سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

احضار حیدر قربانی، فعال کارگری به دادگاه انقلاب شهریار/ صدور حکم شلاق و جریمه نقدی در بخش اول از همین پرونده

0
537

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار با ارسال ابلاغیه ای کتبی در سامانه ثنا، حیدر قربانی، فعال کارگری را جهت حضور در جلسه دادرسی فراخواند. این فعال کارگری در بخش اول از همین پرونده به شلاق و جریمه نقدی محکوم شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز دوشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹، حیدر قربانی، فعال کارگری و کارگر ساختمانی – متاهل – دارای ۲ فرزند دختر، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار از بابت اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « عضویت در دسته یا جمعیت و یا شعبه جمعیت‌هایی که در داخل کشور با هدف بر هم زدن امنیت کشور » محاکمه خواهد شد. این فعال کارگری پیشتر هم توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری۲ شهرقدس « قلعه حسن خان » در بخش اول از همین پرونده محاکمه و به شلاق و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. 

به نظر می رسد پرونده قضائی حیدر قربانی به ۲ بخش تقسیم شده که بخش اول در شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار و بخش دیگر هم توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرقدس « قلعه حسن خان » مورد بررسی قرار گرفته است. در جلسه دادرسی که در دادگاه کیفری برای حیدر قربانی در آذر ماه سال جاری تشکیل شده این فعال کارگری به پرداخت جریمه نقدی و شلاق محکوم شده است. 

قربانی، پیش از این در تاریخ  ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای کتبی، از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرقدس « قلعه حسن خان »، از بابت رسیدگی به اتهام مطروحه علیه این فعال کارگری با شکایت وزارت اطلاعات احضار و محاکمه شد که به تحمل شلاق و جریمه نقدی محکوم شده است. 

این فعال کارگری از بابت فعالیتهای صنفی خود برای مطالبات کارگران در تاریخ ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی و تفتیتش منزل و ضبط اقلام شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی در زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۱۰ تیر ماه هم با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

در طی بیش از ۴۰ سال که از عمر حکومت جمهوری اسلامی گذشته همواره کارگران ایران با محرومیتهای گسترده دست و پنجه نرم کردند. این قشر از جامعه ایران برای احقاق مطالبات صنفی خود تجمعات و فعالیتهای مسالمت آمیزی را منطبق با ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزار می کنند اما با توجه به نگاه سرکوبگرانه از حاکمیت این افراد با اتهامات دروغ و بدور از واقعیت احضار، بازداشت، بازجوئی و محکوم می شوند. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشراتحادیه آزاد کارگران ایرانفعالان کارگری در ایرانسرکوب کارگران ایرانبازداشت شهروندان در شهرستان شهریارتجمعات کارگران ایرانفعال کارگری حیدر قربانیشعبه2دادگاه انقلاب شهریارفعال کارگریفعالان کارگریحق دادرسی عادلانهجامعه کارگران ایرانسرکوب در شهرستان شهریارمحاکمه فعالان کارگریحیدر قربانی زندانی سیاسیشعبه2 دادگاه انقلاب شهریارحقوق بشرنقض حقوق شهروندی در ایرانحق دادرسیمحاکمه شهروندان در ایرانمطالبات کارگران ایرانتجمعات اعتراضی کارگران ایرانحیدرقربانی حکم اعدامشعبه 2دادگاه انقلاب شهریارفعال حقوق بشرشهرستان شهریارحقوق بشر در جمهوری اسلامیفعال کارگری در ایرانحق دادرسی عادلانه در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق کارگران ایرانحیدرقربانی فعال کارگریشعبه 2 دادگاه انقلاب شهریارحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانمحاکمه شهروندانمحرومیت از حق دادرسی عادلانهاداره اطلاعات شهرستان شهریارسرکوب کارگران در جمهوری اسلامیحیدرقربانیمحاکمه حیدر قربانینقض حقوق شهروندیکارگران ایراناتحادیه کارگران ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانکارگران ایرانیحقوق شهروندی کارگران ایرانحیدر قربانیمحاکمه حیدرقربانیمحاکمهسرکوب کارگرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب شهرستان شهریارمعوقات مزدی کارگران ایرانمعاش کارگران ایرانحیدر قربانی کارگرنقض حقوق بشر در ایرانسرکوب کارگران در ایراندادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریارنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب کارگران ایرانیاعتراضات کارگران ایرانمحاکمه فعالان کارگری در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: