•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

صدور حکم قطع ۴ انگشت دست راست برای ۳ شهروند ساکن ارومیه/ سند

0
2629

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی شوشتری, با صدور دادنامه ای حکم صادره توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری ارومیه مبنی بر قطع ۴ انگشت دست راست هادی رستمی، مهدی شاهیوند، و مهدی شرفیان هفت‌چشمه را به اتهام سرقت عیناً تائید کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, با توجه به حکم صادره قطعی از سوی شعبه ۱۳ دیوان عالی کشور به ریاست علی شوشتری, ۴ انگشت دست راست هادی رستمی، مهدی شاهیوند و مهدی شرفیان, به اتهام ۴ فقره سرقت حدی قطع خواهد شد. این افراد در محله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری ۱ ویژه اطفال و نوجوانان آذربایجان غربی به همین حکم محکوم شده بودند.

براساس این گزارش, پرونده این افراد در آبان ماه سال ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری ۱ ویژه اطفال در شهرستان ارومیه از بابت اتهام ۴ فقره سرقت حدی  مورد بررسی قرارگرفته بود و هر یک از این افراد به قطع ۴ انگشت دست راست از بابت اتهام مذکور با عنوان حد اسلامی محکوم شده بودند.

در سال ۱۳۹۴, هادی رستمی، مهدی شاهیوند، و مهدی شریفیان, به اتهام سرقت حدی در شهرستان ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی توسط ماموران انتظامی بازداشت شدند. 

قانون مجازات اسلامی به محاکم قضایی اختیار صدور حکم قطع چهار انگشت سارق در مرتبه نخست را داده و در مرحله دوم نیز آنها می‌توانند حکم به قطع پای چپ سارق بدهند.

قانون مجازات اسلامی البته شرایط متعددی را برای اثبات لازم بودن صدور این حکم در نظر گرفته، اما در سال‌های اخیر حکم قطع انگشتان چند سارق در تعدادی از شهرهای ایران از جمله یزد، بوشهر، مشهد و ایلام اجرا شده است.

صدور و اجرای احکام از این دست مصداق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است که بر رعایت مقام انسانی افراد تاکید و بر ممنوعیت رفتاری که منجر یه تنزل مقام انسانی فرد بشود تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.