•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

جلسه دادگاه یلدا معیری، عکاس مطبوعاتی برگزار شد

0
195

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶آذر ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات یلدا معیری، عکاس مطبوعاتی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، روز چهارشنبه ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، یلدا معیری، عکاس مطبوعاتی، محبوس و بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه شد.

براساس این گزارش، از اتهامات منتسب شده به یلدا معیری اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، یلدا معیری، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی در زندان اوین و بازپرسی در شعبه دادسرای ناحیه ۳۳ تهران در نهایت به زندان قرچک ورامین منتقل شد.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.