•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
1135
تجمعات اعتراضی در شهرهای ایران

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر می گیرد, جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو), مالباختگان زمین‌های خریداری شده از اداره اوقاف تبریز، کارگران شرکت هپکو اراک, کارگران شرکت رامپکو اهواز, اهالی رضوانشهر از توابع شهرستان اشکذر یزد, کارگران کارخانه قند فسا, نیروهای قراردادی آموزش و پرورش با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندی خود اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, امروز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, دومین روز تجمع اعتراضی کارگران شرکت هپکو در اراک برگزار شد.

کارگران این واحد صنعتی, در اعتراض به وضعیت این شرکت ابتدا اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی از مسیر میدان شهدا تا میدان دارابی کرده و سپس در مقابل دفتر نمایندگان اراک، کمیجان و خنداب در مجلس ارتجاع تجمع کرده اند.

کارگران هپکو اراک که پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، بارها به پرداخت‌نشدن به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن مالکیت آن به دولت شده‌ بودند، اردیبهشت ماه امسال هم در اعتراض به عدم پرداخت حقوق های معوقه و بلاتکلیفی وضعیت اشتغال دست به اعتصاب و مسدود کردن چند روزه خط آهن اراک زدند. کارگران پس از طی مسیر میدان شهدا تا میدان دارایی در مقابل دفتر نمایندگان اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تجمع کردند . 

لازم به ذکر است, بدلیل اعتراضات مستمر این کارگران، چند تن از این کارگران معترض در سال ۱۳۹۷ به شلاق و حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

هپکو از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین راه‌سازی است که از قبل از انقلاب کارش را آغاز کرد و بعد از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. از زمان خصوصی‌سازی و از سال ۱۳۸۶ مشکلات این کارخانه شدت پیدا کرد.

تجمع اعتراضی نیروهای قراردادی آموزش و پرورش در تهران

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مهر, امروز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸,  جمعی از نیروهای قراردادی آموزش و پرورش، نسبت به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان مجلس در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

یکی از معترضان در خصوص مطالباتشان گفت: “ما قراردادی های آموزش و پرورش چندین سال است که وارد آموزش و پرورش شده ایم اما استخدام نشده ایم در حالیکه حق التدریس ها و نیروهای ساعتی و نهضتی ها تبدیل وضعیت شده اند. امروز از سراسر ایران نیروهای قراردادی حضور دارند. خواسته ما این است که تبدیل وضعیت شویم و حقوق و مزایایی مانند باقی معلمان داشته باشیم.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, کارگران کارخانه قند فسا با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به عدم دریافت ۴ ماه حقوق معوقه خود اعتراض کردند. 

کارگران پیش از این نیز از عدم امنیت شغلی‌شان از زمان واگذاری کارخانه به بخش خصوصی سخن گفته بودند. کارگران این کارخانه اغلب با ۲۰ سال کار، سن و سالی بالای۵۰ دارند و اگر کارخانه تعطیل شود هیچ راه درآمد دیگری نخواهند داشت.

به گفته بردبار عضو شورای اسلامی کار کارخانه قند فسا حقوق کارگرهای شرکتی و رسمی کارخانه قند فسا حدود ۴ ماه است که واریز نشده است.

علی یار بردبار در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه حدود ۶ ماه است که بیمه کارگران کارخانه قند فسا پرداخت نشده است، ادامه داد: اگرچه حدود ۲۰ نفر از این افراد هم شامل بازنشستگی شده اند اما مسئولان کارخانه حاضر نشدند که پاداش پایان خدمت و حقوق این افراد را واریز کنند.

عضو شورای اسلامی کار کارخانه قند فسا با اشاره به اینکه ۲۵۰ نفر از کارگران قند فسا چند ماه است که هیچگونه حقوقی دریافت نکرده‌اند، افزود: حدود ۱۰۰ نفر نیروی شرکتی و ۱۵۰ نفر به صورت رسمی در این کارخانه مشغول به فعالیت هستند.

عضو شورای اسلامی کار کارخانه قند فسا گفت: بارها جهت پرداخت حقوق و بیمه با مدیران کارخانه صحبت کردیم، اما به ما اعلام می‌کنند به دلیل مشکلات موجود نمی‌توانیم حقوق و مزایا کارگران را بپردازیم؛ این در حالی است که مسئول کارخانه به ما قول داده که حقوق خرداد ماه سال جاری را در اواسط مهر ماه پرداخت می‌کند.

وی افزود: اگر مسئولان کارخانه ۶ ماه حقوق کارگران را نپردازند، می توانند ورشکستگی خود را اعلام کنند بنابراین ما در تلاشیم که این اتفاق در عمل رخ ندهد.

بردبار با بیان اینکه عدم پرداخت حقوق کارگران از اهداف مهم مسئولان کارخانه برای اعلام ورشکستگی محسوب می شود، ادامه داد: مسئولان کارخانه در تلاشند تا با پرداخت نکردن حقوق و بیمه کارگران ورشکستگی خود را اعلام کنند.

عضو شورای اسلامی کارخانه قند فسا با بیان اینکه در حال حاضر مسئولان کارخانه در حال تعمیرات کارخانه هستند، ادامه داد: تعمیرات کارخانه حدود دو الی سه ماه زمان می برد. به گفته وی در حال حاضر تولید کارخانه قند فسا متوقف شده است.

تجمع اعتراضی شهروندان در رضوانشهر یزد

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از اهالی رضوانشهر از توابع شهرستان اشکذر یزد، در اعتراض به نبود نهاد شهرداری در این شهر، در مقابل ساختمان استانداری یزد دست به تجمع اعتراضی زدند. 

تجمع اعتراضی کارگران شرکت رامپکو اهواز

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شرکت رامپکو اهواز در دومین روز متوالی در مقابل درب استانداری خوزستان در اعتراض به عدم دریافت ۶ماه حقوق ماهیانه شان که معوق شده دست به تجمع اعتراض زدند. 

تجمع اعتراضی جمعی از مالباختگان زمین های اوقاف تبریز

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از مالباختگان زمین‌های خریداری شده از اداره اوقاف تبریز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مصالباتشان در مقابل ساختمان استاداری آذرباییجان شرقی، دست به تجمع زدند.

به گفته معترضان؛ از ۲۸ سال پیش هوانیروز که از زیرمجموعه‌های نیروی زمینی ارتش ایران است، زمین‌های آنها را که از اداره اوقاف خریداری کرده بودند را تصرف کرده است.

این در حالی است که دادگاه قوه قضائیه ایران در سال ۱۳۸۷، به محکومیت هوانیروز و «رفع تصرف» عدوانی رأی صادر کرده بود؛ اما این حکم تاکنون اجرا نشده است.

تجمع اعتراضی خریداران خودروهای ثبت نامی شرکت صنعت خودرو آذربایجان

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو) در اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان وزارت صنعت معدن و تجارت در تهران دست به تجمع اعتراض زدند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.