•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

تداوم بازداشت ۳ تَن از فعالان مطبوعاتی و آزادی ۲ تَن با تودیع وثیقه

0
98

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳آبان ماه ۱۴۰۱، دو تن از ۵ عکاسان مطبوعاتی پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی، طی روزهای اخیر، بهار اصلانی و احمد حلبی ساز، دو تن از عکاسان مطبوعاتی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. علیرغم آزادی این افراد اما یلدا معیری، آریا جعفری و حسین اسماعیلی، ۳ تن دیگر از عکاسان مطبوعاتی در بازداشت بسر می برند.‌

براساس این گزارش، آزادی بهار اصلانی و احمد حلبی ساز، با تودیع وثیقه صورت گرفته و این افراد باید در انتظار ابلاغیه تاریخ دادگاه خود باشند.

از مصادیق حقوقی اتهامات این فعالان مطبوعاتی اطلاعی در دست نیست.

همچنین، یلدا معیری، آریا جعفری و حسین اسماعیلی، هر یک از بیماری های متفاوتی در رنج هستند با توجه به شرایط درمانی نامناسب در بازداشتگاه ها و زندان‌ها سلامت این افراد با خطر مواجه شده است.

طی روزهای اخیر، یلدا معیری، در تماسی کوتاه با خانواده خود اعلام کرده که در سلول انفرادی محبوس و بازجویی ها از این فعال رسانه ای و عکاس مطبوعاتی ادامه دارد.

بازداشت این روزنامه نگاران و فعالان حوزه مطبوعات در حالی با اتهامات سیاسی و امنیتی صورت گرفت که در تاریخ ۲ آبان ۱۴۰۱، امیرآبادی فراهانی، نماینده مجلس در یک گفتگوی تلوزیونی مدعی بازداشت ۲ تن از شهروندان به دلیل ثبت اولین عکس از لحظه جان باختن مهسا امینی با اتهام(جاسوسی برای آمریکا) در بیمارستان کسرا تهران شد و این در حالی است طبیعت شغلی روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای اطلاع رسانی و تصویر کشیدن آنچه که از نگاه شهروندان مخفی مانده، است.

لازم به ذکر است، یلدا معیری، اواخر شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در زندان اوین منتقل شده است.

همچنین، آریا جعفری، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در اصفهان به مکان نامعلومی منتقل شد و وی هم‌ تحت بازجویی است.

احمد حلبی ساز، هم در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، در محدوده چهارراه ولیعصر تهران توسط ماموران پلیس امتیاز نیروی انتظامی بازداشت و پس از مدتی به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال حقوق بشر در ایرانممانعت از تودیع وثیقهمهر ماه ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱موارد نقض حقوق بشر در ایرانمراحل بازجوئینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینافرمانی مدنییلدا معیرییلدامعیریآریا جعفریآریاجعفریانجمن صنفی روزنامه نگاراناحمد حلبی سازاحمدحلبی سازاخبار نقض حقوق بشر در ایراناعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بهار اصلانیبهاراصلانیبازجوییبازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت روزنامه نگارانبازداشت شهروندانبازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱تفهیم اتهامتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱تظاهرات شهریور۱۴۰۱تعهیم‌اتهامحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران،حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحسین اسماعیلیروزنامه نگاریروزنامه‌نگاریزندانی عقیدتیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اندیشهسرکوب اعتراضات مهر ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱سرکوب شهروندان در ایرانعکاس مطبوعاتیعکاس رسانه ای

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.