•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

سلیمان عبدی، فعال صنفی فرهنگیان از اتهامات منتسبه تبرئه شد

0
47

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۲شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقز قرار منع تعقیب صادره را به سلیمان عبدی ابلاغ کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، سلیمان عبدی، فعال صنفی فرهنگیان، ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان، از اتهامات منتسبه تبرئه و قرار منه تعقیب وی توسط بازپرس شعبه ۲ دادیاری این شهر صادر شد.‌

براساس این گزارش، اتهام سلیمان عبدی، در مراحل بازجویی(نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی)، (اخلال در نظم عمومی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۴۰۱، از بابت پرونده ای دیگر که به سبب فعالیتهای صنفی او مورد تفهیم اتهام و بازپرسی قرار گرفته بود به همراه ۹ تن دیگر از فرهنگیان شهرستان سقز در مرحله دادرسی تبرئه شده بود. 

لازم به ذکر است، سلیمان عبدی، در تاریخ ۲۵ خردادماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان و طی مراحل بازجوئی پس از انتقال به زندان سقز در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.