکه بازداشت مکرر کارگرانی که دغدغه نان دارند درست نیست، در ادامه افزود: بیش از یک سال است که منتظر تعیین تکلیف دو نفر از کارگر بازداشتی مجتمع هفت تپه هستیم.

وی با بیان این مطلب که برای آزادی شماری از کارگرانی که طی ۲ روز گذشته بازداشت شده‌اند وثیقه‌های سنگین درخواست شده است، در پایان گفت: کارگران همچنین نگران احضار یکی دیگر از کارگران بنام «حسین چالنگ» که در جمع اعتراضی روز گذشته (دوشنبه ۱۴ مهر ماه) کارگران سخنرانی می‌کرد، هستند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز دوشنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کارخانه قند فسا, برای  چندمین بار برای احقاق حقشان در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

 کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفتند: وعده‌های مالک این کارخانه مبنی بر پرداخت حقوق معوقه شان محقق نشده است.

آنها افزودند: حدود ۵ ماه است که حقوقشان را پرداخت نکرده‌اند، وضعیت اقتصادی و گرانی امروز، اجاره خانه و بقیه هزینه‌ها به شدت به این افراد و خانواده هایشان فشار می آورد.

این کارگران ادامه دادند: پرداخت نکردن حقوق از طرف کارخانه باعث شده مدام از دوستان و آشنایان به خاطر هزینه‌های زندگی قرض بگیرند و بار بدهی بالایی داشته باشند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آذر آب اراک

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از صدای آمریکا, امروز سه شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت آذر آب اراک برای سومین روز متوالی با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به عدم دریافت چندین ماه حقوق معوقشان معترض شدند. 

روز جاری همچنین ماموران انتظامی از ۶ صبح دور تا دور شرکت را محاصره کرده و از خروج کارگران و برگزاری تجمع خارج از شرکت جلوگیری کرده‌اند. تا لحظه مخابره این گزارش، کارگران آذرآب تحت محاصره ماموران امنیتی هستند و فضای امنیتی اطراف کارخانه شدید است.

کارگران در روز اول اعتراضات در پی بی‌توجهی مسئولان به مطالباتشان و برخورد نیروهای امنیتی جاده ورودی به شهر اراک را مسدود کرده و از عبور خودروها جلوگیری کرده بودند.

تجمع اعتراضی کسبه پاساژ علاالدین در تهران 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کسبه پاساژ علاالدین در تهران با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به طرح ارائه شده از سوی وزارت ارتباطات در رجیستری یا همان ثبت سریال گوشی های تلفن همراه اعتراض کردند. 

این افراد با حمل پلاکاردهایی در اعتراض به مشکل “رجیستری” یا همان ثبت گوشی تلفن همراه و قطع شدن تعداد بسیاری از گوشی های تلفن همراه که چند ماه پیش در “سامانه همتا” ثبت شده بود مغازه‌های خود را تعطیل کردند و در مقابل ورودی این پاساژ تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه مالی و اعتباری کاسپین

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، نسبت به برآورده نشدن مطالبات خود، در مقابل دفتر هییت تسویه، دست به تجمع اعتراضی زدند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از حدود سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع اعتراضی مالباختگان مسکن مهر قرچک

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸، مالباختگان مسکن مهر در قرچک ورامین در برابر دادگستری این شهرستان در شهرک طلاییه تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

این شهروندان در اقدمی اعتراضی اقدام به مسدود کردن خیابان کردند و از مسئولان قضائی در این شهرستان خواستار پاسخگویی شدند. 

تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان جلیل یاسوج

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از صبح زاگرس، روز یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸، جمعی از کارکنان بیمارستان جلیل یاسوج، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه و بویراحمد دست به تجمع زدند.

یکی از نیروهای بیمارستان جلیل که خواست نامی از او بیان نشود، گفت: “افرادی که در این مکان حاضر هستند، در مدت زمان ۱ سال و نیم مشغول کار بوده، اما هیچگونه حقوق و مزایا به آنها پرداخت نشده است و خواستار مطالبات خود هستند”.

وی بیان کرد: “در شرایط حاضر ما بلاتکلیف هستیم، تحصیلات دانشگاهی، متاهل و فرزند داریم، اما آیا بدون حقوق می‌توان امورات زندگی را اداره کنیم، و انتظار می‌رود دانشگاه علوم پزشکی و سیاسیون و کسانی که می‌توانند پاسخگوی مطالبات مردم بوده تکلیف این نیروها و وضعیت مطالبات آنها را مشخص کنند”.

وی با اشاره به فعالیت‌ها و عملکرد این افراد در بیمارستان علوم پزشکی، افزود: “این افراد با توان و تلاش خود از همان ابتدا و در مراحل ساخت بیمارستان جلیل فعالیت کرده‌اند، بنابراین از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تقاضا میکنم که خواسته‌های این افراد را مورد رسیدگی قرار دهند”.

این شخص بیان کرد: “رسالت بیمارستان رسیدگی به امور درمان مردم است، و صحیح نیست تعدادی از نیروهای بیمارستان جلیل در جلوی بیمارستان، استانداری، یا علوم پزشکی مطالبه گری کنند”.

از دیگر افراد بیان کرد: تعداد ۱۲۰ نفر در بیمارستان جلیل مشغول فعالیت در یک سال گذشته هستند، در این مدت زمان با وجود خدمات و فعالیت های متعدد هیچگونه حقوق و مزایا به ما پرداخت نشده است”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.